Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.10.2016

oblačno
Danes bo na severovzhodu zmerno do pretežno oblačno, pihal bo okrepljen jugozahodnik. Drugod bo večinoma oblačno in ponekod megleno, predvsem v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rosilo ali rahlo deževalo. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 20, v vzhodnih krajih do okoli 22 stopinj C.
12°C | 17°C
sreda, 26.10.2016
12°C | 14°C
četrtek, 27.10.2016
9°C | 16°C
petek, 28.10.2016
4°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
4°C | 16°C
Opozorila
Torek, 25.10.2016 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Sanacija žledoloma in snegoloma v gozdovih


NOVICE

| |
02.04.2014      00:03
A A

Sanacija žledoloma in snegoloma v gozdovihPosledice okoli jezera.
Posledice okoli jezera.
Deli:
Bled - Šele sedaj, ko sneg hitro kopni, se kažejo vse poškodbe gozdov, ki sta jih  povzročila  žled in moker sneg v začetku februarja.

 

Na Zgornjem Gorenjskem  so najbolj prizadeti gozdovi v občinah  Radovljica, Gorje in Bled. Močno so prizadeti gozdovi v Radovljiški ravnini, na  pobočjih Dobrče, Jelovice in Pokljuke ter zeleni pas Bleda. Resno so prizadeta so tudi strma pobočja nad Bohinjem in borovja v Zgornjesavski dolini ter ob Dolinki. Količina poškodovanega drevja zaradi žleda dosega poprečni letni posek na Območni enoti Bled.

Sanacija v nižini poteka že dober mesec, nekatera  delovišča  so že zaključena.

 

Količina polomljenega drevja  je tako velika, da bo potrebno resno delo vseh, tako na Zavodu za gozdove kot tudi lastnikov in izvajalcev in bo možno iz polomljenega lesa iztržiti največ. Nevarnost preti zaradi lubadarja, ki bi se lahko zaredil na nepospravljeni smreki in uničil še zdrave gozdove.


Zalomljene ceste odpira GG Bled, ki ima sklenjene pogodbe za vzdrževanje gozdnih cest. Seveda je pravica lastnikov gozdov, da ceste očistijo sami in začnejo s sanacijo.

Vlake, poti, markirane steze morajo čimprej presekati lastniki gozdov. Če bodo to delo opravljale interesne skupine, mora biti o tem nujno obveščen lastnik. Drevesa je nujno prežagovati  na sortimente in puščati na parceli, seveda, če ni dogovorjeno drugače.


Zavod za gozdove (ZGS) izdaja lastnikom odločbe za sanacijo. Ponekod je vse drevje za posek označeno, drugje je količina zaradi obsežnosti poškodb le ocenjena. V tem primeru se posekajo  vsa podrta in odlomljena drevesa, iglavci, ki imajo odlomljene več kot 1/3 krošnje in listavci, ki imajo poškodovane 80% krošnje. Lastnik gozda lahko začne s sanacijo pred izdajo odločbe, predhodno mora o tem obvestiti  svojega revirnega gozdarja.

 

Če lastnik ni vešč dela v gozdu, mu bo ZGS svetoval izvajalca. Za zelo močno poškodovane sestoje na ravnini  je smiselna  sanacija s strojno sečnjo (Šobec).

Najbolj se mudi s pospravilom bora, ki mu cena hitro pada in smreke, za katero bodo lastniki za svež les lahko iztržili največ. Rok za pospravilo iglavcev je zato vsaj do začetka junija. Listavci lahko ostanejo v gozdu nekoliko dalj, saj so v poprečju manj vredni od iglavcev,njihova vrednost počasneje pada.

Zaradi nevarnosti razvoja lubadarja je nujno takoj spomladi izvesti gozdno higieno: polomljene vrhove iglavcev, ki ležijo po tleh razžagati na kratke kose in zložiti na kupe. To delo bo država predvidoma tudi subvencionirala.

 

Če imajo lastniki v svojem gozdu nesaniran žledolom, rednega odkazila v nepoškodovanih sestojih ZGS do pospravila polomij ne bo izvajal.

 

Zavod za gozdove, območna enota Bled

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.10.2016
Danes ni dogodkov.
26.10.2016 | Tečaji in delavnice
JOGA OBRAZA
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
DELAVNICE Z MIHAELO ZALOKAR
27.10.2016 | Kultura
DUCAT LET OD REFERENDUMA ZA BRJE
26.10.2016 | Tečaji in delavnice
JOGA OBRAZA
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
DELAVNICE Z MIHAELO ZALOKAR
27.10.2016 | Kultura
DUCAT LET OD REFERENDUMA ZA BRJE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo