Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.01.2017

pretežno jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-8°C | 1°C
petek, 20.01.2017
-9°C | -1°C
sobota, 21.01.2017
-12°C | 0°C
nedelja, 22.01.2017
-10°C | 0°C
ponedeljek, 23.01.2017
-10°C | 3°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-8°C
1°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Člani Turističnega društva Bled na izletu v ......


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
12.11.2016      3:59
A A

Člani Turističnega društva Bled na izletu v VojvodiniNa obsiku mestne hiše v Subotici
Na obsiku mestne hiše v Subotici
Deli:

Konec oktobra smo se člani Turističnega društva Bled odpravili na tridnevno popotovanje po Vojvodini, kjer smo preživeli zares prijeten konec tedna. Naša prva postaja je bil Sombor, ki ga opevajo številne srbske starogradske pesmi kot prijetno mesto v senci uličnih drevoredov, saj toliko zelenja ne premore nobeno drugo vojvodinsko mesto, o čemer smo se tudi sami prepričali na sprehodu skozi mestno središče. Pot smo nadaljevali v Subotico, izredno lepo mesto, ki ni prav nič podobno srbskim mestom onstran Donave in Save. Vojvodina je namreč zgodovinsko pripadala kulturnemu krogu Avstro-Ogrske, zato Subotica kar kipi v secesijski lepoti Dunaja, Prage ali Ljubljane. Obiskali smo mestno hišo in sinagogo in občudovali druge meščanske hiše z igrivo secesijsko ornamentiko. Takoj po zajtrku naslednji dan smo se odpeljali v Palić, počitniško mestece ob Palićkem jezeru, ki se je začelo razvijati v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Počitniške vile in prve hotele je gradilo avstro-ogrsko plemstvo in bogate meščanske družine. Ob poti proti Novemu Sadu so nas spremljala nepregledna polja koruze in drugih kultur, mi pa smo se ustavili v Sremskih Karlovcih, malem mestu baročne arhitekture z zanimivimi stavbami, kot so magistrat, apoteka, najstarejša srbska gimnazija in zlasti »Patrijaršijski dvor«, sedež sremskega patriarha in letna rezidenca srbskega patriarha ter »Saborna cerkev sv.Nikole«, ki jo odlikujejo mozaiki po motivih sv.Sofije v Carigradu. V popoldanskem času smo se zapeljali na Petrovaradinsko trdnjavo, kjer se je leta 1716 odigrala velika zgodovinska bitka med avstrijsko in turško vojsko, sama trdnjava pa je bila v nadaljnji zgodovini velika avstrijska kasarna, oficirski paviljon, samostan, zapori in še marsikaj. Ogledali smo si tako imenovane katakombe, s trdnjave pa se nam je odprl lep pogled na strehe starega Petrovaradina ter na mirni tok Donave. Zadnji dan smo se prebudili v deževno jutro, kar pa nam ni vzelo volje za raziskovanje Novega Sada.  Sprehodili smo se od Trga svobode po Dunavski in Zmaj Jovini ulici, si ogledali imenitni Rotovž in Vladičanski dvor, stavbo Matice Srbske, katoliško in druge cerkve, zanimivo fasado hotela Vojvodina, Srbsko narodno gledališče, ter spomenike Đuri Jakšiču, Jovanu Jovanoviću Zmaju in Svetozarju Miletiću. Za konec smo obiskali še tržnico in se dobro založili s srbskimi specialitetami, ki nas bodo tudi doma spominjale na obisk žitnice naše nekdanje domovine.  Na poti proti domu smo krenili med pobočja Fruške gore največjega panonskega osamelca sredi Srema, kjer so znani fruškogorski samostani Hopovo, Velika Remeta in Krušedol. Samostan Krušedol smo si tudi ogledali.

Vse tri dni nas je na poti spremljal Milorad Vukašević, nekdanji poveljnik vojašnice na Bohinjski Beli, ki danes živi v Subotici. Čeprav se je z delom turističnega vodnika srečal prvič, smo si bili enotni, da se je odlično znašel in odgovoril prav na vsa naša vprašanja, ter ob slovesu požel navdušen aplavz vseh udeležencev izleta.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TURISTIČNO DRUŠTVO BLED? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


TURISTIČNO DRUŠTVO BLED
TURISTIČNO DRUŠTVO BLED
CESTA SVOBODE 10
Tel:(04) 574 11 22
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.01.2017 | Šole in vrtci
Dan odprtih vrat na EGSŠ Radovljica
19.01.2017 | Tečaji in delavnice
Nadaljevalni tečaj modernega mozaika Trencadis
19.01.2017 | Kultura
ALJASKA
20.09.2016 | Kultura
Popoldanski oratorij za osnovnošolce
20.01.2017 | Kultura
MEDVEDKA NA SNEGU
22.09.2016 | Tečaji in delavnice
Filmska delavnica
22.01.2017 | Kultura
Gledališka predstava Usodna pletna
22.01.2017 | Tečaji in delavnice
Začteni tečaj ARGENTINSKI TANGO
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
Neskončni šal, ki se ga dvakrat ovije okoli vratu
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.01.2017 | Kultura
GOSPOD VESEL IN GOSPA MRAK
19.01.2017 | Šole in vrtci
Dan odprtih vrat na EGSŠ Radovljica
19.01.2017 | Tečaji in delavnice
Nadaljevalni tečaj modernega mozaika Trencadis
19.01.2017 | Kultura
ALJASKA
20.09.2016 | Kultura
Popoldanski oratorij za osnovnošolce
20.01.2017 | Kultura
MEDVEDKA NA SNEGU

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo