Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Popoldne bo oblačno in deževno, vmes lahko tudi zagrmi. Najmanj dežja bo na vzhodu ob meji s Hrvaško, kjer bo začelo močneje deževati šele zvečer ali ponoči. Jugozahodni veter bo nekoliko oslabel. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 17, v jugovzhodnih krajih do 21 stopinj C.
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
9°C | 18°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
5°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 13h
Do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
12°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Nebodigatreba borovniški viadukt


KRONIKA, GOSPODARSTVO

| |
26.05.2014      23:14
A A

Nebodigatreba borovniški viaduktNekoč je bil steber viadukta.
Nekoč je bil steber viadukta.
Deli:

V teh dneh, ko se po vseh vogalih spletajo govorice, ena bolj čudaška od druge, da bo ponovna elektrifikacija od Borovnice do Pivke končana šele po dveh letih, pa da bo potniški promet proti Kopru stekel šele s koncem leta, in ko vlada jemlje železniška investicijska sredstva za plačilo subvencij vozovnic, katerih cene je sama dvignila, je na železniški postaji v Borovnici zagrmela težka mehanizacija. Z veliko žlico so se "železničarji" polotili odstavnega tira, kjer je pred desetletji kraljevala muzejska parna lokomotiva, dokler je niso zdelali vreme, vandali, še najbolj pa nezainteresiranost lokalcev za takšno znamenitost v domačem kraju. Odločili so se, da zgradijo servisni jašek za oskrbo lokomotiv, da jim jih ne bi bilo treba za vsako figo voziti v Ljubljano, s tem pa so le okrepili govorice, da bo začasnost "ranžirne" postaje v Borovnici precej trajnejša, kot je sprva kazalo. Za takšen poseg so seveda pridobili vsa potrebna soglasja pristojnih institucij, o tem sploh ne gre dvomiti (v nasprotnem primeru toliko slabše za dvom), in so potemtakem vedeli, da bodo na tej lokaciji po le nekaj decimetrih naleteli na spodnji del enega od stebrov veleznamenitega (in zaščitenega) borovniškega viadukta. Verjamemo, da so v skladu s strokovnimi smernicami in preteklo prakso (tisto okrog leta 1946) najdbo razstavili na osnovne gradnike, ki zdaj nebogljeno ležijo v kupčkih okrog gradbene jame. Ali se bo zanje našel kak interes lokalne oblasti, ki s plastičnim opozorilnim trakom že zgledno skrbi za edini preostali steber viadukta in je zgledno pospravila tudi ostanke železniške dediščine, ki so bili v napoto kanalizacijskim cevem na Stari postaji? Kdo ve, "železničarji" jih verjetno prav dolgo ne bodo gledali. Manjka jim le še spominkov na zasebno družbo "Južna železnica", družbo, ki je železno cesto obvladovala dobrega pol stoletja in je potniški promet proti Trstu v najhujših razmerah ustavila za največ nekaj dni.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
06.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica rezbarstva
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
06.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica rezbarstva

Bodite prvi pri oddaji mnenja.