Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.01.2017

pretežno oblačno
Danes bo v hribovitem svetu precej jasno, po nižinah v notranjosti pa bo večji del dneva oblačno ali megleno. Prehodno bo nekoliko bolj oblačno tudi na Primorskem. Najvišje dnevne temperature bodo po nižinah od -5 do 0, v višje ležečih krajih od 1 do 5, na Primorskem do 10 stopinj C.
-11°C | -6°C
torek, 24.01.2017
-9°C | 0°C
sreda, 25.01.2017
-10°C | -1°C
četrtek, 26.01.2017
-10°C | 2°C
petek, 27.01.2017
-12°C | -1°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.1.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
-11°C
-6°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Damski krog Slovenije – Ladies' Circle ......


NOVICE

| |
22.11.2013      11:14
A A

Damski krog Slovenije – Ladies' Circle SloveniaNa predavanju v blejski knjižnici, kjer je blejski župan Janez Fajfar knjižnici podaril knjige, ki jih je prejel ob visokih obiskih na Bledu.
Na predavanju v blejski knjižnici, kjer je blejski župan Janez Fajfar knjižnici podaril knjige, ki jih je prejel ob viso...
Deli:

Bled - V Sloveniji od leta 2011 deluje društvo Damski krog Slovenije, združenje za prijateljstvo in pomoč. Društvo, ki ima svoj sedež v Radovljici, so ustanovile 'domačinke', Gorenjke, večinoma doma z Bleda, iz Radovljice in okolice, z namenom promovirati dobrodelnost, medsebojno pomoč in prijateljstvo ter po svojih močeh pomagati soljudem v stiski. Društvo je del mednarodne organizacije Ladies' Circle International, ki v svetu deluje že preko 80 let. Prva tovrstna društva (oziroma krogi – circles) so bila ustanovljena v Angliji, v 30. letih prejšnjega stoletja. Danes je po celem svetu aktivnih okrog 1000 krogov, celotna organizacija pa šteje skoraj 12.000 članic v 35 državah sveta. Organizacija združuje, tako kot pove že njeno ime, ženske oziroma dame, s čutom za družbeno odgovornost in človekoljubnost, in sicer v starosti od 18 do 45 let.

 

Damski krog Slovenije ima trenutno 14 aktivnih članic. Predsednica društva je domačinka Irena Gogala, njihov moto pa se glasi:  Za lepši dan, za boljši svet!  Namen njihovega združevanja je v prvi vrsti medsebojna pomoč in podpora ženskam in otrokom s slabšimi materialnimi, socialnimi, zaposlitvenimi možnostmi ipd. Tako poleg denarne in materialne pomoči veliko pozornosti posvečajo tudi druženju in pomoči v obliki prostovoljnega dela. Članice društva sodelujejo in pomagajo pri izvedbi nekaterih projektov Centra za socialno delo Radovljica, Kriznega centra za mlade Kresnička iz Lesc, Blejskega mladinskega centra, osnovnih šol z območja Bleda, Gorij, Radovljice, svojo dejavnost pa želijo razširiti tudi na širše območje Gorenjske in Slovenije.

V

preteklih dveh letih od ustanovitve so članice društva uspešno sodelovale pri različnih projektih – takole so predstavile nekaj svojih letošnjih aktivnosti:

'V aprilu smo se odzvale pozivu Slovenske filantropije in sodelovale pri vseslovenskem dnevu prostovoljstva, ki je bil izveden pod imenom 'Dan za spremembe'.  6. in 7. aprila letos je tako po celi državi potekala akcija zbiranja in prodaje rabljenih, a še uporabnih predmetov, izkupiček akcije pa je bil namenjen šolskim skladom osnovnih šol, za pomoč otrokom iz socialno šibkejših družin. Akcijo je na blejskem območju organiziral CSD Radovljica oziroma Krizni center za mlade Kresnička, vsa zbrana sredstva pa so bila namenjena šolskemu skladu Osnovne šole Bled. Ker je bila akcija uspešna, smo jo, skupaj z zaposlenimi in prostovoljci Kriznega centra Kresnička, v spomladanskem času ponovili še dvakrat.  Ves zbrani denar smo v celoti namenili šolskemu skladu OŠ Bled in Kriznemu centru Kresnička.

 

Nekaj finančnih sredstev, ki smo jih zbrale v društvu, smo donirale tudi šolskemu skladu Osnovne šole Gorje oziroma eni njihovih učenk, ter podprle odpravo študentov Medicinske fakultete v Ljubljani, ki so odšli na večmesečno prostovoljno humanitarno delo v Ugando.

