Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 7 stopinj C.
4°C | 20°C
torek, 01.05.2017
6°C | 20°C
sreda, 02.05.2017
10°C | 18°C
četrtek, 03.05.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Kako do interneta v tvojem mestu?


LOKALNE SKUPNOSTI, SOSED SOSEDU, PROSTOVOLJSTVO

| |
09.08.2014      19:27
A A

Kako do interneta v tvojem mestu?


Tudi ti lahko pripomoreš pri izgradnji omrežja od ljudi za ljudi, ki bo vsem nam omogočil dostop do informacij, ki jih potrebujemo od kjerkoli.


wlan slovenija, odprto brezžično omrežje Slovenije
wlan slovenija, odprto brezžično omrežje Slovenije
Deli:

Souporaba

A bi bil/-a vesel/-a, če bi lahko od kjerkoli v mestu ali na vasi prosto dostopal/-a na wifi in pogledal/-a npr. za prevoz.org? A si vesel/-a, ko prideš na obisk k prijatelju/ici, ki ima wifi, in lahko v tem času pogledaš na internet za kakšno malenkost? Tako bi bil vesel tudi tvoj prijatelj/-ica, če bi enako lahko storil/-a na obisku pri tebi. To pomeni, da četudi nisi doma, lahko prosto uporabljaš internet.

Predstavljaj si, da podobno storijo še vsi tvoji sokrajani - vsi skupaj bi lahko uporabljali dostop od kjerkoli. Internet je poln koristnih informacij; od navodil kako si kaj izdelati, popraviti, pa raznovrstnih izobraževalnih vsebin, receptov ... ti povej. Te informacije so nam na dlani, niso pa vedno dostopne.

V Sloveniji se je tako zbrala skupina, ki hoče temu narediti konec. Dostop do informacij je zelo pomemben za razvoj na vseh področjih: omogoča nam sproščeno samoizobraževanje tudi v parku; obogati izkušnjo turistov; zmanjšuje konflikte, ker lahko dejstva preverimo; delali bi lahko tudi izven pisarn, zunaj, v naravi. Skupini je prost dostop do informacij vrednota, za katero so pripravljeni tudi nekaj storiti. Tako so se odločili, da bo vsak pri sebi ostalim omogočil dostop - in še naprej - da bodo na tak način zgradili svoje omrežje. Začeli so v Ljubljani, a kot se za tako odlično idejo spodobi, se je razširila po vsej državi. Začeli so graditi Odprto brezžično omrežje Slovenije wlan slovenija (open.wlan-si.net).

Dejstvo je, da od svoje zakupljene pasovne širine pri internetnem ponudniku v povprečju uporabljamo zgolj 10 %, vse ostalo bi lahko ponudili v souporabo ljudem v okolici.

Predstavljaj si pet ponudnikov gsm ali drugih wifi storitev, kjer bi vsak ponudnik/operater imel svoje enako omrežje. Ker bi ti ponudniki lahko souporabljali infrastrukturo, bi to pomenilo kar 4 x preveč sevanja glede na tisto, ki bi zagotovilo nemoteno delovanje. Zato potrebujemo omrežje v skupni rabi s souporabo virov. Tako omrežje je lahko wlan slovenija.

Nove točke

Poleg MC Hiša mladih in več posameznikov sta med zadnjimi pridruženimi tudi Ljudska univerza Ajdovščina in Faladur s trgovino ter degustacijskim prostorom. Svoj dostop so ponudili tudi v SiMobil centru v Ajdovščini.

V bližnji okolici pa dostop do interneta mogoč tudi ob igrišču na Slapu, za kar je poskrbelo Športno kulturno društvo Hiša nasproti sonca.

Sodeluj tudi ti!

Del te skupine lahko zelo enostavno postaneš tudi ti. Pri sebi postaviš napravo, usmerjevalnik, ki mu namestimo v naprej pripravljeno programsko opremo, da ta postane točka omrežja.
To pa najlažje storiš, da kontaktiraš lokalnega koordinatorja in se za točko dogovoriš z njim, lahko pa jo naročiš preko spleta (na wlan-si.net > Postavi točko). Če že imaš kakšno tako napravo in dovolj znanja, lahko točko pripraviš tudi sam/-a.

Tvoj točka bo v tvoji lasti, tako bo tudi del omrežja tvojega in ti boš del omrežja. Nikar ne pozabimo: Omrežje smo ljudje!

Prispevek zaključujem z vprašanjem: Kaj si pripravljen/-a storiti za svoj kraj?

Mitja Jež

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine

Bodite prvi pri oddaji mnenja.