Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.10.2016

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno. Dopoldne bo ponekod v notranjosti še oblačno ali zamegljeno. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 15, na Primorskem okoli 19 stopinj C.
6°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
4°C | 14°C
nedelja, 30.10.2016
5°C | 14°C
ponedeljek, 31.10.2016
8°C | 13°C
torek, 01.11.2016
6°C | 9°C
Opozorila
Petek, 28.10.2016 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
14°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Pravljični rojstni dan


KULTURA

| |
09.02.2015      8:17
A A

Pravljični rojstni dan


Borovnica je kraj z bogato bralno kulturo, saj je bil prvi občni zbor bralnega društva 6. septembra 1874. Ustanovitelj je bil železniški uradnik Avgust Zabred, velik ljubitelj petja in kulture. Imeli so svojo zastavo in pravila, ki so jih naslovili Pravila mednarodnega bralnega društva v Borovnici.


Deli:

Viri pravijo, da se je leta 1920 ali 1921 v gostilni pri Krajncu ustanovilo delavsko kulturno društvo Svoboda. Prirejali so veselice, kulturna druženja, igrali so igre, imeli pa so tudi svojo knjižnico. Gradivo se je nekaj časa hranilo pri g. Hrovatinu (Jeršinu). Čez čas so društvene prostore preselili k Fortunu, po razpustitvi društva leta 1924 pa so knjige prešle v last Obrtnega društva Borovnica. Knjižnica, ki je imela približno 2100 knjig, je delovala v prostorih stare pošte in se imenovala Knjižnica Obrtnega društva. Med drugo svetovno vojno se je mnogo knjig porazgubilo in uničilo, s preostankom knjig in pretežno darovi pa so 27. januarja 1946 v prostorih današnjega TVD Partizan slovesno odprli Ljudsko knjižnico, katere fond se je vztrajno večal.   

Na zadnji januarski pravljični uri smo se spomnili na ustanovitev Ljudske knjižnice. Zgodbica, ki smo jo izbrali ob tej priložnosti, je bila povezana s praznovanjem rojstnega dne, in tako smo otrokom prek nje pojasnili, da lahko poleg ljudi rojstni dan praznujejo tudi ustanove, kot je npr. knjižnica. Knjižničarka Nika je otrokom na kratko predstavila zgodovino knjižnice.  

Veliko zanimanje so otroci pokazali ob ogledu starih knjig, med katerimi je bilo nekaj tudi starejših od sto let. Otroke smo povprašali, kakšen je pravi način ravnanja s knjigami. Po razlagi knjižničarke, da s primernim odnosom do knjig lahko slednje dosežejo visoko starost, so otroci stare knjige previdno vzeli v roke in jih prelistali. Izvedeli so, da imamo danes v knjižnici 29.459 enot oz. 26.046 naslovov, kar pomeni 600 metrov gradiva, če ga zložimo v vrsto tako, kot je na policah. Naučili smo se tudi, da se knjižnica imenuje po dr. Marji Boršnik, literarni zgodovinarki, in da njena rojstna hiša stoji nasproti vhoda v knjižnico. 

Otroci so likovno oblikovali vsak svojo torto, kot presenečenje pa jih je po ustvarjalnem delu čakal še posladek s pravo torto v obliki odprte knjige, ki nam jo je podaril naš župan.

 

Knjižnica dr. Marje Boršnik

Foto: Jože Pristavec 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 442
Izšla: 24.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6
28.10.2016
Danes ni dogodkov.
29.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica Spoznajmo kaligrafijo
05.11.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.