 

V mesecu avgustu so se tri naše članice udeležile letne konference organizacije Ladies' Circle International, ki je letos potekala v Zambiji. Ob tej priložnosti smo sodelovale tudi pri enem od mednarodnih projektov 'Viva con agua', namenjenem izgradnji zbiralnikov pitne vode v Etiopiji.

Največji letošnji projekt 'Zariši lepši svet' pa smo izvedli oktobra, ob mednarodnem tednu otroka. V sodelovanju s humanitarnim društvom Luč upanja smo šolarjem v osnovnih šolah na gorenjskem predstavile delovanje šole Piali Ashar Alo, ki deluje v kraju Piali, blizu Kalkute v Indiji. Šolo sta ustanovila in jo vodita Slovenka Mojca Gayen in njen mož Indijec Anup Gayen. Šola je namenjena izobraževanju otrok, predvsem deklic iz najrevnejših slojev prebivalstva, ki brez take ustanove praktično nikoli v življenju ne bi imele možnosti naučiti se brati, pisati, računati in pridobiti drugih osnovnih znanj. Našim otrokom smo s projektom predstavili življenje in delo njihovih vrstnikov v Indiji, jim skušali pokazati, kako drugačne so lahko razmere v katerih živijo otroci drugod po svetu, kako zelo drugačna je lahko šola… in jih hkrati pozvali, naj za svojega vrstnika v Indiji vsak prispeva po en svinčnik in radirko ali šilček ali kaj podobnega – skratka zbirali smo male šolske potrebščine. Odziv zaposlenih v šolah, ki so nam pomagali pri izvedbi akcije, ter odziv otrok (in ne nazadnje tudi njihovih staršev) je bil odličen, saj smo v dveh tednih, kolikor je trajala akcija zbrale za preko 70 kilogramov svinčnikov, barvic in drugih malih šolskih potrebščin, poleg tega pa še veliko ostalih potrebščin – npr. zvezkov, ter rabljenih šolskih torb, peresnic in podobnega.

Pošiljka malih šolskih potrebščin je v paketih že pripravljena za transport v Indijo in prepričane smo, da bo zelo razveselila otroke v Pialiju. Ostale zbrane potrebščine, ki jih ne bomo pošiljali v Indijo, pa bomo s pomočjo Centra za socialno delo, Rdečega križa in Karitasa predale slovenskim družinam, ki jih potrebujejo.

Trenutno že pripravljamo decembrski dogodek, ki bo, tako kot lani, predbožično srečanje za otroke iz socialno šibkejših družin z območja občin Radovljica, Bled in Gorje. Dogodek organiziramo skupaj s Centrom za socialno delo Radovljica ter z Dobrodelnim društvom Up z Jesenic. Na srečanju pripravljamo, poleg animacije za otroke (igrica, nastop čarovnika) in pogostitve, seveda tudi obvezni obisk Dobrega moža in obdarovanje otrok.

 

Nove akcije pomoči socialno šibkejšim družinam načrtujemo tudi za prihodnje leto, prav tako bomo tudi v prihodnje delovale kot prostovoljke v različnih neprofitnih organizacijah in pri dobrodelnih projektih. Kot rečeno, se trudimo svoje delovanje razširiti na območje celotne Slovenije, prav tako pa si želimo pritegniti v naše društvo nove članice in jih spodbuditi tudi k ustanovitvi novih društev – krogov v več krajih po državi. Zatorej, draga dekleta, dame, vljudno vabljene, da se nam pridružite!'

 

Irena Gogala

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
Neskončni šal, ki se ga dvakrat ovije okoli vratu
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.01.2017 | Kultura
GOSPOD VESEL IN GOSPA MRAK
31.01.2017 | Tečaji in delavnice
Uporaba Konoplje v kulinariki
31.01.2017 | Tečaji in delavnice
SAMOUGLAŠEVANJE Z ZVOKOM Z MINO KUNSTELJ
01.01. - 31.01.2017 | Umetnost
Z VODO IN BARVO
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
Neskončni šal, ki se ga dvakrat ovije okoli vratu
26.01.2017 | Ostalo
Predavanje najboljše slovenske blagovne športne znamke v letu 2016
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.01.2017 | Kultura
GOSPOD VESEL IN GOSPA MRAK
31.01.2017 | Tečaji in delavnice
Uporaba Konoplje v kulinariki

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo