Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Danes bo sprva oblačno. Padavine bodo od zahoda slabele in do zgodnjega popoldneva ponehale tudi v vzhodnih krajih. Delno se bo zjasnilo, na severozahodu pa bo ostalo bolj oblačno in predvsem na zahodu se bodo občasno še pojavljale krajevne padavine, deloma plohe. Čez dan bo spet zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo na severozahodu okoli 10, drugod od 12 do 18 stopinj C.
10°C | 14°C
sobota, 29.04.2017
6°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
0°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
3°C | 20°C
torek, 02.05.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Bohinjski »utrinek« ob 100-letnici 1. ......


SOSED SOSEDU

| |
11.07.2014      11:56
A A

Bohinjski »utrinek« ob 100-letnici 1. svetovne vojne


Grozote 1. svetovne vojne so kruto zarezale v dušo in srce bohinjskega človeka. In seveda tudi v njegovo idilično pokrajino! Ko je Italija 1915. Avstriji napovedala vojno, se je Bohinj naenkrat znašel v neposrednem zaledju soške fronte in postal njeno etapno območje. Ljudem je grozila celo evakuacija.


Jožef Cvetek na konju Putku. Foto: Osebni arhiv Marije Cvetek
Jožef Cvetek na konju Putku. Foto: Osebni arhiv Marije Cvetek
Deli:

Domačini so imeli omejeno gibanje; skozi Bohinj so se valile trume vojakov in karavane tovornih konj. Vojake so nastanili po vseh večjih hišah in hlevih v obeh bohinjskih dolinah; konji pa so bili pod kozolci. O tem težkem obdobju bohinjske zgodovine nam je Tomaž Budkovič dragoceno študijo s pričevanji in bogatim fotografskim gradivom zapustil že v svoji prvi knjigi, ki nosi naslov Bohinj 1914–1918, med fronto in zaledjem (1999). Čeprav bo v juliju minilo že sto let od začetka te svetovne morije, Bohinjci hranimo še precej materialne in duhovne kulturne dediščine iz tistega časa.

 

Frančiška Žagar (1904  ̶ 2001), Bizjakova mama iz Stare Fužine, se je še živo spominjala, kako so po nedeljski maši na dan sv. Ane razglasili mobilizacijo bohinjskih fantov in mož: »… koko j prəd cerkvəjo klicov Bajtnjekov Martən: 'Splošna mobilizacja!' S səznama j brav, kdo j mobələzeran. Ježəš Marija, koko so vpile ženske! 'Naš bo šov!', 'Naše dva ta šla!' Vso pot sprəd cerkle dəlvən so vəkále!«

 

Tudi oba moja stara očeta sta bila avstro-ogrska vojaka. Ded Jožef Cvetek (1882–1965) je odšel od doma že naslednji dan po razglasitvi mobilizacije; dobra dva meseca pred tem pa se je šele poročil. Znašel se je na ruski fronti v današnji Ukrajini; večkrat je omenjal kraj Kovel, v bližini katerega mu je v 2. svetovni vojni padel še ne dvajsetletni sin Janez. Ded je bil dodeljen k vojaški radijski postaji (v naslovu je zabeležil takole: K. u. k. Feldradiostat. Nr. 6), ki je bila neke vrste telegrafska naprava. Med bitkami je moral ves čas skrbeti za povezavo in hitro popraviti kable, če jih je kaj pretrgalo. Bil je tudi ranjen; v oko mu je priletel »šplitar«, da je od tedaj nanj zaznaval samo svetlobo. Ranjen je bil tudi v desnico, zato so ga prestavili v vojaško kuhinjo, kjer je kuhal za 150 mož. Ker je bil izvrsten kuhar, je kasneje kuhal oficirjem. Še naprej je skrbel za konja Putka (na fotografiji), ki ga je oficir zaupal samo njemu. Dovolil mu ga je tudi jahati, a ga je prvič vrgel na tla. Zato ga je s »šibco mav ustrahvov«, kar se mu je poznalo, saj je bil zelo »zgloncan«. S krtačo ga je moral malo »popraviti«. Od takrat se mu ni nikoli več upiral. Ko se je pred koncem vojne vračal z italijanske fronte, je konja, ki je imel s srebrom okrašeno sedlo, spravil celo v živinski vagon, da bi ga pripeljal domov. Dejali so mu, da če bi plačal določeno vsoto kron, bi mu odprli vagon in ga »potegnili na rampo«, vendar »ata niso imel dnarja, potle ni bo pa nəč,« pripoveduje stric Martin. Premišljujemo, da je bil to najbrž isti konj, saj se je vojaštvo z vzhodne fronte selilo na italijansko. Ded je rad pripovedoval o njem; doma pri Mežnarčku ta »slika« še dandanašnji visi povečana na steni. Kot razglednico jo je pisal tudi svojemu svaku z naslednjo vsebino: »Dragi Domači! Srčno vas pozdravim vse skupaj: tebe, ženo, Očeta, Mater in tudi Sovsede in prijatle. Želim vam vse nar bolše od Boga in srca mojga, Z Pozdravom Bog vas živi! Jozef«.

 

 

Marija Cvetek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
03.05.2017 | Kultura
Hvaležni medved
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
06.02. - 29.04.2017 | Ostalo
VODNO AEROBIKO OZ. VADBO V VODI
03.05.2017 | Kultura
Hvaležni medved
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
06.02. - 29.04.2017 | Ostalo
VODNO AEROBIKO OZ. VADBO V VODI
07.04.2017 | Kultura
OBČASNA RAZSTAVA: Ej, ta naša bolnica nad Bohinjem, sredi gozdov!

Bodite prvi pri oddaji mnenja.