Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.10.2016

oblačno
Proti večeru se bo dež na zahodu okrepil in ponoči zajel večji del države, vmes lahko tudi zagrmi.
14°C | 16°C
četrtek, 27.10.2016
9°C | 15°C
petek, 28.10.2016
4°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
3°C | 15°C
nedelja, 30.10.2016
4°C | 17°C
Opozorila
Torek, 25.10.2016 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Nabiranje gob, zelišč in plodov v Triglavskem ......


OPOZORILA

| |
08.08.2012      8:50
A A

Nabiranje gob, zelišč in plodov v Triglavskem narodnem parkuDeli:
Bled, 8. avgust - Praviloma z avgustom v gozdovih Triglavskega narodnega parka nastopi obdobje največje rasti gob ter s tem povezana množični obisk in intenzivno nabiranje, predvsem na Pokljuki in Mežakli. Prevladuje ljubiteljsko (rekreativno) gobarjenje splošno zanimivih vrst za prehrano, kot so užitni gobani, lisičke in štorovke. Podobno velja tudi za nabiranje drugih gozdnih dobrin (borovnice, maline, …) in zelišč. V silni vnemi po iskanju in polnjenju košar pa vse prepogosto pozabljamo, da je na območju edinega narodnega parka v državi poleg splošnih potrebno spoštovati še posebna pravila in omejitve. Zakon o Triglavskem narodnem parku dovoljuje ljubiteljsko ali komercialno nabiranje gob in rastlin le v robnem, to je tretjem varstvenem območju parka. Prvo in drugo varstveno območje, ki predstavljata osrednje območje narodnega parka, sta prednostno namenjena uresničevanju varstva in ohranjanja narave, zato je nabiranje gliv in rastlin na teh območjih prepovedano. Pri gobah pa je potrebno upoštevati še pogoje, ki jih za nabiranje predpisujejo Uredba o varstvu samoniklih gliv ter predpisi na področju gozdarstva in varstva gozdov, predvsem Pravilnik o varstvu gozdov. Tako posameznik lahko dnevno nabere do največ 2 kg gob, ki morajo biti grobo očiščene že neposredno na rastišču. Pri nabiranju ne smemo uporabljati pripomočkov, ki bi lahko poškodovali rastišče ali podgobje. Nabrane gobe moramo prenašati v zračni in trdi embalaži. Kot začasni obiskovalci gozdov pa se moramo zavedati, da je naša prisotnost v gozdu moteča za v parku živeče živali, zato ne povzročajmo nepotrebnega hrupa in drugih motečih dejavnosti. V primeru kršitev globa znaša najmanj 208,65 evra.V obdobju »gobarske mrzlice« pa se praviloma poveča tudi število ugotovljenih kršitev prometnih režimov, predvsem glede parkiranja motornih vozil izven za ta namen predvidenih površin in vožnje po gozdnih cestah, na katerih velja prepoved splošne uporabe. Tako kot vsako leto v času rasti gob bodo tudi v letošnjem letu naravovarstveni nadzorniki TNP v sodelovanju s pristojnimi inšpekcijskimi službami poostrili nadzor nad spoštovanjem predpisanih pravil. Predvidoma konec avgusta pa bo Javni zavod TNP v okviru akcije »Zmerno je pravo za zdravo naravo« z aktivnim sodelovanjem z gobarskimi društvi organiziral izobraževalno delavnico o pravilnem nabiranju gob na območju Triglavskega narodnega parka. Pri obiskovanju Triglavskega narodnega parka in narave nasploh ne pozabimo, da smo gostje čudovite, a občutljive narave, ki naj tudi po našem obisku ostane nespremenjena, so sporočili iz TNP.Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4
26.10.2016 | Tečaji in delavnice
JOGA OBRAZA
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
DELAVNICE Z MIHAELO ZALOKAR
27.10.2016 | Kultura
DUCAT LET OD REFERENDUMA ZA BRJE
02.11. - 05.11.2016 | Tečaji in delavnice
POČITNIŠKE DELAVNICE ZA OTROKE
04.10.201 | Tečaji in delavnice
VADBA ZA HRBTENICO
26.10.2016 | Tečaji in delavnice
JOGA OBRAZA
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
DELAVNICE Z MIHAELO ZALOKAR
27.10.2016 | Kultura
DUCAT LET OD REFERENDUMA ZA BRJE
02.11. - 05.11.2016 | Tečaji in delavnice
POČITNIŠKE DELAVNICE ZA OTROKE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo