Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo v vzhodnih krajih zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo oblačno in občasno bo deževalo v zahodni in osrednji Sloveniji, na severu pa do Koroške. Več padavin bo na zahodu. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 19, v vzhodnih krajih do 22 stopinj C.
10°C | 16°C
četrtek, 27.04.2017
13°C | 16°C
petek, 28.04.2017
11°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 18°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 13h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
10°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Vezenine Bled - 90 let


KULTURA

| |
25.09.2014      00:01
A A

Vezenine Bled - 90 letDeli:

Na povabilo Gorenjskega muzeja smo se 4. septembra v Mestni hiši v Kranju udeležili odprtja razstave Strojno izdelovanje čipk in vezenin iz zbirke novejše zgodovine Gorenjskega muzeja, ki sovpada z 90. obletnico obstoja Tovarne čipk, vezenin in konfekcije Bled, skrajšano Vezenine Bled. Razstava je opomnik drugače mislečim, zatonu in izbrisu tovarne. Dogodka smo se poleg predstavnic Vezenin udeležili tudi župan Bleda Janez Fajfar in nekdanja direktorja Vilijem Tomat in Franc Sirc.

 

Direktorica muzeja, mag. Marjana Žibert je povedala, komu je razstava namenjena. Ker gre za posebno zvrst tekstilne dejavnosti, ki ima zasnove v tradicionalni ročni izdelavi čipk in vezenin, je razstava namenjena vsem ustvarjalcem, ki so sodelovali pri nastanku in razvoju tovarne. Vsem tem gre še posebna zahvala.

 

Direktorica je še posebej poudarila veliko prizadevnost, strokovnost, kvaliteto in zahtevnost snovanja ter lično izpeljavo razstave z vsemi tiskovnimi vložki, kar je bilo še posebej zahtevno za sestavo kataloga, posvečenega razstavi kot celoti. Avtorica razstave in kataloga je mag. Monika Rogelj. V katalogu je zbrano do sedaj največ gradiva, vsa zahvala avtorici in njeni skupini za pomemben dosežek pri ohranjanju naše kulturne dediščine.

 

Čipkarstvo in vezilstvo z obilico vloženega strokovnega znanja vseh generacij je atraktivna dejavnost ob njihovem neprestanem zbiranju in zasledovanju razvojnih tendenc ter rabi le-teh pri delu. V vsakem primeru je to najvišja dodana vrednost v sklopu dejavnosti, ki je bila tudi sad velike mere entuziazma vodstvenih struktur v razvoju tovarne. Po osamosvojitvi Slovenije žal takega razmišljanja ni bilo več. Sledil je zaton podjetja, s tem je občina Bled izgubila dejavnost, ki je dopolnjevala blejski turizem in njegovo promocijo. Ne nazadnje je tovarna zaposlovala več sto občank in občanov, izdelki pa so pritegnili veliko obiskov domačih in tujih državnikov.

 

Žal organizatorjem razstave ni uspelo pridobiti in razstaviti nagrad in priznanj v obliki kipcev, skulptur, medalj in diplom. Upamo, da bo to v doglednem času najdeno in bo dopolnilo eno od prihodnjih razstav.

Župan Bleda Janez Fajfar je v nagovoru lepo zaokrožil razvoj in pomen Vezenin za blejsko občino. Omenjeno je bilo, da se bo razstava selila iz Kranja na Bled - zibelko njenega nastanka.

Franc Sirc

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
01.05. - 31.05.2017 | Tečaji in delavnice
DOGODKI V MESECU MAJU V MEDGENERACIJSKEM CENTRU NA BLEDU
01.05. - 31.05.2017 | Tečaji in delavnice
DOGODKI V MESECU MAJU V MEDGENERACIJSKEM CENTRU NA BLEDU
04.05.201 | Tečaji in delavnice
IZDELAVA REPELENTA V STIKU IN RAZPRŠILU
05.05.2017 | Kultura
Škrat Kuzma dobi nagrado
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
01.05. - 31.05.2017 | Tečaji in delavnice
DOGODKI V MESECU MAJU V MEDGENERACIJSKEM CENTRU NA BLEDU
01.05. - 31.05.2017 | Tečaji in delavnice
DOGODKI V MESECU MAJU V MEDGENERACIJSKEM CENTRU NA BLEDU
04.05.201 | Tečaji in delavnice
IZDELAVA REPELENTA V STIKU IN RAZPRŠILU
05.05.2017 | Kultura
Škrat Kuzma dobi nagrado

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo