Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 03.12.2016

delno oblačno
Ponoči se bo postopno pooblačilo. Zjutraj bo marsikje megla ali nizka oblačnost. Jutranje temperature bodo od -5 do -2, na Primorskem okoli 5 stopinj C.
-2°C | 5°C
nedelja, 04.12.2016
-5°C | 3°C
ponedeljek, 05.12.2016
-3°C | 5°C
torek, 06.12.2016
-3°C | 8°C
sreda, 07.12.2016
-2°C | 6°C
Opozorila
Petek, 2.12.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
5°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

"Veterani so opravili herojsko dejanje."...


OBČINSKE

| |
18.08.2016      8:33
A A

"Veterani so opravili herojsko dejanje."


Jubilejno 25-letnico samostojnosti slovenske države je pri lipi pred vrtcem na državni praznik, 25. junija, praznovala tudi zbrana borovniška srenja. Pred zbranimi praporščaki in drugimi občani je o herojski zmagi leta 1991 spregovoril župan Bojan Čebela.


Veteransko dejanje pri lipi samostojnosti.
Veteransko dejanje pri lipi samostojnosti.
Deli:

Četico praporščakov borovniških društev in veteranskih organizacij z Branetom Mihevcem na čelu je na prireditvenem prostoru pričakala čedna množica občanov, med vidnejšimi sta bila sedanji in oba bivša župana, več občinskih svetnikov, ravnatelj osnovne šole in vrhniški župan Stojan Jakin. Program je bil v rokah Kulturnega društva Borovnica, a vendarle »železen«. Slovensko in evropsko himno je zaigral vrhniški pihalni orkester, sledilo je simbolno veteransko dejanje, potem pa so o svoji domovini s pesmijo in plesom spregovorili vrtčevski otroci. Recitatorji oziroma povezovalci so se resda sprehodili skozi svetla obdobja slovenske zgodovine, od Trubarja do Zedinjene Slovenije in nenazadnje uresničitve sanj v letu 1991, a obenem opozorili, da mladi vse preveč radi odhajajo v tujino in da državljani vse preveč radi nergamo nad vsakdanjikom ter se smilimo samim sebi.

Pogled na svetle in temne plati preteklosti in sedanjosti je preveval tudi govor župana Bojana Čebele. Potožil je o nenehnem zmanjševanju sredstev, namenjenih občinam, ob hkratnem nalaganju novih in novih obveznosti s področja socialnih programov, ki krepko bremenijo občinski proračun: »Socialni programi so bolj vezani na kožo nedela kot pa dela. Ta država bi morala narediti vse, da bi delo dobilo svojo vrednoto, svojo vrednost.« A težo svojega nagovora je zatem v celoti prenesel na hvalo osamosvojitve in njenih glavnih akterjev, ki jih ta dan v Borovnici ni manjkalo: »Na koncu bi kot vedno izpostavil še vlogo veteranske organizacije in vseh tistih, ki smo prispevali k temu, da smo danes na tem mestu in slavimo dan državnosti. Veliko zaslug imajo posamezniki, ki jih premalokrat omenjamo in jim premalokrat izkazujemo hvaležnost. Dejanje, ki so ga opravili v času desetdnevne vojne, je herojsko. Herojsko v tej meri, da so ga opravili brez težjega orožja. Če se ozremo v to preteklo zgodovino, je spopad, ki se je zgodil v Sloveniji, dobil razplet največjega možnega sodelovanja. Izčrpali smo vse možnosti za dogovor, ne pa za vojno. Nikogar nismo izključili. Zanesli smo se na svojo prednost in vojno bolj skomunicirali, kot pa izborili. To je veliko dejanje. Da se to, kar se je zgodilo v Bosni, v Sloveniji ni. In to, da smo Slovenci našo samostojnost izborili na inteligenten in dostojanstven način, je v Evropi prepoznavno. Nihče od tistih, ki so bili naši sovražniki, nam tega ne zameri. To je nekaj največjega, kar smo lahko naredili.« Praznovanje petindvajsetega rojstnega dne naše države se je sklenilo s pogostitvijo in druženjem v prijetni senci vrtčevskega dvorišča.

 

Damjan Debevec, foto: DD

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 443/2
Izšla: 28.11.2016

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
December 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
07.12.2016 | Kultura
Jazzva koncert
03.12.201 | Kultura
Ta veseli dan kulture in zaključek sezone TMS
07.12.2016 | Kultura
Jazzva koncert

Bodite prvi pri oddaji mnenja.