Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 28.03.2017

jasno
Ponoči bo pretežno jasno. Burja na Primorskem bo oslabela. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do 0, na Primorskem od -1 do 6 stopinj C.
-2°C | 20°C
sreda, 29.03.2017
1°C | 24°C
četrtek, 30.03.2017
2°C | 20°C
petek, 31.03.2017
4°C | 24°C
Opozorila
Nedelja, 26.3.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Odkrivaj / Discover 2014 - vodnik za ......


NOVICE

| |
08.06.2014      8:10
A A

Odkrivaj / Discover 2014 - vodnik za obiskovalce Triglavskega narodnega parkaNaslovna stran publikacije.
Naslovna stran publikacije.
Deli:

Bled - Triglavski narodni park je izdal poletni vodnik za obiskovalce s programom  aktivnosti Triglavskega narodnega parka, koristnimi informacijami o parku in napotki za varen obisk gora. Brezplačna publikacija v slovenskem in angleškem jeziku je na voljo na vseh informacijskih mestih Triglavskega narodnega parka in turističnih pisarnah.


Iz uvodnika publikacije:

Odkrivaj in spoštuj

Dolino Triglavskih jezer so že od nekdaj dobro poznali domačini, znanstvenemu svetu pa jo je prvi približal bretonski naravoslovec Baltazar Hacquet. Ko je leta 1777 občudoval slap Savico, je tudi izmeril temperaturo vode. Ker je bila razmeroma visoka, je sklepal, da voda nad slapom teče po površju in se pri tem segreje. Raziskovalna žilica ga je gnala čez strmo steno Komarče, dokler ni po šestih urah hoje prišel v pusto, skalnato dolino z jezeri.  Sčasoma je jezerska dolina postala pojem čudovite, ohranjene gorske narave, omenjena v prvih predlogih za zavarovanje. Dejansko so leta 1924 z zakupno pogodbo na tem območju vzpostavili režim varovanja, prvo jedro Triglavskega narodnega parka.

Želja po odkrivanju je globoko vsajena v vsakega od nas. Ne zatrimo je, ampak se ji pustimo voditi in zapeljati k virom – neizčrpnemu bogastvu narave, simbolni trdnosti Triglava, modrosti domačinov, ki se še vedno zmore najti v vrvežu sodobnosti. Vendar je odkrivanje šele začetek zgodbe. Pomembno je, kako bomo spoznanja uporabili – za bogatenje svoje zavesti ali za potešitev pohlepa. Odločitev je v rokah vsakega posameznika, vsota odločitev pa ima daljnosežne posledice, dobre, manj dobre ali celo uničujoče. Bistveno je torej, da odkrivanje spodbudi in utrdi spoštovanje, ki zmore uravnotežiti morebitne želje po pretirani koristi. 

Pri obiskovanju in raziskovanju narodnega parka ne moremo zgrešiti, če se obnašamo kot obzirni gostje, prevzeti od ponižnega čudenja. Tako se bomo z vsakega izleta gotovo vrnili bogatejši in drugačni! Vabljeni k takšnemu odkrivanju Triglavskega narodnega parka.

Dr. Peter Skoberne

v. d. direktorja Triglavskega narodnega parka

 

Tina Markun, TNP
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
29.03.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA FILCANJA PIRHOV
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
29.03.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA FILCANJA PIRHOV
30.03.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA IZDELAVE KREME ZA SONČENJE
30.03.2017 | Kultura
Predstavitev kulturne dediščine vasi Grad in Rečica
01.04.2017 | Kultura
Gledališka predstava Usodna pletna

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo