Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

oblačno
Danes bo v vzhodnih krajih občasno še nekaj sonca, drugod pa bo večinoma oblačno. Zjutraj bo občasno deževalo na širšem območju Julijskih Alp ter ponekod na Notranjskem in Kočevskem, čez dan se bodo padavine krepile in se občasno pojavljale še ponekod v osrednjih krajih in na severu do Koroške. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 19, v vzhodnih krajih do 22 stopinj C.
10°C | 16°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 15°C
petek, 28.04.2017
9°C | 14°C
sobota, 29.04.2017
7°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 20°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Bohinjski dogodki predmet znanstvenih ......


TURIZEM

| |
16.07.2014      18:34
A A

Bohinjski dogodki predmet znanstvenih proučevanj


Inštitut za slovensko narodopisje Znanstveno-raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti skupaj z Oddelkom za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani trenutno izvaja raziskovalni projekt »Triglavski narodni park: Dediščine, akterji, strategije, vprašanje in rešitve.« Vodi ga dr. Jurij Fikfak iz Inštituta za slovensko narodopisje, financira pa Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.


Kmečka ohcet. Foto: Petra Lotrič Ogrin
Kmečka ohcet. Foto: Petra Lotrič Ogrin
Deli:

Skupina antropologov in etnologov na vseh območjih parka preučuje vsakdanje delovanje družbenih skupin in institucij, da bi osvetlili, kako kompleksno je varovanje dediščine v parku. Kot enkratna kulturna in naravna pokrajina predstavlja hkrati možnost in izziv.

 

Cilj projekta je preučiti delovanje ljudi na več ravneh, od lokalnih skupnosti, društev, občin do državnih uradov ter ob tem zajeti raznovrstne dejavnosti, s katerimi se izražajo in prenašajo različna razumevanja dediščine –pedagoško, uradniško, športno, kmečko, kulturno in turistično.

 

V ta namen raziskovalci analizirajo aktualna dogajanja, ki jih v zvezi z vsakdanjim življenjem z dediščino spodbuja in organizira država. Tak je bil npr. proces priprave Načrta upravljanja Triglavskega narodnega parka.

Ob tem spremljajo dogodke, ki jih pripravljajo lokalni akterji, društva in organizacije, ki se nanašajo na dediščino v parku. Mednje sodijo lokalne tradicionalne prireditve, kot so Kravji bal, Vasovanje in Kmečka ohcet v Bohinju.

 

Širši pomen ima tudi Mednarodni festival alpskega cvetja. To je svojevrstna in ustvarjalna lokalna pobuda, ki združuje številne dogodke: družabne, strokovne, turistične, povezane z varovanjem in promoviranjem alpskega cvetja kot naravne vrednote ter s cvetjem povezanim znanjem in veščinami kot elementi kulturne dediščine. »To vsekakor pomeni, da v Bohinju ustvarjamo in negujemo dogodke, ki so veliko več kot zgolj muhe enodnevnice,« dodaja direktor Turizma Bohinj Klemen Langus.

 

 

dr. Tatiana Bajuk Senčar, ZRC SAZU
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!