Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 30.03.2017

delno oblačno
Ponoči bo večinoma jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 6 stopinj C.
4°C | 21°C
petek, 31.03.2017
5°C | 22°C
sobota, 01.04.2017
3°C | 22°C
nedelja, 02.04.2017
2°C | 23°C
Opozorila
Torek, 28.3.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
21°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Več kot 60 potapljačev se je spopadlo s ......


NOVICE

| |
26.05.2013      14:18
A A

Več kot 60 potapljačev se je spopadlo s školjkamiDeli:

Bled - V Blejskem jezeru je bila včeraj že 20. tradicionalna podvodna čistilna akcija, ki je bila letos usmerjena predvsem v odstranjevanje tujerodne in invazivne školjke, potujoče trikotničarke.

 

V globine Blejskega jezera se je v organizaciji društva za podvodne dejavnosti Bled podalo več kot 60 potapljačev. Kot je povedal tehnični potapljač in koordinator aktivnosti, povezanih s problematično tujerodno školjko, Rok Lesjak, so imeli srečo, da so školjko odkrili v dokaj zgodnjem stadiju razvoja: "Nikjer na svetu se niso lotili reševanja tega problema tako kot pri nas, z ročnim odstranjevanjem in preprečevanjem širjenja. Soočili so se namreč s številnimi težavami, najsi bo to prevelika površina, pregloboka voda ali zasebna zemljišča, tako da školjke odstranjujejo le iz območij za kopanje in to z vodnimi topovi." Kot še dodaja Lesjak, se zavedajo, da bo školjka verjetno za vedno ostala v jezeru: "Ravno z velikim odzivom in delom društva za podvodne dejavnosti Bled pa že več kot eno leto odstranjujemo školjke. Odstranjevanje je težavno, še posebej v slabi vidljivosti, pa tudi sicer potapljači potrebujejo tudi do 15 minut, da sploh uspejo prepoznati školjke, še posebej večje so prekrite z mahom in rastlinami in jih je težko opaziti."

Največjo težavo predstavlja več milijonov planktonskih ličink, ki jih izleže vsaka školjka, čeprav ličinke nekatere ribe tudi jedo, pa v vsakem primeru nekaj odstotkov ličink preživi, kar pa glede na število izleženih ličink vseeno predstavlja več milijonov školjk.

Kot je povedala Mateja Poje z agencije za okolje in prostor, je pred pričetkom kopalne sezone treba razširiti zavedanje o preprečevanju prenosa te invazivne tujerodne vrste školjke: "Predvsem je potrebno biti pozoren, da se kopalna oprema ustrezno očisti, saj se lahko ličinke školjke primejo na kopalno opremo, predvsem če se nameravamo z isto opremo kopati v bohinjskem jezeru ali bajerju Šobec, da je ne bi zanesli v druge vode." Navodila za pravilno čiščenje kopalne in potapljaške opreme ter čolnov so v sodelovanju z občino Bled in strokovnjaki z ministrstva in Agencije za okolje pripravili tudi v zloženki, ki jo bodo delili obiskovalcem Bleda v turističnem društvu, ob jezeru pa bodo postavljene tudi informacijske table. 

 

Andraž Sodja

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7
29.03.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA FILCANJA PIRHOV

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo