Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 11.12.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, na Primorskem bo postopno več nizke oblačnosti. Po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do -1, ob morju in v višjih legah do 6 stopinj.
-3°C | 7°C
torek, 12.12.2016
1°C | 6°C
sreda, 13.12.2016
-1°C | 1°C
četrtek, 14.12.2016
-4°C | 5°C
petek, 15.12.2016
-2°C | 5°C
Opozorila
Sobota, 10.12.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
7°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Rešena borovniška dediščina


KULTURA

| |
12.12.2013      22:17
A A

Rešena borovniška dediščinaŽelezniški kamen s km 587,4
Železniški kamen s km 587,4
Deli:

Letos so na Stari postaji vendarle zabrneli stroji in uredili novo kanalizacijsko omrežje, optiko, asfalt … o tem več v prispevku kolega Reharja. Na tem mestu pa bi osvetlil drugi, bolj kulturni vidik gradbenih del na območju, ki spada v zaščiteno območje borovniškega viadukta oz. pripadajočih objektov in naprav – torej tudi stare železniške postaje. Pogodbo za gradnjo slednje – postavili so jo med letoma 1850 in 1857 – je z državo sklenil veleposestnik in industrialec Jožef Kotnik z Verda. Po izgradnji obvozne železniške proge leta 1947 je bila kot postajno poslopje opuščena in sčasoma spremenjena v stanovanjski objekt, s številnimi predelavami pa je tudi skorajda povsem izgubila svoj nekdanji, značilni videz. Domneva, da se bo na tem območju ob večjih zemeljskih delih našlo tudi marsikaj zanimivega v oziru kulturne dediščine kraja, se je izkazala za pravilno. Bagri so iz zemlje potegnili lončene cevi prve borovniške kanalizacije, litoželezne cevi prvega vodovoda, prvo električno napeljavo, železniški kilometrski kamen, opečnate ornamente in podobno. Če bi bilo odvisno zgolj od občine in državnih institucij, bi vse izkopano gladko končalo na deponiji oz. Surovini, a na srečo je nad deli bdel domačin Ludvik Gantar, ki se zaveda pomena najdb za borovniško zgodovino, in je najlepše primerke rešil pred uničenjem. Zdaj se hranijo v železniški čuvajnici št. 666, kjer so na ogled vsem zainteresiranim obiskovalcem.

 

Damjan Debevec, foto: DD

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 443/2
Izšla: 28.11.2016

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.