Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 27.02.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo deloma jasno z občasno zmerno oblačnostjo. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 15 stopinj C.
1°C | 15°C
torek, 28.02.2017
1°C | 15°C
sreda, 01.03.2017
2°C | 15°C
četrtek, 02.03.2017
-1°C | 15°C
petek, 03.03.2017
-1°C | 14°C
Opozorila
Ponedeljek, 27.2.2017 ob 14h
V noči na torek in v torek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra lahko ponekod presegli hitrost 70 km na uro. Veter bo predvidoma najmočnejši na vzhodu države in v višje ležečih krajih.
1°C
15°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Deset let Kajak kanu kluba Bohinj


ŠPORT

| |
29.02.2016      18:59
A A

Deset let Kajak kanu kluba Bohinj


Bohinj ima izredne naravne pogoje za razvoj vodnih športov in tovrstne turistične ponudbe. Zato mi je bilo nerazumljivo, da nimamo kluba, ki bi mladini nudil možnosti ukvarjanja s športi na vodi.


Deli:
Klub smo na mojo pobudo ustanovili v Ribčevem Lazu, 6. oktobra 2006. V ta namen smo se povezali športno ozaveščeni sosedje: Dušan Blažin, Rok Jensterle, Janez Malej, Maruša Malej, Nevenka Leskovšek, Andrej Podlipnik in Stane Klemenc.

S tekmovalno dejavnostjo smo začeli v sezoni 2007, kar pa brez znanja in izkušenj ni bilo enostavno. Prvo leto smo imeli okoli 60 članov, od tega 11 otrok. Število članov se v zadnjih letih giblje od 150 do 200, tekmovalcev pa od 20 do 25. Pri izvedbi prvih začetniških tečajev nam je pomagala Kajakaška zveza Slovenije (KZS). Prve kajake, potrebne popravil sedežev ali krmil, smo dobili od Kajak kanu klubov (KKK) Žusterna, Adria in Ljubljana. Izvedli smo 1. Bohinjski kajakaški maraton. V naslednjih letih smo povečevali število kajakov do današnjih 60. S podporo župana smo postavili stojala za čolne in jih ogradili. Improvizirana čolnarna nam med sezono služi še danes, a je žal premajhna in nepokrita.

Veliko smo vlagali v izobraževanje naših članov. Tečaj za učitelja na divjih vodah je naredilo šest članov, od katerih žal nihče ni več aktiven v klubu. Za mirne vode nas je v vseh letih 14 opravilo tečaj za učitelja I. in II. stopnje. Štirje  smo delali tečaj III. stopnje, trije smo sedaj v zaključni fazi pridobivanja diplome, ki jo je Darko Logar že uspešno končal. Od vseh izobraženih učiteljev nas je aktivnih še pet. Dva sva že upokojenca in počasi zmanjšujeva svojo aktivnost.

V nekaj letih smo s pomočjo izobraževalnih tečajev KZS ter podpore trenerjev iz klubov Soških elektrarn in reprezentance napredovali in začeli dosegati odlične rezultate na domačih tekmovanjih. Nekajkrat smo bili najboljši klub v Slovenskem pokalu, dobili smo že celo vrsto naslovov državnih prvakov. Lansko leto smo osvojili največje število naslovov v državi, to je 22.

Temu primerno smo s petimi člani zastopani v mladinski in U23 reprezentanci. Zadnji dve leti smo na priznanih tekmah v tujini prejeli deset medalj v ženski in moški konkurenci mladinske kategorije. Dva naša tekmovalca sta že drugič nastopila na mladinskem svetovnem prvenstvu in lani osvojila 6. in 9. mesto. Na evropskem prvenstvu imata 7. in 8. mesto.

Vsako leto organiziramo nekaj tekem na Bohinjskem jezeru. Poleg tradicionalnega Bohinjskega mednarodnega maratona, ki velja za državno prvenstvo, gostimo tudi tekme Slovenskega pokala in rekreacijske tekme. Organizacijski višek je bilo lansko evropsko prvenstvo v kajak maratonu, ki je bilo vzorno izpeljano. To je bila prva tekma takega nivoja na mirni vodi v Sloveniji.

Za treninge smo v zadnjih letih sami in s pomočjo KZS ter Blejskega veslaškega kluba, ustvarili dobre pogoje na vodi (ponton, proga, katamaran). Nakupili smo vse potrebno za treninge v fitnesu in telovadnici, primerne prostore najemamo v okolici.

Letos bomo po večletnih prizadevanjih lahko zgradili klubsko brunarico v neposredni bližini jezera. Do zdaj so se tekmovalci preoblačili (in v vseh vremenskih pogojih utrjevali) pod bukvijo ob naši čolnarni.

Druga razveseljiva novica je realna možnost zaposlitve trenerja, kar bo rešitev in garancija za nadaljevanje in izboljšanje uspešnega dela v prvem destletju obstoja kluba. Dolgoročno nadaljevanje aktivnosti v tako širokem obsegu samo s prostovoljci ni več izvedljivo. Veliko breme pri razvoju predstavlja vsako leto zahtevnejša birokracija in stalni napori za veljavnost že dogovorjenih pogojev. Tu mislim predvsem na predlog novega odloka o plovbnem režimu. Čas bo pokazal resnost besed odločujočih občinskih organov o podpori klubom za zdrav razvoj bohinjske mladine.


 

Stane Klemenc, Kajak kanu klub Bohinj
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 27 28 1 2 3 4 5 6 7 8
01.03.2017 | Turizem
Iz kmečke peči po kruhu diši
01.03.2017 | Kultura
Maestro, muzika
08.03.2017 | Umetnost
Mala baletka
01.03.2017 | Turizem
Iz kmečke peči po kruhu diši
01.03.2017 | Kultura
Maestro, muzika
04.03.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
06.01.2017 | Kultura
OBČASNA RAZSTAVA: Kakšno je bilo vreme na Gorenjskem
06.02. - 29.04.2017 | Ostalo
VODNO AEROBIKO OZ. VADBO V VODI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.