Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Danes bo na severovzhodu delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Drugod bo bolj oblačno, v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 20 stopinj C.
9°C | 16°C
torek, 25.10.2016
14°C | 17°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 16°C
četrtek, 27.10.2016
9°C | 14°C
petek, 28.10.2016
3°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.10.2016 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

90 letnica prvega zavarovanja Doline ......


NOVICE

| |
16.09.2014      00:01
A A

90 letnica prvega zavarovanja Doline Triglavskih jezerFoto: Aleš Zdešar
Foto: Aleš Zdešar
Deli:

Bled - Letos mineva 90 let od podpisa zakupne pogodbe, s katero je bil v Dolini Triglavskih jezer za 20 let vzpostavljen varstveni režim, torej prva uresničitev zamisli o zavarovanju, ki je kasneje prerasla v ustanovitev Triglavskega narodnega parka, kot ga poznamo danes. Ob tej priložnosti je Geografski inštitut Antona Melika Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti v sodelovanju s Triglavskim narodnim parkom, Ljubljanskim geografskih društvom, Planinsko zvezo Slovenije ter Planinskim društvom Ljubljana Matica 5. in 6. septembra  v Koči pri Triglavskih jezerih organiziral znanstveni posvet. Zamisel za takšno srečanje se je porodila lani ponesrečenemu geografu dr. Bojanu Erhartiču, ki je večji del svoje raziskovalne poti opravil prav v Dolini Triglavskih jezer.

 

Jezera, po katerih je dolina dobila ime, kamnine in relief, predvsem pa njena lepota, so tako na prve obiskovalce kot tudi na naravoslovce naredili velik vtis. Slednji so se  prvi lotili njenega preučevanja - med njimi je bil na primer botanik Karl Zois, ki je v Dolini že leta 1785 vzpostavil »raziskovalno postajo«. Po letu 1880 se je obisk Doline okrepil, saj je Avstrijski turistovski klub (ÖTC) postavil planinsko kočo pri Dvojnem jezeru. Postopoma se je krepila zavest o biseru narave, ki ga je treba ohranjati naslednjim generacijam, zato je Dolina postala prvi zametek Triglavskega narodnega parka.

 

Prvi dan posveta je devet vabljenih predavateljev predstavilo prispevke z različnih področij. Obravnavali so zavarovanje Doline Triglavskih jezer, njeno geologijo, reliefne značilnosti, jezera in življenje v njih, predstavili so nova spoznanja o rastju, zgradbi in razvoju smrekovih gozdov, spremembah rabe tal, posvetili pa so se tudi planinskemu odkrivanju, ter estetskemu vrednotenju reliefnih oblik. Vse obravnavane teme bodo objavljene v monografiji, ki bo izšla v okviru knjižne zbirke Geografija Slovenije, katere izdajatelj je Geografski inštitut  Antona Melika Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Izid knjige je predviden ob koncu letošnjega leta.

 

Drugi dan posveta sta bili organizirani strokovni ekskurziji po Dolini Triglavskih jezer ne temo žive in nežive narave ter fotografska delavnica.

 

V okviru posveta je bilo v Koči pri Triglavskih jezerih tudi odprtje fotografske razstave dr. Bojana Erhartiča z motivi iz Doline. Razstavo si bo mogoče ogledati še v Infocentru Triglavska roža na Bledu, kjer bo Triglavski narodni park 15. oktobra 2014 organiziral sredin večer v sklopu praznovanj 90-letnice. Novembra se bo razstava preselila v Atrij Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti v Ljubljani.

 

Tina Markun, TNP

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2016 | Tečaji in delavnice
Projekt Kolegice
26.10.2016 | Tečaji in delavnice
JOGA OBRAZA
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
DELAVNICE Z MIHAELO ZALOKAR
27.10.2016 | Kultura
DUCAT LET OD REFERENDUMA ZA BRJE
24.10.2016 | Tečaji in delavnice
Projekt Kolegice
26.10.2016 | Tečaji in delavnice
JOGA OBRAZA
27.09.2016 | Ostalo
Svetopisemske urice
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
DELAVNICE Z MIHAELO ZALOKAR
27.10.2016 | Kultura
DUCAT LET OD REFERENDUMA ZA BRJE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo