Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 28.03.2017

jasno
Zvečer in ponoči bo jasno. Šibka burja na Primorskem bo večinoma ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 0, ob morju ter deloma v Vipavski dolini od 0 do 4 stopinje C.
1°C | 21°C
sreda, 29.03.2017
3°C | 24°C
četrtek, 30.03.2017
7°C | 24°C
petek, 31.03.2017
7°C | 22°C
sobota, 01.04.2017
6°C | 21°C
Opozorila
Ponedeljek, 27.3.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Mozaik krščanstva ob Mrzli reki


VERSKE

| |
21.03.2016      16:38
A A

Mozaik krščanstva ob Mrzli reki


V začetku marca 2016 je v samozaložbi izšla knjiga g. Ivana Albrehta z naslovom Mozaik krščanstva ob Mrzli reki, 17. marca pa jo je avtor prvič predstavil v šturskem Marijinem domu.


Deli:

Kot dolgoletni ajdovski župnik in sedaj šturski duhovni pomočnik je Ivan Albreht raziskoval zgodovino naših krajev. Pred nabito polno dvorano poslušalstva je pojasnil razloge za nastanek knjige; da bi domačini poznali svojo krajevno zgodovino, varovali dragoceno kulturno dediščino in ne ponavljali napak iz preteklosti.

Avtor je knjigo napisal v obliki 250 zgodb, kratkih poročil in sestavkov, ki obsegajo več kot 1700-letno zgodovino in kažejo neločljivo versko povezanost med krajema na obeh straneh Hublja. Osnovno vodilo pisanja  je bilo zanimanje o vzrokih in posledicah dogodkov, izogibanje naštevanju letnic in podatkov, namesto tega pa je g. Albreht razkrival ozadja in prepletenost zgodovinskih procesov. Knjiga je opremljena s številnimi starimi in novejšimi fotografijami ter prilogami z osnovnimi podatki šturske in ajdovske župnije.

V poldrugi uri dolgi in vsebinsko bogati predstavitvi je ob projekciji fotografij avtor med drugim poudaril, da je skozi našo dolino v četrtem stoletju po Kristusovem rojstvu že tekla ena pomembnejših romarskih poti iz Rima v Sveto deželo po kopnem. Krščanstvo so tedaj najbolj širili trgovci in vojaki. V 16. stoletju je za skoraj 400 let Hubelj postal mejna reka med Kranjsko in Goriško. Ajdovski rojak, grof Janez Nepomuk Edling iz druge polovice 18. stoletja, je postavil temelje slovenskemu šolstvu, pisal prve učbenike v slovenščini, med drugim tudi šolski veroučni katekizem in bil referent deželne šolske komisije na Kranjskem. Iz zgodovine krvavega 20. stoletja pa je g. Albreht izpostavil šturskega župnika Srečka Gregorca, ki je v najtežjih časih italijanske okupacije, leta 1933, dal sezidati Marijin dom – spomenik protifašističnega upora. V dvorani so tedaj v strogi tajnosti prirejali slovenske verske prireditve in akademije; besedila pesmi, iger in deklamacij je pisal župnik kar sam, mnoge pesmi so tudi uglasbene.

Knjiga je vredna branja in naše pozornosti. V maju je predvidena predstavitev knjige še v Lavričevi knjižnici in priložnost za srečanje z g. Ivanom Albrehtom, ki mu Šturci ob izidu knjige iskreno čestitamo.

Nadja Ušaj Pregeljc

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 184
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.