Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo oblačno in deževno, vmes lahko tudi zagrmi.
10°C | 16°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 17°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 19°C
ponedeljek, 01.05.2017
2°C | 19°C
torek, 02.05.2017
8°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 18h
Do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Ponoči in jutri bodo predvidoma močneje narasle reke v Posočju, v porečjih Vipave, Savinje in Dravinje ter Sava v srednjem toku. Jutri bo močneje narasla Sava v spodnjem toku. Danes zvečer bo povišano plimovanje morja.
10°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Ameriški guru vezanja muh v Bohinju


TURIZEM

| |
05.11.2014      22:59
A A

Ameriški guru vezanja muh v Bohinju


Med 27. septembrom in 4. oktobrom je v Bohinju potekal 5. Festival muharjenja. Med udeleženci festivala je bil tudi Edward Berg z ženo Cliffie iz Kolorada v ZDA.


Edward Berg in Hartmut Glowa med muharjenjem. Foto: Osebni arhiv Edwarda Berga
Edward Berg in Hartmut Glowa med muharjenjem. Foto: Osebni arhiv Edwarda Berga
Deli:

Edward v Združenih državah velja za pravega guruja vezanja muh ‒ s tem se namreč ukvarja že dobrih 40 let. Ima tudi certifikat za inštruktorja muharjenja pri ameriškem Združenju ribičev muharjev (Federation of Fly Fishers ali FFF). Kot demonstrator in inštruktor vezanja muh je v zadnjih 25 letih nastopal na mnogih srečanjih FFF ter sejmih in festivalih muharjenja in vezanja muh v ZDA, na Nizozemskem, Danskem, Norveškem in v Veliki Britaniji. Deset let je bil edini Američan na svetovnem prvenstvu v muharjenju (Le Monde de la Peche a la Mouche), ki poteka v Parizu v Franciji.

 

Udeležba na bohinjskem Festivalu muharjenja je bila za Bergova prvi obisk v Sloveniji. K nam sta prišla na povabilo Ribiške družine Bohinj in priporočilo dobrega prijatelja in navdušenega muharja Hartmuta Glowe iz Nemčije.

 

Nad formatom bohinjskega festivala sta absolutno navdušena, saj nudi udeležencem tako muharjenje kot druženje in spoznavanje novih muharjev, s katerimi si lahko ob večerih izmenjuješ izkušnje in različna znanja vezanja muh. »Format festivala je unikaten. Ostali festivali so zastavljeni tako, da me običajno čaka samo celodnevno poučevanje vezanja muh v zaprtih prostorih,« je bil nad našim festivalom muharjenja navdušen Berg, ki zelo rad obiskuje različne festivale muharjenja v Evropi, saj na stari celini ribiči svoje muhe vežejo z drugačnimi tehnikami in materiali. »Vedno se kaj novega naučim,« pravi Edward, »ravno včeraj zvečer mi je Marko Gradnik pokazal popolnoma nov, lokalen način vezanja muh. In to kljub temu, da se z vezanjem muh ukvarjam že 40 let.«

 

Z vezanjem muh je začel, ker uživa v muharjenju in ker zelo rad izdeluje stvari sam. »Največji užitek zame je, da z vabo, ki sem jo naredil sam, ujamem lepo, veliko ribo,« je povedal Ed. Izdelovanja muh se je večinoma naučil sam, veliko pa je o izdelavi izvedel tudi od Richarda S. Nelsona, ki je bil zanj neke vrste mentor. »Dick Nelson je imel zelo podoben način vezanja muh in od njega sem se veliko naučil,« pove Edward.

 

Tudi Edwardova žena Cliffie je navdušena muharka, vendar zase pravi, da je »dolgoletna začetnica« v muharjenju.« Skupaj sta tudi na bohinjskem festivalu muharila na več rekah. Bila sta navdušena, da so se gostitelji, Ribiška družina Bohinj in njen Marko Gradnik, zanju še posebej potrudili najti najlepše kraje na Savi Bohinjki, Idrijci, Soči in Savinji, kjer sta lahko v miru uživala v muharjenju. Povsem ju je prevzela barva naših voda, kar nista mogla verjeti svojim očem in se nagledati teh zelenih in turkiznih tonov ter kristalno čiste vode. Povedala sta, da se bosta prihodnje leto zagotovo vrnila, saj »ne samo, da vaša narava tako lepa, da preprosto jemlje dih, tudi cenovno je obisk v Sloveniji in Bohinju zelo ugoden. Udeležba podobnega festivala na Novi Zelandiji bi naju namreč stala kar 5.000 dolarjev.«

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
03.05.2017 | Kultura
Hvaležni medved
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
06.02. - 29.04.2017 | Ostalo
VODNO AEROBIKO OZ. VADBO V VODI
03.05.2017 | Kultura
Hvaležni medved
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
06.02. - 29.04.2017 | Ostalo
VODNO AEROBIKO OZ. VADBO V VODI
07.04.2017 | Kultura
OBČASNA RAZSTAVA: Ej, ta naša bolnica nad Bohinjem, sredi gozdov!

Bodite prvi pri oddaji mnenja.