Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 29.04.2017

pretežno jasno
Danes bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Zjutraj bo ponekod po nižinah megla, popoldne pa bodo v notranjosti Slovenije krajevne plohe. Na Primorskem bo pihala šibka burja, drugod veter vzhodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 16, na Primorskem do okoli 18 stopinj C.
6°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 19°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 20°C
torek, 02.05.2017
8°C | 18°C
sreda, 03.05.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Cvetje v jeseni in druge literarne dobrote


KULTURA, DRUŠTVA

| |
15.11.2014      1:36
A A

Cvetje v jeseni in druge literarne dobroteKo tudi ličkanje preraste v umetnost.
Ko tudi ličkanje preraste v umetnost.
Deli:

Jesen že prehaja v svoj vrhunec, ko se narava odeva v tisočera raznobarvna oblačila in zori mlado vino. Cvetje je v tem času redko, najlepše pa je menda res pognalo v literarnem kotičku domačih kulturnikov, ki so v začetku novembra nad vrtcem poskrbeli za barvito mešanico odlomkov iz Tavčarjevega prvenca, omenjenega v naslovu, raznovrstne poezije, basni, domače pesmi in ličkanja. Prav ste prebrali, obiskovalcem, ki se na literarnem večeru niso ojunačili za nič od prej naštetega, je pač pripadla čast tega starodavnega kmečkega opravila, ki se v pozni jesenski čas prilega prav kot kruh v prazen želodec. Scenarij za literarni večer je napletla borovniška pisateljica Marjeta Debevec, ki je v krog domačih ljubiteljev lepe besede povabila Primoža in Petro Bizjan iz Horjula. Primož se je v literarnih krogih sicer že proslavil kot kovač pesniške rime, a tudi kot pisec proznih besedil. Skupaj z ženo pa tvorita tudi izjemen pevski duet, ki nas je ta večer popeljal skozi slovenske zgodovinske pokrajine, od Bele krajine do koroških dolin, medtem ko je bila istrska pesem naravnost nepozabna. Zna biti, da naše jugovzhodne rojake coklarji vse premalo poznamo. A nikar ne pozabimo omeniti niti odigranih prizorov iz Cvetja v jeseni. V živo smo si predstavljali zasanjane Metine oči ob »prijateljskem« poljubu, pa furjasti nastop ob odvetnikovem obisku vaške krčme. K rimam Mile Kačič, Kajetana Koviča, pa tudi še neobjavljenim verzom naše Marjete se je nenavadno dobro podala tudi mrakobna pripoved o tem, kako so Bovčani dobili hišo, v kateri je strašilo. In prisotni? Hja, pridno so ličkali koruzo – kadar niso ploskali, so pa pritegnili k bolj poznanim pesmim, še posebej udarniški himni Kje so tiste stezice. Ura se je kar prehitro odvrtela in ostale so želje, da bi se podoben večer le čim prej ponovil. Ljudskih pesmi še ne bo zmanjkalo, pripovedi prav tako ne, Tavčar je gotovo napisal še kako poglavje več, in ne nazadnje, fižola bi tudi ne škodilo kaj kmalu olupiti.

 

Damjan Debevec, foto: DD


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
29.04.2017
Danes ni dogodkov.
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
06.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica rezbarstva
07.05.2017 | Tečaji in delavnice
Modelarske delavnice za družine
07.05.2017 | Kultura
Zaključek razstave "Ko ideja postane lastnina"
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
06.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica rezbarstva
07.05.2017 | Tečaji in delavnice
Modelarske delavnice za družine
07.05.2017 | Kultura
Zaključek razstave "Ko ideja postane lastnina"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.