Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 25.05.2017

delno oblačno
Ponoči bo povečini jasno, le v vzhodni in deloma osrednji Sloveniji bo več oblačnosti, ponekod bodo možne tudi krajevne padavine.
11°C | 20°C
petek, 26.05.2017
8°C | 24°C
sobota, 27.05.2017
9°C | 26°C
nedelja, 28.05.2017
8°C | 26°C
ponedeljek, 29.05.2017
10°C | 29°C
Opozorila
Sreda, 24.5.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
20°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Proč z invazivkami


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
22.04.2015      8:00
A A

Proč z invazivkami


Občina Bohinj letos sodeluje v projektu »Proč z invazivkami«. Projekt obravnava tematiko tujerodnih invazivnih rastlinskih vrst, ki lahko povzročajo gospodarsko škodo in negativne vplive v naravnem okolju.


Pomladni poganjki japonskega dresnika ob Bohinjskem jezeru. Foto: Petra Lotrič Ogrin
Pomladni poganjki japonskega dresnika ob Bohinjskem jezeru. Foto: Petra Lotrič Ogrin
Deli:

Številne tujerodne vrste sicer ne prizadenejo človeka neposredno, predstavljajo pa problem za biotsko raznovrstnost, spreminjajo ekosisteme in podobo krajine, povzročajo škodo v kmetijstvu, grožnjo predstavljajo tudi za objekte (cestišča, stavbe). V EU ocenjujejo, da zaradi invazivnih vrst nastane okvirno 12 milijard evrov škode letno.

 

Na Gorenjskem so med najbolj razširjenimi vrstami japonski dresnik, kanadska in orjaška zlata rozga, žlezava nedotika, vse pogosteje pa tudi zelo alergena ambrozija. Nekatere rastline je zakonsko že potrebno odstranjevati, druge je želeno z vidika ohranjanja narave. Vse, ki vas ta tematika zanima oz. imate težave z zaraščanjem invazivnih vrst na vaših zemljiščih, vabimo, da se udeležite predavanja in akcije odstranjevanja, kjer boste spoznali najpogostejše invazivne rastline v naših koncih, se seznanili z načini odstranjevanja ter ravnanjem z ostanki posamezne vrste. Predavanje bo potekalo v sodelovanju s TNP v sklopu 9. Mednarodnega festivala alpskega cvetja, in sicer v sredo, 3. junija, ob 19. uri v dvorani Kulturnega doma v Stari Fužini.

 

Ker ste občani tisti, ki domači kraj najbolje poznate, vas naprošamo, da lokacije s tujerodnimi invazivnimi rastlinami javite na Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske (RAGOR), na številko 04 5813 416 ali preko elektronske pošte na naslov nina.kobal@ragor.si. Vsa društva in posameznike, ki bi pri akciji sodelovali, prosimo, da se javite na zgoraj omenjeno številko ali elektronski naslov. Za malico in zaščitne rokavice bo poskrbljeno, natančna lokacija in datum akcije pa bosta znani naknadno.

 

Izvedbo projekta Proč z invazivkami v vaši občini omogoča in financira Občina Bohinj.

 

 

 

Nina Kobal, RAGOR
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!