Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 28.05.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 12, ob morju okoli 14 stopinj C.
12°C | 27°C
torek, 29.05.2017
13°C | 29°C
sreda, 30.05.2017
15°C | 30°C
četrtek, 31.05.2017
15°C | 30°C
Opozorila
Sobota, 27.5.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
27°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

24-metrski oddajnik nad Staro postajo


GOSPODARSTVO

| |
14.11.2014      10:01
A A

24-metrski oddajnik nad Staro postajoTu bo stal 24-metrski oddajnik.
Tu bo stal 24-metrski oddajnik.
Deli:

V času evharističnega kongresa pred približno osemdesetimi leti je na Griču nad Borovnico zrasel mogočen, 15-metrski križ, ki naj bi pričal o »mogočni volji sedanje generacije slovenskega naroda, da hoče ostati Kristusov, krščanski, katoliški«. Vihra druge svetovne vojne mu ni bila mila, še manj povojni čas, zato je od njega ostal zgolj bled spomin. Zato pa je letos jeseni zgolj streljaj proč začelo rasti drugo »versko« znamenje modernega časa, in sicer religije, katere »molilne« škatlice s seboj nosimo domala vsi. Gre seveda za novo bazno postajo ponudnika mobilnih storitev – Simobila, ki se je zanjo odločil ob vedno večjem nezadovoljstvu uporabnikov in občanov Borovnice nad kakovostjo njihovih storitev. Zmogljivosti oddajnika na Pokojišču je, kot kaže, povozil čas, še posebno kar se tiče mobilnega interneta. Uporaba tega »iz leta v leto narašča zaradi vse več pametnih telefonov v našem omrežju, uporabnikom pa je prenos podatkov postal veliko bolj pomemben kot npr. klici. Zato je za zagotovitev kakovostnih javnih mobilnih storitev nov oddajnik na območju Borovnice nujno potreben. Z njim bo namreč Borovnica v celoti pokrita, uporabniška izkušnja naših uporabnikov pa bo neprimerno boljša,« pojasnjujejo v Simobilu. Zavoljo tega so že leta 2012 pristopili h gradnji nove bazne postaje v Borovnici in na podlagi 95.000 evrov vrednega projekta (projektant Hiša Niša z Verda) oktobra istega leta pridobili tudi soglasje občine. Na jasi nad Staro postajo (362 m. n. m.) se bo tako že v kratkem vzpel 24-metrski oddajnik, ki naj bi pokril prej omenjene potrebe Simobilovih uporabnikov. V primerjavi z burno razpravo okrog GSM-R-oddajnikov, ki jih v borovniški dolini načrtujejo Slovenske železnice, morda nekaterim res deluje, kot bi šlo za polskrivni projekt, zato so verjetno pri Simobilu naročili tudi uradne ocene vplivov bazne postaje na okolje. »Iz rezultatov numeričnega izračuna ter pregleda projektne dokumentacije (mapnih kopij) je razvidno, da so sevalne obremenitve na človeku dostopnih mestih na I. območju ob upoštevanju najbolj neugodnega primera ter ob namestitvi anten mobilnih baznih postaj vseh konfiguracij operaterja pod dovoljenimi mejnimi vrednostmi, ki jih določa uredba o elektromagnetnem sevanju v naravnem in življenjskem okolju za nove vire elektromagnetnih sevanj. Ker so zunanje antene baznih postaj nameščene na višinah nad 10 m nad tlemi, so sevalne obremenitve na človeku dostopnih mestih (na nivoju 1,5 m nad tlemi) več kot velikostni razred nižje od dopustnih mejnih vrednosti glede na uredbo o elektromagnetnem sevanju v naravnem in življenjskem okolju,« je v strokovnem mnenju zapisal Tomaž Trček z Inštituta za neionizirna sevanja, ki je pred leti v samostojnem projektu meril tudi vrednosti EMS Mobitelovega oddajnika v centru Borovnice. Izsledki tedaj niso bili kaj dosti drugačni.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5
27.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica sitotiska
04.06.2017 | Kultura
Umetnostnozgodovinsko vodstvo TMS
27.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica sitotiska
28.05.2017 | Kultura
Voden ogled razstave Skoraj vse o zvoku
28.05.2017 | Kultura
Ukročena elektrika, predstavitev poizkusov Nikole Tesle
04.06.2017 | Kultura
Umetnostnozgodovinsko vodstvo TMS

Bodite prvi pri oddaji mnenja.