Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.10.2016

delno oblačno
Ponoči se bo zjasnilo. Po nižinah v notranjosti Slovenije bo nastala megla. Šibka burja na Primorskem bo ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 3, v alpskih dolinah do -4, ob morju okoli 8 stopinj C.
3°C | 12°C
nedelja, 23.10.2016
4°C | 13°C
ponedeljek, 24.10.2016
6°C | 17°C
torek, 25.10.2016
11°C | 18°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 14°C
Opozorila
Petek, 21.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
12°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Nebodigatreba borovniški viadukt


KRONIKA, GOSPODARSTVO

| |
26.05.2014      23:14
A A

Nebodigatreba borovniški viaduktNekoč je bil steber viadukta.
Nekoč je bil steber viadukta.
Deli:

V teh dneh, ko se po vseh vogalih spletajo govorice, ena bolj čudaška od druge, da bo ponovna elektrifikacija od Borovnice do Pivke končana šele po dveh letih, pa da bo potniški promet proti Kopru stekel šele s koncem leta, in ko vlada jemlje železniška investicijska sredstva za plačilo subvencij vozovnic, katerih cene je sama dvignila, je na železniški postaji v Borovnici zagrmela težka mehanizacija. Z veliko žlico so se "železničarji" polotili odstavnega tira, kjer je pred desetletji kraljevala muzejska parna lokomotiva, dokler je niso zdelali vreme, vandali, še najbolj pa nezainteresiranost lokalcev za takšno znamenitost v domačem kraju. Odločili so se, da zgradijo servisni jašek za oskrbo lokomotiv, da jim jih ne bi bilo treba za vsako figo voziti v Ljubljano, s tem pa so le okrepili govorice, da bo začasnost "ranžirne" postaje v Borovnici precej trajnejša, kot je sprva kazalo. Za takšen poseg so seveda pridobili vsa potrebna soglasja pristojnih institucij, o tem sploh ne gre dvomiti (v nasprotnem primeru toliko slabše za dvom), in so potemtakem vedeli, da bodo na tej lokaciji po le nekaj decimetrih naleteli na spodnji del enega od stebrov veleznamenitega (in zaščitenega) borovniškega viadukta. Verjamemo, da so v skladu s strokovnimi smernicami in preteklo prakso (tisto okrog leta 1946) najdbo razstavili na osnovne gradnike, ki zdaj nebogljeno ležijo v kupčkih okrog gradbene jame. Ali se bo zanje našel kak interes lokalne oblasti, ki s plastičnim opozorilnim trakom že zgledno skrbi za edini preostali steber viadukta in je zgledno pospravila tudi ostanke železniške dediščine, ki so bili v napoto kanalizacijskim cevem na Stari postaji? Kdo ve, "železničarji" jih verjetno prav dolgo ne bodo gledali. Manjka jim le še spominkov na zasebno družbo "Južna železnica", družbo, ki je železno cesto obvladovala dobrega pol stoletja in je potniški promet proti Trstu v najhujših razmerah ustavila za največ nekaj dni.

 

Damjan Debevec, foto: DD

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
29.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica Spoznajmo kaligrafijo
22.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
23.10.2016 | Ostalo
Ukročena elektrika, predstavitev poizkusov Nikole Tesle
29.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica Spoznajmo kaligrafijo
30.10.2016 | Kultura
Voden ogled Tehniškega muzeja Slovenije

Bodite prvi pri oddaji mnenja.