Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 25.05.2017

pretežno jasno
Od severa se bo delno zjasnilo. Dan bo razmeroma sončen z nekaj spremenljive oblačnosti. Popoldne tu in tam ni izključena kakšna kratkotrajna ploha. Ponekod bo pihal severni do severovzhodni veter, na Primorskem dopoldne šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 22, na Primorskem do 24 stopinj.
12°C | 22°C
petek, 26.05.2017
9°C | 26°C
sobota, 27.05.2017
12°C | 26°C
nedelja, 28.05.2017
11°C | 27°C
ponedeljek, 29.05.2017
13°C | 30°C
Opozorila
Četrtek, 25.5.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Opeka pa še kar frči


OBČINSKE, PROSTOVOLJSTVO, DRUŠTVA

| |
16.03.2013      18:34
A A

Opeka pa še kar frči


Steber borovniškega viadukta so leta 2008 prvič po drugi svetovni vojni prostovoljci temeljito očistili rastlinja. Pobudnik te akcije dr. Bogomir Celarc pa je moral nato kar pet let "pritiskati" na občino, da je ta vendarle pridobila projekt in gradbeno dovoljenje za temeljito obnovo stebra. A trenutno ni na vidiku ne primernih državnih ne evropskih razpisov, občina pa sama ni zmožna financirati celotne obnove.


Po tej stezi se redno sprehajajo otroci.
Po tej stezi se redno sprehajajo otroci.
Deli:

"Kdaj bo kakšen pameten razpis, ne vem; glede na splošno situacijo in pomanjkanje sredstev ga verjetno kar nekaj časa ne bo, pa tudi sicer bi bilo na njem zelo težko uspeti, saj bo velika konkurenca. Seveda pa so se zamudili vsi dosedanji razpisi, ker se je kljub opozorilom in apelom predolgo čakalo na naročilo izdelave gradbenega dovoljenja. Aktivnosti in pobude glede sanacije stebra so se začele leta 2008, v času 'debelih krav', gradbeno dovoljenje pa se je pridobilo spomladi 2012, le malo po zaključku enega od (zadnjih) razpisov, na katerem bi nam morda lahko uspelo. Bojim se, da se je gradbeno dovoljenje delalo zaman, bi bil pa zelo vesel, če bi se zmotil pri tej oceni. Verjetno bi lahko sredstva pridobili tudi prek kakšnega drugega razpisa, ampak to bi zahtevalo polni angažma koga iz občine," ocenjuje dr. Celarc.

Čas pa našemu tehniškemu spomeniku lokalnega pomena ne prizanaša in še posebno ob spomladanski odjugi se pokaže, kako vsaka nova zima dodatno zdela že tako močno oslabljenega velikana, ki si bo čez nekaj let nadel že 16. križ. Tako so pred nekaj dnevi opeke z vrha znova priletele na bližnjo sprehajalno stezo, na kar se je občina odzvala z napeljavo opozorilnega traku okrog stebra, razmišlja pa se tudi o drugih ukrepih. "Na občini so predlagali, naj se tik nad prvim obokom postavi lovilna mreža, kar ni slaba zamisel, vendar je izvedba verjetno dražja in bolj zapletena od ograje. Razen celovite sanacije, kaj več kot občasno obrezovati rastlinje in odstraniti material nad ostankom prvega oboka, ki tega obtežuje in potiska iz osrednjega dela, ni mogoče narediti," meni dr. Celarc, ki je pred časom v imenu Planinskega društva Borovnica občini že posredoval izjemno ugodno ponudbo za najnujnejša vzdrževalna dela na stebru. Dela bi tako kot pred leti opravili prostovoljci. A prav omenjene prostovoljske akcije so v preteklosti že sprožale žolčne polemike, češ da se z njimi le ustvarja škoda na stebru in da bi bilo treba udeležence pravzaprav sodno preganjati. Na te in podobne obtožbe dr. Celarc odgovarja takole: "Največja škoda se je naredila s tem, da vse od porušitve drugih stebrov vsakokratna občinska oblast za zadnjega preostalega ni zmogla dovolj volje, da bi ga sanirala. Vse je ostalo samo pri govorjenju. Predlagam, da tistega, ki je razmišljal o tožbi, pripnemo na vrv, če bo seveda za to zbral dovolj poguma, in ga iz košare dvigala spustimo čisto blizu vrhnjega dela stebra, kjer se bo lahko sam prepričal, kako krušljive so postale razmere. Potem pa naj se spusti v tožbo, če želi."

 

Damjan Debevec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.05.2017
Danes ni dogodkov.
27.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica sitotiska
27.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica sitotiska
28.05.2017 | Kultura
Voden ogled razstave Skoraj vse o zvoku
28.05.2017 | Kultura
Ukročena elektrika, predstavitev poizkusov Nikole Tesle

Bodite prvi pri oddaji mnenja.