Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.04.2017

oblačno
Ponoči se bo na Primorskem od zahoda oblačnost povečala. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, na Primorskem do 8 stopinj C.
6°C | 13°C
torek, 25.04.2017
10°C | 18°C
sreda, 26.04.2017
11°C | 19°C
četrtek, 27.04.2017
11°C | 16°C
petek, 28.04.2017
6°C | 12°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Pasji iztrebki vsepovsod – kaj pa zdaj?


OBČINSKE

| |
13.04.2013      8:33
A A

Pasji iztrebki vsepovsod – kaj pa zdaj?Ogorčeni občani se znajdejo po svoje.
Ogorčeni občani se znajdejo po svoje.
Deli:

S spomladansko odjugo se resda poslovi glavna zimska nadloga – sneg, ki ga je bilo letos (s stališča vzdrževalcev javnih površin) prav zares čez vsako razumno mejo, zato pa tedaj na plan pokukajo vsa v snežno odejo poskrita "presenečenja". Letošnja pomlad v tem pogledu ni bila nič kaj drugačna od prejšnjih; sprehajalci po borovniških ulicah so se prve tedne ukvarjali z izmikanjem in preskakovanjem malih črnih min – pasjih iztrebkov, ki jih brezvestni lastniki psov niso pospravili za svojimi štirinožnimi ljubljenčki. Resnici na ljubo je treba sicer povedati, da tudi v drugih letnih časih ta težava ni nič manjša, in to kljub postavitvi dodatnih smetnjakov za pasje iztrebke ob sprehajalnih poteh (zdaj jih je že enajst). Ogorčenje občanov, še posebej onih, ki so zagazili na tovrstno "mino", je bilo veliko. Sledili so klici in pisarjenja medijem, občini, inšpektoratu. In kako oz. na kakšni podlagi lahko javne službe ukrepajo proti navedenim brezvestnežem?

Občina Vrhnika ima to urejeno v Odloku o varstvu javnega reda in miru iz leta 2010; globa za kršitelje je 100 EUR. Po tem odloku je lahko vodnik psa kaznovan že, če nima pri sebi vrečke za odstranjevanje iztrebkov. Borovnica lastnega odloka sicer nima, a za nas še vedno velja stari vrhniški Odlok o javnem redu in miru iz leta 1992. Ta prepoveduje, "da žival vznemirja in moti prebivalce stanovanjskih naselij", "voditi in puščati žival v javne lokale, tržne prostore, otroška igrišča, na zelenice, v javna kopališča in na pokopališča" ter "spuščati pse in druge živali na travnike in druge kmetijske površine brez dovoljenja lastnika ali drugega upravičenca". Za navedene prekrške je zagrožena kazen 2.000 SLT oz. 8,35 EUR. Medobčinski inšpektorat je pri izvajanju tega odloka omejen na javne površine in naselja, v primeru onesnaževanja kmetijskih površin pa je pristojnost v rokah Inšpektorata RS za kmetijstvo in okolje, ki lahko ukrepa na podlagi Odloka o načinu opravljanja lokalne javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v Občini Borovnica iz leta 2005 in posamezniku izreče globo v višini 208,65 EUR. V primeru, da se onesnažuje cestišče javne ceste, pa pride v poštev Zakon o cestah (dopolnjen l. 2012), ki lahko kršitelja olajša za nič manj kot 1.000 EUR.

Občina Borovnica ima za letošnje leto v načrtu sprejem novega, posodobljenega odloka o javnem redu in miru, a kot pravi Stanislav Bele iz MIRED-a, lahko "vsaka občina to področje ureja specialno, poudarek pa je treba dati predvsem ozaveščanju o tej problematiki; pri tem zelo pozdravljam tudi medijsko ozaveščanje o tem. Zavedati se je treba, da sama ureditev v nekem predpisu ne bo odpravila teh zadev. Je le en kamen v mozaiku, ki nalaga dolžna ravnanja lastnikom ali vodnikom živali, spoznanja o pravilnosti teh ravnanj pa morajo dozoreti v nas samih." Da "zadeve sam po sebi ne bo rešil noben odlok", meni tudi občinska tajnica Slavka Gerdina, "težko je namreč dobiti kršilce pri dejanju. Mislim, da bi z občasnimi akcijami opozarjanja počasi kaj premaknili pri lastnikih psov. Predvsem se mi zdi to pomembno v naseljih. Občani bi morali tudi sami opozarjati nevestne lastnike, ki jih zalotijo pri takem dejanju. Prav tako pa prosimo vse lastnike psov, naj spoštujejo naštete določbe; ne zaradi morebitnega ukrepanja redarjev, ampak zaradi spoštovanja pravic drugih do čistega okolja." Občinska uprava ob tem občane naproša, da pasje iztrebke odlagate v smetnjake, ki so temu namenjeni (predlagate ji lahko tudi kako novo lokacijo, kjer bi bili ti potrebni), da imate pse na vrvici (pa najsi bodo "ta hudi" ali "ta prijazni"), če pa jih z vrvice spuščate, naj bodo pod vašim strogim nadzorom.

 

Damjan Debevec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 447
Izšla: 27.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.04.2017
Danes ni dogodkov.
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci

Bodite prvi pri oddaji mnenja.