Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 03.12.2016

delno oblačno
Ponoči se bo postopno pooblačilo. Zjutraj bo marsikje megla ali nizka oblačnost. Jutranje temperature bodo od -5 do -2, na Primorskem okoli 5 stopinj C.
-4°C | 4°C
nedelja, 04.12.2016
-5°C | 5°C
ponedeljek, 05.12.2016
-5°C | 5°C
torek, 06.12.2016
-3°C | 6°C
sreda, 07.12.2016
-4°C | 5°C
Opozorila
Petek, 2.12.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
4°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ikone Miša Serajnika zaživele v Grajskem ......


KULTURA

| |
11.07.2013      21:45
A A

Ikone Miša Serajnika zaživele v Grajskem stolpu


V galeriji Stolp na Blejskem gradu je bil v četrtek, 11. julija, prav poseben večer. Mišo Serajnik, ljubiteljski ikonograf iz Bohinjske Bistrice, je namreč prvič javno razstavil del svojega umetniškega ustvarjanja. Ikone, ki so na ogled, so sicer v zasebni lasti, Serajnik jih je posvečal in podarjal predvsem družinskim članom, v grajskih prostorih pa so zaživele povsem na novo.


Avtor ikon Mišo Serajnik je vsako izmed ikon obiskovalcem podrobno razložil, na ogled pa je tudi celoten pribor za ikonopisje. Foto: Matevž Polajnar
Avtor ikon Mišo Serajnik je vsako izmed ikon obiskovalcem podrobno razložil, na ogled pa je tudi celoten pribor za ikono...
Deli:

Češčenje ikon je del duhovnosti Vzhodnih Cerkva, beseda ikona (eikon) pa je grškega porekla in pomeni obraz. Ikonografija tako pomeni dobesedno zapisati obraz. Pri pisanju ikone je pomembna njena sporočilnost, pomen in duhovni naboj, saj se je potrebno, kot pravi Mišo Serajnik, v ustvarjalnem procesu poistovetiti z upodobljencem, preučiti njegov življenjepis in vse to minimizirati v ikoni.

 

Ikona sicer ni razstavni predmet, razen v pravoslavnih cerkvah, kjer tvorijo neke vrste oltar. »Sam pišem manjše ikone, kjer gre za osebni, lahko rečem intimni odnos do upodobljenca.« Izmed različnih stilov pisanja ikon je Serajniku najljubši bizantinsko kretski, kjer se v nasprotju z ruskim uporabljajo bolj živahni barvni toni. Še zlasti težavno, je zaupal obiskovalcem, je za ikonopisce nanašanje zlate barve, česar pa na njegovih izdelkih ni videti.

 

Ljubitelji tovrstne umetnosti so se z veseljem odzvali na povabilo Miša Serajnika, ki se umetnosti pisanja uči zadnjih pet let. Poleg številnih aktivnosti, s katerimi se ukvarja – je neutrudni predsednik Muzejskega društva Bohinj, urednik zadnjega Bohinjskega zbornika, zavzet čebelar in še kaj – je ustvarjanje ikon zavzelo prav posebno mesto. »Nekoč sem si beležil, koliko časa potrebujem za izdelavo ene same, 20 x 30 cm velike ikone in ugotovil, da sem potreboval kar 80 ur,« avtor nazorno opiše delo ikonopisca. Hobi je v petih letih prerasel svoje okvire, danes je to, kot pravi Mišo Serajnik, umetnost, ki zahteva veliko časa in miru.

 

Razstavo Ikone Miša Serajnika, ki je bila pripravljena v sodelovanju z Zavodom za kulturo Bled, si v Galeriji Stolp na Blejskem gradu lahko ogledate vsak dan od 8. do 20. ure, vse do 2. septembra.

 

Vabljeni!

 

 

Mojca Polajnar Peternelj

 

 

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!