Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 25.05.2017

pretežno jasno
Ponoči bo povečini jasno, le v vzhodni in deloma osrednji Sloveniji bo več oblačnosti, ponekod bodo možne tudi krajevne padavine.
13°C | 24°C
petek, 26.05.2017
8°C | 25°C
sobota, 27.05.2017
12°C | 26°C
nedelja, 28.05.2017
13°C | 28°C
Opozorila
Sreda, 24.5.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
24°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Drugi adventni večer - ne vojnam!


VERSKE

| |
05.12.2014      13:45
A A

Drugi adventni večer - ne vojnam!


Sinočnji gost drugega adventnega večera na Škofijski gimnaziji Vipava je bil prim. dr. Vasja Klavora s temo 'Fronta med narodi – ne vojnam'. V spomin na 100. obletnico izbruha prve svetovne vojne nam je spregovoril človek, ki ga štejemo med najboljše poznavalce tega obdobja.


Deli:
Vasja Klavoraje o soški fronti pri Mohorjevi založbi Celovec izdal že pet knjig. Znani kirurg, nekdanji primorski poslanec Desusa in nekdanji podpredsednik Državnega zbora, je v predavanju orisal ključne dogodke, ki so pripeljali do fronte na Krasu. Orisal je potek dogajanj ter nas spomnil na nekatera človekoljubna dejanja nasprotnih strani. Kot zdravnik in humanist ima odklonilen odnos do vojne in trpljenja in zato je njegov način pisanja nekoliko drugačen od pisanja zgodovinarjev. Soška fronta in Kras sta bili zelo težki bojišči. Trpljenje vojakov ene in druge strani je bilo v izrednih težkih geografskih in vremenskih razmerah izredno hudo. Osnovni motiv vojakom je bilo preživetje in preprečitev tujcu prehod na slovensko ozemlje, pa čeprav so takrat ti kraji spadali pod Avstro-Ogrsko monarhijo. Vojna ni prizadela samo vojakov, ampak tudi civilno prebivalstvo, ki je v večini preživelo v begunskih taboriščih.

Poslušalci ob njegovi pripovedi nismo mogli ostati ravnodušni in spomin na te dogodke ne more in ne sme zbledeti.

Niko Ličen




0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 186
Izšla: 26.04.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.