Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.04.2017

oblačno
Ponoči se bo na Primorskem od zahoda oblačnost povečala. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, na Primorskem do 8 stopinj C.
6°C | 11°C
torek, 25.04.2017
10°C | 18°C
sreda, 26.04.2017
11°C | 20°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 17°C
petek, 28.04.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
11°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

FOLKLORNO DRUŠTVO BLED NA GOSTOVANJU V BANJA ......


KULTURA

| |
13.07.2015      8:20
A A

FOLKLORNO DRUŠTVO BLED NA GOSTOVANJU V BANJA LUKI IN SLATINIDeli:

Folklorno društvo Bled  se  je na povabilo  Slovenske izseljenske matice in društva Slovencev TRIGLAV Banja Luka konec junija udeležilo praznovanja Slovenskega dneva v Slatini.

 

V petek, 26.6.2015, smo se v zgodnjih jutranjih urah  z avtobusom odpeljali proti  Banja Luki.

V Ljubljani se nam je pridružila  še Vesna Vukšinič  Zmaić, predstavnica Slovenske izseljenske matice.  V Banja Luko smo prispeli v  poznih dopoldanskih urah. Tam sta nas  toplo sprejela predstavnika Slovenskega društva TRIGLAV  Banja Luka, predsednica Marija Grkić in gospod Viktor, ki je bil ves čas naš vodič.

 

Po kosilu nas je gospod Viktor peljal na ogled Banja Luke, ki je glavno mesto Republike srbske. Razkazal nam je kulturne znamenitosti mesta, džamijo Ferhad-pašna, ortodoksno katedralo Kristusa Odrešenika, predsedniško palačo, muzej Republike srbske, obzidje gradu iz časa Rimskega imperija… .

Pred vrnitvijo v hotel nas je g. Viktor z avtobusom pospremil  še na ogled slapov reke Krupe ter bližnjega  pravoslavnega samostana.

 

Naslednji dopoldan smo obiskali trapistični  samostan in cerkev Marije Štern-Zvezda, oddaljen le nekaj kilometrov iz Banja Luke. Prijazni opat nas je vodil skozi cerkvene prostore in barvito opisoval zgodovino Trapistov. Trapisti izhajajo iz strogega cerkvenega reda osnovanega  leta 1663.  Poznani so po siru Trapist. Prva proizvodnja sira sega v leto 1882 in je nastala prav v Banjaluškem samostanu. Polega sira so poznani tudi po proizvodnji piva, ekoloških proizvodih in drugih gospodarskih dejavnostih.

 

Po končanem  ogledu smo se odpeljali na kulturno prireditev v  SLATINO-LATKAŠI

Društvo Slovencev TRIGLAV iz Banja Luke je bilo organizator  že »VI. Slovenskega dneva».

Prireditev je osnovana z namenom ohranjanja spomina na Slovence in njihovo težko življenje v času priseljevanja. Prvi priseljenci  so bili Kraševci in Primorci, ki so se od leta 1925, bežeč pred  fašizmom in italijansko asimilacijo, naseljevali v Slatini in okoliških zaselkih banjaluškega robnega območja. Kasneje so se tja priseljevali tudi drugi Slovenci. Danes je Slatina-Latkaši poznana predvsem kot zdravstveno rehabilitacijski center.

 

Uvodni del  prireditve se je pričel ob 15.00 uri s predstavitvijo kulturnega bogastva na stojnicah ter mimohodom Pihalne godbe iz Brkinov in Folklornega društva Bled od Slateksa do termalnega centra.

Ob  16.00 uri je podpredsednik  Društva Slovencev TRIGLAV iz Banja Luke, Mladen Lunić s kratkim pozdravnim govorom in zahvalo vsem, ki so omogočili izpeljavo tega dogodka, otvoril kulturni program.

V kulturnem programu so sodelovali Brkinska godba in pevska skupina DOTIK iz Brkinov, moška pevska skupina POZDRAV iz Gorenje vasi, MePZ Davorin Jenko iz Banje Luke, otroška Folklorna skupina društva TRIGLAV Banja Luka in naše Folklorno društvo Bled.

 

Po zaključnem delu kulturnega programa se je pričela »Slovenska veselica«.

Za veselo razpoloženje in rajanje pozno v noč je poskrbel  ansambel Lisjak iz Kozine in gostitelj, ki je skrbel za bogato obložene  mize z dobrotami po katerih slovijo daleč na okoli. Bili so čudoviti gostitelji in hvaležni smo, da smo bili tako lepo sprejeti.

 

Vsem, ki so nam omogočili, da smo lahko sodelovali na »VI. Slovenskem dnevu,« se še enkrat prav lepo zahvaljujemo.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI FOLKLORNO DRUŠTVO BLED? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


FOLKLORNO DRUŠTVO BLED
FOLKLORNO DRUŠTVO BLED
PUNGART 6
Tel:
Koledar dogodkov Preglej vse
April 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.04.2017
Danes ni dogodkov.
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo