Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 11.12.2016

pretežno oblačno
Popoldne se bo oblačnost od jugozahoda širila v osrednjo Slovenijo. V severnih in vzhodnih krajih bo še precej jasno. Čez dan bo ponekod zapihal zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 11 stopinj C.
0°C | 7°C
ponedeljek, 12.12.2016
0°C | 7°C
torek, 13.12.2016
-1°C | 1°C
sreda, 14.12.2016
-1°C | 7°C
četrtek, 15.12.2016
0°C | 4°C
Opozorila
Nedelja, 11.12.2016 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
7°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Posodobljena merilna postaja na Borovniščici...


NOVICE

| |
19.11.2013      3:04
A A

Posodobljena merilna postaja na BorovniščiciDeli:

Konec oktobra je Agencija RS za okolje (Arso) posodobila merilno mesto hidrološkega monitoringa površinskih celinskih voda na Borovniščici v Jelah. S prejšnje lokacije nad mostom ga je prestavila tik pod jelski most, uredila dostop do vode, predvsem pa skladno s prehodom v 21. stoletje vendarle nadgradila tehnologijo merjenja, med drugim tudi napajanje na sončne celice. "Namen vodomerne postaje Borovnica je s posodobitvijo ostal enak: to je spremljanje osnovnih hidroloških in fizikalnih veličin reke Borovniščice, torej vodostaja, pretoka in temperature. Največja pridobitev posodobitve je beleženje podatkov v digitalni obliki in z različnimi metodami (tlačni senzor v strugi, radarski senzor na mostu) ter posredovanje v realnem času, kar pomeni neposredno po izmeri, v zbirni center na sedežu Arsa. Na ta način bo prognostična služba pridobila dragocene podatke za spremljanje in napovedovanje poteka nizko- in visokovodnih gladinskih stanj," je nadgradnjo, ki bo davkoplačevalce stala okrog 20 tisoč evrov, opisal mag. Roman Trček. Merilno mesto na Borovniščici so vzpostavili že daljnega leta 1954, najvišjo gladino in pretok vode pa so namerili 20. 11. 1991, in sicer na kar 298 cm oz. 30,6 m³/s, čemur so se najbolj približale poplave 18. 9. 2010, ko se je gladina povzpela na 291 cm, pretok pa je dosegel 29,7 m³/s.

 

Damjan Debevec, foto: DD

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 443/2
Izšla: 28.11.2016

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.