Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 7 stopinj C.
1°C | 17°C
torek, 01.05.2017
4°C | 21°C
sreda, 02.05.2017
8°C | 20°C
četrtek, 03.05.2017
8°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Martinovanje v Sloveniji


KULTURA

| |
19.11.2015      12:04
A A

Martinovanje v Sloveniji


Prejšnji teden smo po celi Sloveniji praznovali Martinovo. Trgatve so se zaključile, mošt se je spremenil v vino mi pa smo z veseljem nazdravili ob bujni pojedini. Poglejmo kaj sploh je martinovanje in kako ga praznujemo pri nas.


Martinova pojedina je pomemben del tradicije.
Martinova pojedina je pomemben del tradicije.
Deli:

 Kljub temu da Martinovo na prvi pogled izgleda kot krščanski praznik, segajo njegovi začetki v poganske čase več kot 2.000 let nazaj. Takrat so se naši predniki zahvaljevali bogovom za dobro letino in jih prosili za ponovno obilje naslednje leto. Kot pri številnih drugih priljubljenih tradicijah, je krščanska cerkev tudi ta obred prevzela med pokristjanjevanjem in ga zaznamovala s svetnikom svetim Martinom. To je bil škof rojen v četrtem stoletju na ozemlju, ki danes spada pod Madžarsko. Bil je rimski vojak, ki se je posvetil življenju za reveže in kasneje postal škof v francoskem mestu Tours.

 

Kot pravi pregovor »sveti Martin dela iz mošta vin'«, je ta praznik posvečen novemu vinu. Slovenci smo priznani ljubitelji vina in peti na svetu po zaužitju vina na osebo (za Vatikanom, Francijo in parom mikro državic). Zato je martinovo zelo pomemben praznik pri nas. Nekateri ga praznujejo kar cel teden.

 

Kot narekuje obred, je vino treba blagosloviti, zato se številni vinogradniki našemijo v škofe in opravljajo dostikrat humorne zabavne obrede za blagoslov vinogradov in vina. V Goriških brdih na primer za blagoslov na sod postavijo jabolko z zelišči. Če se to lepo posuši je to znak za dobro letino prihodnje leto.

 

Pomembna pa je tudi pojedina, kjer je najbolj pogosta Martinova gos. Gos ali raco po navadi nadevamo s kostanji ali jabolki ter priložimo mlince in rdeče zelje. Legenda pravi, da za Martinovo jemo gosi, ker se je sveti Martin, ko so ga izvolili za škofa, hotel izogniti te funkcije in se je tako skril med jato gosi.

 

Tudi mladi ohranjajo tradicijo Martinovanja. Kljub temu da gre tu bolj za razloge »žuranja«, kot ohranjanja tradicije, je učinek še vedno tak, da se praznik ohranja. In dokler bomo Slovenci gojili vinske trte, bo Martinovo ostalo eden izmed najpomembnejših praznikov pri nas.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
03.05.2017 | Kultura
Hvaležni medved
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
08.05.2017 | Kultura
Nerodna Avguština
08.05.2017 | Tečaji in delavnice
Beremo s tačkami
03.05.2017 | Kultura
Hvaležni medved
04.03. - 29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga z razgledom - Uvod v novo sezono
07.04.2017 | Kultura
OBČASNA RAZSTAVA: Ej, ta naša bolnica nad Bohinjem, sredi gozdov!
08.05.2017 | Kultura
Nerodna Avguština
08.05.2017 | Tečaji in delavnice
Beremo s tačkami

Bodite prvi pri oddaji mnenja.