Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 27.03.2017

jasno
Danes bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja, ponekod drugod pa vzhodnik ali jugovzhodnik. Proti večeru bo veter ponehal. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 16, na Primorskem do 19 stopinj C.
-4°C | 14°C
torek, 28.03.2017
-2°C | 20°C
sreda, 29.03.2017
1°C | 24°C
četrtek, 30.03.2017
2°C | 20°C
petek, 31.03.2017
4°C | 24°C
Opozorila
Ponedeljek, 27.3.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
14°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Dogodki

100 let začetka soške fronte


DOGODKI

| |
07.04.2015      14:05
A A

100 let začetka soške fronte


Maja letos bo minilo sto let od začetka enega najbolj krvavih obdobij na Slovenskem – 23. maja 1915 je Italija napovedala vojno Avstro-Ogrski monarhiji in odprla se je tako imenovana soška fronta, ki je v dvanajstih bitkah zahtevala tisoče življenj na obeh vojskujočih se straneh.


Med Bohinjsko Bistrico in Ukancem je bila zgrajena ozkotirna železnica, ki so jo v začetku vlekli konji. Kasneje je bila pod slapom Savica zgrajena hidroelektrarna in progo so elektrificirali. Fototeka Muzeja novejše zgodovine Slovenije
Med Bohinjsko Bistrico in Ukancem je bila zgrajena ozkotirna železnica, ki so jo v začetku vlekli konji. Kasneje je bila...
Deli:

Bohinj je postal etapno območje, neposredno zaledje za severni del 15. korpusa, ki je zasedal fronto od Batognice do Mrzlega vrha. V tem času je bil uveden oskrbovalni sistem, ki je imel več členov. Po železnici so pripeljali opremo na Bohinjsko Bistrico, od tam pa naprej sprva z vozovi, kasneje po ozkotirni železnici do Ukanca. Od tam so jo nosili peš ali jo prepeljali z žičnicami.

 

Prva svetovna vojna je dodobra spremenila razmere v Bohinju. Po tem, ko je bila zgrajena bohinjska železnica, se je v Bohinju izredno hitro razvijal predvsem turizem. Vojna je ta razcvet prekinila in pustila globoke socialne sledove.

 

Ob obletnici začetka bojev na soški fronti smo s sodelovanjem različnih organizacij in društev pripravili nabor dogodkov in prireditev z namenom, da se spomnimo teh krutih časov in da opozorimo, da se lahko zgodovina vsak čas ponovi, zato so prizadevanja za mir eno glavnih poslanstev moderne družbe. Dogodke si poglejte v spodnjem seznamu, o točnih datumih pa vas bomo obveščali sproti.

 

April‒november:

razstava knjižničnega gradiva na temo prve svetovne vojne. Velika vojna, kot so takrat poimenovali 1. svetovno vojno, se je globoko zarezala v zavest ljudi, o njej govorijo številni romani, povesti, pesmi, drame, razprave ... Vabimo vas, da posežete po razstavljenem knjižničnem gradivu na temo 1. svetovne vojne. Gradivo si lahko ogledate v knjižnici Bohinjska Bistrica ali izposodite domov.

 

Ponedeljek, 18. maj, ob 18. uri

»1. svetovna vojna« – odprtje razstave zbirke Malega vojnega muzeja v prenovljenem Muzeju Tomaža Godca.

 

Maj‒junij

cvetje in vojna na Mednarodnem festivalu alpskega cvetja. Del programa bo namenjen temi 1. svetovne vojne:

   - »Živalski mrtvaški ples« – razstava o živalih v 1. svetovni vojni na pokopališču na Rebru,

   - »Cvetje in vojna« – razstava fotografij.

 

Junij

Requiem W. A. Mozarta na Glasbenem poletju v Bohinju.

 

Junij‒julij

»Proti vojni« – slikarska razstava 12 slik Franca Rasingerja in 3 slik Isabelle Mittelstadt v Muzeju Tomaža Godca.

 

September‒oktober:

»Na pogorišču človečnosti« – literarno-gledališka produkcija Kulturnega društva K in Gledališča 2B.

 

September‒oktober:

»Oskrbovalno zaledje za krnsko bojišče« – otvoritev poti kot del Poti miru na Dnevih pohodništva.

   - Voden pohod po tematski poti Oskrbovalno zaledje za krnsko bojišče – v spomin Tomažu Budkoviču.

   - Ciklus predavanj o 1. svetovni vojni.

   - Predstavite knjige avtorja Mira Simčiča »Preden listje odpade«.

 

Oktober‒november:

»In ti mi boš krvava tekla« – razstava reprodukcij razglednic s soškega bojišča v Muzeju Tomaža Godca.

 

Oktober‒november:

komemoracije na pokopališčih na Rebru in v Ukancu.

 

November:

»KRN – pohod spomina« – tradicionalni spominski pohod na Krn.

 

December:

»No man's land« – nogometna tekma v spomin na premirje decembra 1914, ko so vojaki vojskujočih se strani odigrali tekmo na nikogaršnjem ozemlju.

 

 

Organizacijski odbor prireditev ob 100-letnici soške fronte
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5
29.03.2017 | Tečaji in delavnice
Gremo na vrt
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
05.04.2017 | Kultura
Rdeča kapica
29.03.2017 | Tečaji in delavnice
Gremo na vrt
01.04.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
05.04.2017 | Kultura
Rdeča kapica

Bodite prvi pri oddaji mnenja.