Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.02.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo delno jasno, temperature bodo od 6 do 12 stopinj C.
0°C | 7°C
ponedeljek, 20.02.2017
-2°C | 14°C
torek, 21.02.2017
-1°C | 11°C
sreda, 22.02.2017
-2°C | 12°C
četrtek, 23.02.2017
4°C | 12°C
Opozorila
Nedelja, 19.2.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
7°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Vezenine Bled - 90 let


KULTURA

| |
25.09.2014      00:01
A A

Vezenine Bled - 90 letDeli:

Na povabilo Gorenjskega muzeja smo se 4. septembra v Mestni hiši v Kranju udeležili odprtja razstave Strojno izdelovanje čipk in vezenin iz zbirke novejše zgodovine Gorenjskega muzeja, ki sovpada z 90. obletnico obstoja Tovarne čipk, vezenin in konfekcije Bled, skrajšano Vezenine Bled. Razstava je opomnik drugače mislečim, zatonu in izbrisu tovarne. Dogodka smo se poleg predstavnic Vezenin udeležili tudi župan Bleda Janez Fajfar in nekdanja direktorja Vilijem Tomat in Franc Sirc.

 

Direktorica muzeja, mag. Marjana Žibert je povedala, komu je razstava namenjena. Ker gre za posebno zvrst tekstilne dejavnosti, ki ima zasnove v tradicionalni ročni izdelavi čipk in vezenin, je razstava namenjena vsem ustvarjalcem, ki so sodelovali pri nastanku in razvoju tovarne. Vsem tem gre še posebna zahvala.

 

Direktorica je še posebej poudarila veliko prizadevnost, strokovnost, kvaliteto in zahtevnost snovanja ter lično izpeljavo razstave z vsemi tiskovnimi vložki, kar je bilo še posebej zahtevno za sestavo kataloga, posvečenega razstavi kot celoti. Avtorica razstave in kataloga je mag. Monika Rogelj. V katalogu je zbrano do sedaj največ gradiva, vsa zahvala avtorici in njeni skupini za pomemben dosežek pri ohranjanju naše kulturne dediščine.

 

Čipkarstvo in vezilstvo z obilico vloženega strokovnega znanja vseh generacij je atraktivna dejavnost ob njihovem neprestanem zbiranju in zasledovanju razvojnih tendenc ter rabi le-teh pri delu. V vsakem primeru je to najvišja dodana vrednost v sklopu dejavnosti, ki je bila tudi sad velike mere entuziazma vodstvenih struktur v razvoju tovarne. Po osamosvojitvi Slovenije žal takega razmišljanja ni bilo več. Sledil je zaton podjetja, s tem je občina Bled izgubila dejavnost, ki je dopolnjevala blejski turizem in njegovo promocijo. Ne nazadnje je tovarna zaposlovala več sto občank in občanov, izdelki pa so pritegnili veliko obiskov domačih in tujih državnikov.

 

Žal organizatorjem razstave ni uspelo pridobiti in razstaviti nagrad in priznanj v obliki kipcev, skulptur, medalj in diplom. Upamo, da bo to v doglednem času najdeno in bo dopolnilo eno od prihodnjih razstav.

Župan Bleda Janez Fajfar je v nagovoru lepo zaokrožil razvoj in pomen Vezenin za blejsko občino. Omenjeno je bilo, da se bo razstava selila iz Kranja na Bled - zibelko njenega nastanka.

Franc Sirc

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.02.2017 | Kultura
Otroška igra Gremo po zimo
20.09.2016 | Kultura
Popoldanski oratorij za osnovnošolce
20.02.2017 | Tečaji in delavnice
Osnovna navodila kako skleniti pogodbo
22.09.2016 | Tečaji in delavnice
Filmska delavnica
22.02.2017 | Tečaji in delavnice
Skvačkaj si svoj trak za ušesa
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
19.02.2017 | Kultura
Otroška igra Gremo po zimo
20.09.2016 | Kultura
Popoldanski oratorij za osnovnošolce
20.02.2017 | Tečaji in delavnice
Osnovna navodila kako skleniti pogodbo
22.09.2016 | Tečaji in delavnice
Filmska delavnica
22.02.2017 | Tečaji in delavnice
Skvačkaj si svoj trak za ušesa

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo