Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 29.03.2017

jasno
Ponoči bo večinoma jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 6 stopinj C.
-1°C | 23°C
četrtek, 30.03.2017
4°C | 21°C
petek, 31.03.2017
5°C | 22°C
sobota, 01.04.2017
3°C | 22°C
nedelja, 02.04.2017
2°C | 23°C
Opozorila
Torek, 28.3.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
23°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Obeležje Giacomu Ceconiju


KULTURA, OBČINSKE

| |
24.08.2013      19:38
A A

Obeležje Giacomu Ceconiju


Dva dneva pred občinskim praznikom je Muzejsko društvo Žiga Zois Bohinj v Ceconijevem parku skupaj s predstavniki Občine Bohinj in Pietrom Gerometto, županom italijanske občine Vito d'Asio v provinci Pordenone Furlanije-Julijske krajine, odkrilo spominsko ploščo graditelju bohinjskega predora grofu Giacomu Ceconiju, ki ga je izdelal akademski kipar Stane Kolman.


Podžupan Jože Sodja, italijanski gost Pietro Gerometta in predsednik muzejskega društva Mišo Serajnik ob spominski plošči. Foto: Foto Video Bohinjska Bistrica
Podžupan Jože Sodja, italijanski gost Pietro Gerometta in predsednik muzejskega društva Mišo Serajnik ob spominski plošč...
Deli:

Ob prisotnosti številnih domačinov so s krajšim kulturnim programom obeležili spomin na lik človeka in graditelja, ki je kraju že pred stoletjem pripomogel k udobnejšemu življenju in posredno predstavil naravne lepote Bohinja.

 

Giacomo Ceconi se je rodil v Val Nespolarii pri Pielungu v Karniji - današnji severovzhodni Italiji. Leta 1851 je odšel v Trst za zidarskega pomočnika. Sodeloval je pri gradnji objektov za južno železnico in se ob delu dodatno izobraževal. Kmalu je postal zidarski mojster in začel samostojno prevzemati dela na gradbiščih železnic po celotni monarhiji. Najbolj se je proslavil pri Arlberškem predoru, kjer je vpeljal lasten, zelo učinkovit sistem izkopa in tako omogočil prebitje predora 13 mescev pred rokom. Njegovo podjetje je gradilo tudi pristaniške naprave v Trstu in na Sardiniji. Veliko je prispeval za razvoj svojega rojstnega kraja Pielunga. Avstro-Ogrska in Kraljevina Italija sta mu za njegove zasluge podelili plemiški naslov.

 

Gradnjo Bohinjskega predora, njegovega zadnjega velikega dela, je podjetje prevzelo maja leta 1902 in ga dokončalo marca leta 1905. Iz Bohinja je grof Ceconi odšel v Pielungo, kjer je imel gradič. Upokojen je še naprej deloval za razvoj rojstnega kraja.

 

Sedanji park je edini ostanek stavbnega kompleksa, ki sta ga zgradila podjetje Ceconi in država za nastanitev podjetnika in njegove družine, uradnikov podjetja ter državnega nadzorništva. Vse stavbe je pozneje odkupila hotelska družba Triglav in jih preuredila v Grand hotel Triglav, dependanso Bellevue in Vilo Bogumilo. Kompleks naj bi postal osrednje turistično podjetje v Bohinju, a ker je družba propadla, se to ni zgodilo.

 

Hotel je z novim lastnikom in v okrnjenem obsegu deloval še med obema vojnama. Po drugi svetovni vojni je v poslopju hotela delovala osnovna šola. V osemdesetih letih pa so zgradbe podrli.

 

Zahodno ob bistrem potoku Belca, kjer so v davnini stala mogočna poslopja podjetnika Ceconija in kasneje Delniške družbe Grand hotel Triglav z depandanso Bellevue (bivša šola - gimnazija, kino dvorana, sončna plaža ...), ter Ceconijevo vilo Bogumilo, je sedaj zgrajeno novo središče Bohinj Park Eco Hotel z Vodnim parkom Bohinj in Ceconijev park.

 

Janez Pikon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7
29.03.2017 | Tečaji in delavnice
Gremo na vrt
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
05.04.2017 | Kultura
Rdeča kapica
29.03.2017 | Tečaji in delavnice
Gremo na vrt
01.04.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
05.04.2017 | Kultura
Rdeča kapica
06.01.2017 | Kultura
OBČASNA RAZSTAVA: Kakšno je bilo vreme na Gorenjskem

Bodite prvi pri oddaji mnenja.