Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 29.05.2017

pretežno jasno
Popoldne bo sončno. Ponekod bo pihal šibak veter južnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 29 stopinj C.
12°C | 29°C
torek, 30.05.2017
14°C | 30°C
sreda, 31.05.2017
15°C | 30°C
četrtek, 01.06.2017
16°C | 30°C
petek, 02.06.2017
14°C | 28°C
Opozorila
Ponedeljek, 29.5.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
29°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Vtihotapil se je v borovniško vojaško ......


KRONIKA

| |
21.08.2013      00:24
A A

Vtihotapil se je v borovniško vojaško skladišče


Seveda ni šlo za nevarnega saboterja in skladišča eksplozivnih sredstev v vojaškem skladišču pri Brezovici pri Borovnici niso bila ogrožena. Konec junija in v začetku julija je v upravni del skladišča zgolj nesrečno zašel medvedji mladič.


Uspavani vlomilec (foto: Marko Jonozovič)
Uspavani vlomilec (foto: Marko Jonozovič)
Deli:

Intervencijsko skupino za primere težav z velikimi zvermi, ki jo je imenovalo resorno ministrstvo za varstvo narave in deluje v sklopu Zavoda za gozdove Slovenije, je vojaška policija že 18. junija obvestila o manjšem medvedu, ki naj bi ga znotraj varovanega območja skladišča opazili zaposleni, zaznali pa so ga tudi senzorji in nadzorne kamere. A česa drugega kot odprtino v zunanji ograji, skozi katero naj bi medvedek domnevno prehajal, skupina ni našla. Ko se je dogodek 20. junija ponovil, so celotno površino zelo natančno preiskali tudi z izkušenim psom, a s podobnim izplenom kot prvič. Pravijo pa, da gre v tretje rado, in tako so ob tretji intervenciji, 7. julija, z večjo iskalno akcijo medvedka vendarle našli – na drevesu. Lahko si seveda predstavljate, da je bila njegova odstranitev vse prej kot lahka, saj ga je bilo treba uspavati, ob tem pa paziti, da ne bi padel z drevesa in se poškodoval. Po uspešno izvedeni akciji so ugotovili, da gre za letošnjega mladiča, samčka, težkega približno 10 kg; po izmeri so ga označili in v sodelovanju z Lovsko družino Borovnica prepeljali na nekaj sto metrov oddaljeno krmišče, kjer naj bi v istem času domači lovci redno videvali medvedko, domnevno mater in mladička, v zadnjih dneh pa zgolj njo samo. Na mater sicer niti med reševalno akcijo niti pozneje niso naleteli, po nekaterih informacijah naj celo ne bi bila več med živimi, a upanje ostaja, da jo je mladič pozneje vendarle našel.

Po besedah poročnika Karla Nikolavčiča in stotnika Gorana Drovenika iz 157. Logističnega bataljona Slovenske vojske je bila poleg poveljstva, lovcev in intervencijske skupine o prisotnosti medvedjega mladiča in potencialno tudi matere v skrbi za javno varnost pravočasno in ustrezno obveščena tudi Občina Borovnica, da bi lahko posredovala opozorilo občanom – predvsem številnim sprehajalcem in gozdnim delavcem, ki se redno gibljejo v okolici skladišča. Navedena častnika pa ob tem tudi zatrjujeta, da vstop velike zveri v varovano območje skladišča nikakor ne pomeni manjše varnosti za tam skladiščena eksplozivna sredstva, v smislu, da bi tja na isti način lahko vstopil tudi potencialni saboter. Eksplozivna sredstva se namreč hranijo v delu skladišča, ki je od leta 2005 obdan s svojo, docela neprepustno masivno ogrado in tehničnim varovanjem z rezervnim, neodvisnim virom napajanja, edini prehod pa je odprt zgolj v času, ko tam potekajo dela. Tako se v ta del kaj večjega od kune menda ne more vtihotapiti, pa še to so letošnjo zimo prav hitro izsledili. V primeru nasilnega vstopa pa bi se hitro odzvala dežurna varovalna ekipa.

"Vzrok za gibanje medvedjega mladiča v upravnem delu je dotrajana zunanja žična ograja na upravnem delu skladišča ter na vodnih propustih nad strugo potoka Prušnica. Za odpravo težav zaradi izpodjedanja bregov vodotoka Prušnica ob notranji ograji skladišča so ustrezne službe (ministrstvo za obrambo, Agencija Republike Slovenije za okolje in Hidrotehnik, d. d.) že opravile ogled območja predvidene sanacije, pripravljena je tudi že projektna dokumentacija za sanacijo in vzdrževalna dela na bregovih vodotoka, ki pa ne vključuje izdelave varovalnih rešetk pod ograjo upravnega dela skladišča, saj po mnenju strokovnjakov to ne bi bilo mogoče. Rešetke bi namreč ovirale pretok vode in odplavitev materiala (drevja) ob hudourniških nalivih – v izjemnih primerih bi bile posledice postavitve rešetk nesorazmerne škodi, ki jo povzročijo živali, ki zaidejo na to območje," je pojasnil poročnik Nikolavčič.

Upajmo torej, da se bodo pristojne službe po treh letih vendarle zganile, razvezale mošnjičke in sanirale bregove hudourne Prušnice, še preden povzroči kako hujšo škodo na notranji ograji skladišča, ki bi se nato zaradi elektronskih inštalacij verjetno merila v desettisočih evrih, da o varnostnem vidiku ne govorimo.

 

Damjan Debevec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7
04.06.2017 | Kultura
Umetnostnozgodovinsko vodstvo TMS

Bodite prvi pri oddaji mnenja.