Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.01.2017

pretežno jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno. Zjutraj bo še pihala močna burja, ki pa bo čez dan počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-8°C | 1°C
petek, 20.01.2017
-9°C | -1°C
sobota, 21.01.2017
-12°C | 0°C
nedelja, 22.01.2017
-10°C | 0°C
ponedeljek, 23.01.2017
-10°C | 3°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 7h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-8°C
1°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Poletni oddih v parku


NOVICE

| |
18.08.2013      10:39
A A

Poletni oddih v parkuDeli:

Bled - Naše naravno okolje je najbolj obremenjeno v poletnem času, ko si vsi želimo oddiha stran od vsakodnevnega delovnega okolja, gneče, asfalta in betona. Zato so Julijske Alpe in z njimi Triglavski narodni park poleti privlačna izbira za pohodnike, pa tudi za tiste, ki si želijo sence ali ohladitve v soteskah ali ne preveč segretih vodah.

 

Da naravno okolje ne bi bilo preveč obremenjeno, smo odgovorni vsi. V Triglavskem narodnem parku lahko na svojih poteh med vrhovi in dolinami srečate naravovarstvene nadzornike, ki vas bodo opozorili, če s svojim vedenjem preveč posegate v naravo. Ob večjih kršitvah pa lahko tudi (denarno) kaznujejo. Parkovni vodniki, med njimi tudi naravovarstveni nadzorniki, so v juliju in avgustu tedensko vodili po tematskih poteh v parku: izlet s poznavalcem parka nam odkrije povsem nov pogled na že znane podrobnosti v naravi ali kulturni krajini. Zato, da bi v naravo stopali kot v svetišče, v katerem si lahko povrnemo moči in zbistrimo pogled na svet, Triglavski narodni park v poletnih mesecih skrbi tudi s programom ozaveščanja: predstavitve Triglavskega narodnega parka v sliki in besedi z informacijami o možnostih obiskovanja parka so v juliju in avgustu potekale tedensko v Kranjski Gori in na Bledu, mobilna info točka pa se je pojavljala na terenu in v Stari Fužini na Torkovih glasbenih večerih. Poseben način, kako obiskovalcem povedati, da vstopajo v dragocen in občutljiv prostor, pa je pripovedovanje zgodb ob ognju. Letos so večeri pripovedovanja potekali v kampih Šobec in Danica v Bohinjski Bistrici, pa tudi na Ranču Mrcina pod Studorjem. Legenda o Zlatorogu in njegovem kraljestvu, današnjem Triglavskem narodnem parku, s starodavnimi glasovi naših prednikov govori o človeškem pohlepu, ki nespoštljivo poseže v naravo, a ta si rane na čudežen način zaceli sama – človek je tisti, ki utrpi nepopravljivo škodo. Ranjenemu Zlatorogu, ki simbolizira prvobitne moči narave, iz rane kapne kri in iz nje požene triglavska roža. Ko jo poje, se mu v trenutku povrnejo moči, lovec pa omahne v prepad. Narave ne varujemo zaradi nje same, ampak zaradi sebe, je sporočilo, ki ga zaradi dramatične zgodbe razumejo tako otroci, kot odrasli.

 

Tudi vsealpska akcija Ogenj v Alpah, ki jo mednarodna nevladna organizacija CIPRA obeležuje od leta 1986  vsako drugo soboto v avgustu, poizkuša opozoriti na to, da imamo samo ene Alpe, ki pa so tako zaradi gospodarskih interesov kot turizma in posledično prometa pod velikim pritiskom. Tako kot so nekoč kresovi na vrhovih pomenili opozorilo za prihajajočo nevarnost, danes luč z vrhov in dolin pomeni opozorilo na občutljivost alpskega prostora. V Julijskih Alpah, najbolj vzhodnem delu celotnega alpskega loka, je akcija Ogenj v Alpah potekala na Velem polju, kjer so člani CIPRE, Planinske zveze Slovenije in naravovarstveni nadzorniki TNP s prostovoljci čistili zarast planine. Večerni dogodek Ogenj v Alpah pa je potekal v Stari Fužini z ogledom filmov Planšarstvo v Bohinju in Sfinga. V Kranju, v Prešernovi hiši gostuje fotografska razstava skladatelja, pianista, fotografa in filmskega režiserja, Janka Ravnika. Ob odprtju smo si lahko ogledali tudi njegov film v kraljestvu Zlatoroga, ki velja za prvi slovenski celovečerni film. Klavirsko spremljavo je prispeval Jurij Dobravec. Ponovitev filma bo pred Prešernovo hišo v Kranju v petek, 30. avgusta ob 20. uri, razstava pa je na ogled še do nedelje, 1. septembra.

Z najmlajšimi vabljeni na petkovo popoldne v parku, tokrat se družine zberejo 30. avgusta ob 17h pri gasilskem domu na Koprivniku, opazovali in raziskovali pa bodo toploljubno rastlinstvo.

5. septembra ob 10. uri dopoldne vabljeni v Dom sv. Martina v Srednji vasi, kjer bomo odprli fotografsko razstavo skupine Lubadarji: črno-bele fotografije obeležujejo življenje in arhitekturo naših planin, kot se jo je dalo ujeti v objektive dvajset in trideset let nazaj.

V soboto, 28. septembra pa se Triglavski narodni park vključuje v obeleževanje Dni evropske kulturne dediščine s celodnevnim programom na Pocarjevi domačiji v Zgornji Radovni. Sto let v dobro dediščine je letošnje geslo vseevropskega dogajanja spoznavanja kulturne dediščine: Triglavski narodni park je leta 2006 dobil mednarodno diplomo Evropa Nostra za arhitekturno obnovo Pocarjeve domačije, kjer bo potekal celodnevni program spoznavanja življenja v odmaknjeni alpski dolini nekoč in danes.

Več o dogodkih Triglavskega narodnega parka na: www.tnp.si

 

Ana Marija Kunstelj, TNP

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.01.2017 | Šole in vrtci
Dan odprtih vrat na EGSŠ Radovljica
19.01.2017 | Tečaji in delavnice
Nadaljevalni tečaj modernega mozaika Trencadis
19.01.2017 | Kultura
ALJASKA
20.09.2016 | Kultura
Popoldanski oratorij za osnovnošolce
20.01.2017 | Kultura
MEDVEDKA NA SNEGU
22.09.2016 | Tečaji in delavnice
Filmska delavnica
22.01.2017 | Kultura
Gledališka predstava Usodna pletna
22.01.2017 | Tečaji in delavnice
Začteni tečaj ARGENTINSKI TANGO
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
Neskončni šal, ki se ga dvakrat ovije okoli vratu
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.01.2017 | Kultura
GOSPOD VESEL IN GOSPA MRAK
19.01.2017 | Šole in vrtci
Dan odprtih vrat na EGSŠ Radovljica
19.01.2017 | Tečaji in delavnice
Nadaljevalni tečaj modernega mozaika Trencadis
19.01.2017 | Kultura
ALJASKA
20.09.2016 | Kultura
Popoldanski oratorij za osnovnošolce
20.01.2017 | Kultura
MEDVEDKA NA SNEGU

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo