Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Danes bo sprva oblačno. Padavine bodo od zahoda slabele in do zgodnjega popoldneva ponehale tudi v vzhodnih krajih. Delno se bo zjasnilo, na severozahodu pa bo ostalo bolj oblačno in predvsem na zahodu se bodo občasno še pojavljale krajevne padavine, deloma plohe. Čez dan bo spet zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo na severozahodu okoli 10, drugod od 12 do 18 stopinj C.
10°C | 16°C
sobota, 29.04.2017
6°C | 17°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
5°C | 20°C
torek, 02.05.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Ure spomina na žrtve vojn


OBČINSKE, OSNOVNA ŠOLA, DRUŠTVA

| |
18.03.2014      11:31
A A

Ure spomina na žrtve vojn


Borovnica je imela 10. marca svoj spominski dan, ko se je poklonila žrtvam vseh vojn. V dopoldanskem času je v šoli potekala "ura spomina", popoldne pa se je delegacija odpravila v Gramozno jamo.


Mladi so pripravili kulturni program.
Mladi so pripravili kulturni program.
Deli:

"Vprašali bojo, kje je moj ata, vsaki človek bo rekel, nedolžen je moral na drugi svet … Vsaki dan se Vas spomnim in vsaki dan pomalem jokam, ko me čaka nedolžna smrt in bomo čakali konca našega življenja," je ure pred usmrtitvijo, 10. marca 1942, v poslovilnem pismu pretresljivo zapisal naš sovaščan Ciril Gabrovšek. Bil je le eden od šestnajsterice, ki jim je bila tedaj po krivici odvzeta pravica do življenja, in eden od milijonov, ki so postali žrtve nesmiselnih morij dvajsetega stoletja. Spominu na grozote vojn, s poudarkom na nikoli več, so se letos pridružili borovniški osnovnošolci, ki so v dopoldanski "uri spomina" gostili zadnjega preživelega iz Preserskega procesa, Ivana Pivka.

Obogatili pa so tudi slovesnost v Gramozni jami, kamor se je popoldne podala delegacija občanov s praporščaki in županom Andrejem Ocepkom na čelu. Frančišek Drašler, predsednik Društva ZB za vrednote NOB, je k spomeniku talcem položil občinski venec, v spremljajočem kulturnem programu pa so pod vodstvom Metke Pristavec Repar nastopili učenci in učenke z branjem omenjenega poslovilnega pisma, recitalom del Karla Destovnika Kajuha in Manka Golarja ter spominov dveh preživelih iz taborišča na Rabu; malo dolinico so občasno zapolnili tudi otožni zvoki harmonike mladih harmonikarjev. Zbrane je nato nagovoril župan Ocepek: "Zbrali smo se na tem svetem mestu, svetem za Slovence, svetem za vse svobodoljubne narode sveta, za ves svobodoljubni svet. Tu, na tem mestu so na oltar položili svoja življenja mnogi zavedni Slovenci, ki so padli pod streli vojske fašističnega okupatorja. Pred 72 leti, na današnji dan, tudi šestnajst naših rojakov in sokrajanov. Obsojeni so bili na smrt z ustrelitvijo na Preserskem procesu, ker naj bi bili udeleženci partizanskega napada na železniški most pri Preserju v noči s 4. na 5. december 1941. Nikomur od tu ustreljenih pa tudi ostalih, ki so bili na tem procesu obsojeni na dolgoletne in krajše ječe, niso dokazali sodelovanja pri tem napadu in akciji. Nekatera priznanja ali na pol priznanja so bila pač plod dolgega in hudega mučenja pri zasliševanju. Okupatorska oblast in takratni sodni tribunal nista niti imela namena kaznovati pravih krivcev. Kaznovati in obtožiti sta pač hotela Slovence, domoljube, jih ustrahovati in pokoriti. To jim ni ravno najbolje uspelo. Po slabem letu in pol so tudi sami položili orožje, popolnoma po italijansko, in podpisali kapitulacijo. Za to so bili od mednarodne skupnosti nagrajeni z neplačevanjem vojne škode. Rahlo manj kot v prvi svetovni vojni, ko so bili nagrajeni z Istro, Primorsko in Notranjsko. Občina Borovnica danes praznuje spominski dan. Na nas, vseh zavednih Slovencih in domoljubih, je obveza, da ta dan ostane med nami ne samo v spominu, ampak živ in spodbuden, saj se je pred nekaj leti kar nekaj Borovničanov in Borovničank, ki so imeli možnost in pravico odločanja, odločilo, da je ta dan premalo pomemben za občinski praznik. Spoštovani, zbrani na tem mestu iz leta v leto dokazujemo, da nam ni vseeno, da se zavedamo žrtev, padlih tukaj in širom po naši domovini, zato da mi živimo v svobodni deželi in svoji državi, da imamo svoj jezik in svojo kulturo ter da imamo prijatelje po vsem svetu, da smo spoštovani kot ljudje in kot narod. In samo naša zavest in odnos do dogodkov nam zagotavljata boljšo bodočnost. Vabim, da se še velikokrat udeležimo teh prireditev, da počastimo spomin in da njim in sebi dokažemo, da niso umrli zaman. Slava jim!"

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.04.2017
Danes ni dogodkov.
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
06.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica rezbarstva
07.05.2017 | Tečaji in delavnice
Modelarske delavnice za družine
07.05.2017 | Kultura
Zaključek razstave "Ko ideja postane lastnina"
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
06.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica rezbarstva
07.05.2017 | Tečaji in delavnice
Modelarske delavnice za družine
07.05.2017 | Kultura
Zaključek razstave "Ko ideja postane lastnina"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.