Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 16.01.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno, predvsem v južni in deloma osrednji Sloveniji bo občasno rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem popoldne in zvečer zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -5 do 0, na Primorskem do 5 stopinj C.
-5°C | 0°C
torek, 17.01.2017
-5°C | 0°C
sreda, 18.01.2017
-10°C | 1°C
četrtek, 19.01.2017
-13°C | 0°C
petek, 20.01.2017
-12°C | -2°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.1.2017 ob 13h
Danes bo na Primorskem sprva pihala zmerna burja, ki se bo popoldne in zvečer krepila in v sunkih dosegala hitrosti od 100 do 120 km/h. Še nekoliko močnejšo burjo pričakujemo v torek in sredo, ko bo v sunkih dosegala hitrost okoli 140 km/h.
-5°C
0°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Pojav trikotničarke oz. zebraste školjke ......


NOVICE

| |
17.02.2013      9:03
A A

Pojav trikotničarke oz. zebraste školjke (Dreissena Polymorpha) v Blejskem jezeruDeli:

Bled - V organizaciji Občine Bled je v petek potekal posvet glede pojava t. i. zebraste školjke v Blejskem jezeru. Poleg seznanitve s tem pojavom in njegovimi glavnimi značilnostmi je bil osrednji del posveta posvečen predlogu ukrepov za omejevanje nadaljnjega razmnoževanja in vnosa oz. iznosa. Posveta so se udeležili predstavniki državnih organov in ustanov (Agencija RS za okolje, Inštitut za vode RS, Zavod RS za varstvo narave, JZ Triglavski narodni park), lokalnih skupnosti (Občina Bled, Občina Bohinj) ter civilnodružbenih organizacij (Društvo za varovanje okolja Bled, Društvo za podvodne dejavnosti Bled, Veslaški klub Bled, Ribiška družina Bled).

Glavni poudarki in zaključki posveta so:

-         pojav je bil prvič zaznan v letu 2011;

-         školjka ni nevarna, razen njenih ostrih robov, vseeno pa gre za invazivno, tujerodno vrsto, ki bi lahko v določenem obdobju povzročila škodo drugim vrstam;

-         načini vnosa so različni (mokre kopalke, plovila, potapljaška ali ribiška oprema);

-         ugotovljeni sta dve nahajališči na obali (Grajsko kopališče, Mlino), pri čemer se školjka oprijema trdne podlage (stebri, skale, pomoli, splavi, boje, čolni) do 8 m globine;

-         ciklus razmnoževanja se prične aprila, kar pomeni, da je za omejevanje nadaljnjega razmnoževanja potrebno ukrepati takoj, v naslednjih tednih (februar, marec);

-         na MKO je za tujerodne, invazivne vrste pristojen Sektor za ohranjanje narave, kjer bodo s sodelovanjem ARSO pripravili ustrezna navodila za ukrepanje;

-         MKO, ARSO in Občina Bled bodo s pomočjo potapljačev nemudoma organizirali sistematičen pregled obale in sprotno odstranjevanje školjk, prednostno na območju kopalnih voda, hkrati bodo preverili, ali obstaja ustrezna, nenevarna substanca za premaz posameznih trdih delov (npr. stebrov), ki bi onemogočala oprijem;

-         vzporedno bo tekla akcija ozaveščanja uporabnikov jezera (kopalcev, čolnarjev, ribičev, veslačev, jadralcev), ki bo spodbujala preventivo (redno čiščenje in pregled plovil in druge opreme, pranje z najmanj 550 C, temeljito sušenje), pripravila se bo tudi informacija o drugih nahajališčih, vsaj na območju Srednje Evrope;

-         posebna pozornost se bo namenila preprečevanju morebitnega vnosa v najbližja vodna telesa kot sta Sava Bohinjka in Bohinjsko jezero;

-         v nadaljevanju se bo zagotovilo spremljanje učinkov vseh teh ukrepov, Inštitut za vode RS pa bo pripravil poseben dolgoročnejši projekt, pri čemer se bo preverilo npr. izkušnje avstrijskih jezer;

-         DVO Bled je posebej izpostavilo pobudo po čimprejšnji uvedbi prostovoljnega nadzorništva (MKO).

Na koncu so zbrani ugotovili, da je ukrepanje še pravočasno in smiselno. Potreben je sistematičen in usklajen pristop vseh deležnikov. Aktivnosti bo za Blejsko jezero usmerjala in spodbujala Občina Bled, ki bo s pomočjo pristojnih državnih ustanov zagotovila tudi potrebna sredstva. Ključno vlogo udeleženci posveta vidijo v ustreznem obveščanju in ozaveščanju javnosti, pri čemer imajo lahko javna glasila z objektivnim in dobronamernim poročanjem izjemen pomen, so sporočili z Občine Bled.

Foto: Društvo za podvodne dejavnosti Bled.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.01.2017
Danes ni dogodkov.
18.01.2017 | Tečaji in delavnice
Otroško srce je zaklad
19.01.2017 | Šole in vrtci
Dan odprtih vrat na EGSŠ Radovljica
19.01.2017 | Tečaji in delavnice
Nadaljevalni tečaj modernega mozaika Trencadis
19.01.2017 | Kultura
ALJASKA
20.09.2016 | Kultura
Popoldanski oratorij za osnovnošolce
20.01.2017 | Kultura
MEDVEDKA NA SNEGU
22.09.2016 | Tečaji in delavnice
Filmska delavnica
22.01.2017 | Kultura
Gledališka predstava Usodna pletna
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
Neskončni šal, ki se ga dvakrat ovije okoli vratu
18.01.2017 | Tečaji in delavnice
Otroško srce je zaklad
19.01.2017 | Šole in vrtci
Dan odprtih vrat na EGSŠ Radovljica
19.01.2017 | Tečaji in delavnice
Nadaljevalni tečaj modernega mozaika Trencadis
19.01.2017 | Kultura
ALJASKA
20.09.2016 | Kultura
Popoldanski oratorij za osnovnošolce

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo