Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo v vzhodnih krajih zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo oblačno in občasno bo deževalo v zahodni in osrednji Sloveniji, na severu pa do Koroške. Več padavin bo na zahodu. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 19, v vzhodnih krajih do 22 stopinj C.
11°C | 17°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
11°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 20°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 13h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
11°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Obvestilo lastnikom gozdov!


OBVESTILA

| |
12.06.2016      22:58
A A

Obvestilo lastnikom gozdov!Deli:

Lastnike gozdov pozivamo, da nemudoma pričnete s podrobnim pregledom zemljišč z večjim deležem smrekovih dreves in s takojšnjim posekom dreves napadenih po smrekovem lubadarju. Opažamo namreč, da se tako kot v lanskem letu tudi letos nadaljuje močan napad omenjenega podlubnika.

Drevesa, ki so jih napadli podlubniki, prepoznamo po naslednjih znakih:

- drobne luknjice na lubju,

- črvina na lubju in koreninskem vratu,

- pojav smole na deblu pomešane s črvino,

- iglice v kasnejši fazi spremenijo barvo in začnejo odpadati,

- sušenje dreves,

- sušenje in odpadanje lubja.

O morebitnem pojavu lubadark takoj obvestite vašega revirnega gozdarja in čim prej ukrepajte, da se napad ne razširi na sosednja drevesa!

Edini ukrep je odstranitev napadenih dreves in preventivno še pasu zelenega roba (bližnje, na videz zdravo nenapadeno drevje). Posekana drevesa je treba čim prej odpeljati iz gozda in naprej na predelovalni obrat-žage. Veje in vrhači iglavcev morajo biti razžagani in zloženi v kupe.

Priporočamo, da čim več sečnih ostankov požgete, kajti na ta način bomo uničili zalego podlubnikov. V primeru uporabe ognja za zatiranje podlubnikov mora biti kurjenje ves čas nadzorovano s strani polnoletne osebe. Kurjenje se ne sme izvajati v obdobju razglašene povečane požarne nevarnosti naravnega okolja. Izvajanje kurjenja po odločbi Zavoda za gozdove RS morate predhodno sporočiti na telefonsko številko 112.

Rok za posek je do 21 dni, odvisno od razvojne faze lubadarja. Če lastnik gozda »lubadarke« ne odstrani, to z odločbo na njegove stroške izvede Zavod za gozdove Slovenije.

Preglede gozdov v poletnem času vršite vsaj enkrat mesečno.

 

JANI BOLARIČ, Zavod za gozdove Slovenije, Krajevna enota Vrhnika
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.04.2017
Danes ni dogodkov.
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci

Bodite prvi pri oddaji mnenja.