Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 29.03.2017

jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Na Primorskem bo prehodno zapihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 25 stopinj C.
-1°C | 23°C
četrtek, 30.03.2017
0°C | 22°C
petek, 31.03.2017
4°C | 22°C
sobota, 01.04.2017
4°C | 23°C
nedelja, 02.04.2017
4°C | 21°C
Opozorila
Sreda, 29.3.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
23°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Nadškof Anton Stres blagoslovil obnovljene ......


KULTURA, LOKALNE SKUPNOSTI, VERSKE

| |
24.06.2013      23:55
A A

Nadškof Anton Stres blagoslovil obnovljene oltarje in nove klopi


Zavetnik podružnične cerkve na Nemškem Rovtu je sv. Ahac, zato je vsako leto na Ahacovo nedeljo v njej že tradicionalno sveta maša. Letošnja je bila še posebej slovesna.


Naškof dr. Anton Stres mašuje. Foto: Roman Pekovec
Naškof dr. Anton Stres mašuje. Foto: Roman Pekovec
Deli:

Glavni razlog za to so na novo obnovljeni vsi trije oltarji. Pred kratkim je bil po dveh letih dokončno obnovljen glavni oltar, že pred tem pa sta bila obnovljena tudi oba stranska oltarja. Ker pa v tako lepo notranjost cerkve niso več sodili stari stoli, ki smo jih pred leti dobili iz neke stare kinodvorane, smo poskrbeli tudi za lepe nove klopi.

 

Mašo z blagoslovom oltarjev in klopi je vodil ljubljanski nadškof dr. Anton Stres, somaševala pa sta domači župnik Janez Burja in domačin Janez Šilar, sicer župnik v Borovnici. Nadškof je pohvalil skrb vaščanov za cerkev. Ta je bila v zadnjih 20 letih skoraj v celoti obnovljena. V letu 1992 smo praznovali 500-letnico posvetitve cerkve in takrat v celoti obnovili zvonik, leta 1998 smo vgradili  električno zvonjenje, novo ostrešje in opečna streha je bila narejena leta 2001. V letih 2002 in 2003 je bila obnovljena fasada in vgrajena so bila nova okna. Vsa ta dela so možna samo ob veliki požrtvovalnosti ključarjev in velikih finančnih prispevkih in prispevkih z lastnim delom vseh vaščanov.

 

Zadnje veliko delo, to je obnova oltarjev, je bilo strokovno izvedeno v Restavratorskem centru v okviru Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Mag. Vlado Fras Zavrl, ki je obnovil oltarje, je o njih zapisal: »Odličnost oltarjev je sedaj še bolj očitna in jih uvršča v vrh zgodnje baročnih Zlatih oltarjev 16. stoletja, katerih celotna skupina je edinstvena v podalpskem in širšem evropskem prostoru. Ob tem, da smo lahko zelo ponosni na našo dediščino in na opravljeno delo, ki bo zagotovo obogatilo kulturno in versko življenje lokalne in širše skupnosti, naj bo tudi trenutek za spoznanje, da imamo še veliko dela, ki že dolgo čaka v sosednjih vaseh.«

 

Na slovesnosti nas je nagovoril tudi vodja Restavratorskega centra Jernej Hudolin, ki je v zaključku povedal, da smisel ohranjanja dediščine ni sam sebi namen, ampak je v odkrivanju, ohranjanju, skrbi in negi narodnih korenin, ki so globoke, razvejane in močne, kakor drevo nad njimi. Vsem je zaželel, da ko se veselimo praznika in obnove oltarjev, naj nas ob naših najglobljih koreninah zaščitnik Kranjske dežele sv. Ahac blagoslovi s pomočjo gospoda nadškofa, da bomo še bolj trdni stali skupaj v skrbi za sakralno, kulturno, narodno dediščino, ob kateri in samo z njo zorimo v  velik podalpski narod.

 

Da smo bili to nedeljo zbrani na slovesnosti blagoslova obnovljenih oltarjev in novih klopi gre velika zasluga ključarju Francu Pfeiferju. Že prej pri vseh delih in tudi tokrat se je prav razdajal za to, da je to uspelo. Ta se je v govoru zahvalil tudi Občini Bohinj in županu Francu Kramarju ter župniji Bohinjska Bistrica in župniku Janezu Burji, ki sta poleg države projekt obnove oltarjev tudi sofinancirala. Prav tako se je zahvalil Agrarni skupnosti Nemški Rovt, ki je prispevala znaten del sredstev za nabavo novih klopi. Zahvalil pa se je tudi nadškofu za obisk in blagoslov in povedal, da smo ob tem vsi zelo počaščeni, v zahvalo pa mu je izročil košaro z domačimi dobrotami. Ni pa pozabil pohvaliti tudi požrtvovalnosti vseh Rotarjev, ki smo ob tej priložnosti spet vsi stopili skupaj, pripravili cerkev in okolico, da je zasijala v najlepši luči, prizadevne žene in dekleta po so pripravile tudi pogostitev.

 

Po maši smo tako ob kozarčku in prigrizku vsi nadaljevali druženje pred cerkvijo in lahko zaključim samo z eno mislijo: »Letošnja Ahacova nedelja je bila res nekaj posebnega, prijetna, lepa in bogata v vseh pogledih.«

 

 

Tomaž Medja
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7
29.03.2017 | Tečaji in delavnice
Gremo na vrt
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
05.04.2017 | Kultura
Rdeča kapica
29.03.2017 | Tečaji in delavnice
Gremo na vrt
01.04.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
05.04.2017 | Kultura
Rdeča kapica
06.01.2017 | Kultura
OBČASNA RAZSTAVA: Kakšno je bilo vreme na Gorenjskem

Bodite prvi pri oddaji mnenja.