Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.04.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo v vzhodni Sloveniji pretežno jasno, drugod pa zmerno do pretežno oblačno. Predvsem ponekod na severozahodu bo lahko občasno rahlo deževalo. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 5 do 10, na Primorskem do 12 stopinj C.
11°C | 17°C
sreda, 26.04.2017
12°C | 17°C
četrtek, 27.04.2017
14°C | 16°C
petek, 28.04.2017
12°C | 18°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.4.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

'Modre pike' v starih običajih


ŠOLSTVO, ZAVODI

| |
21.11.2013      13:47
A A

'Modre pike' v starih običajih


Na mrzel jesenski dan smo se v jutranjem krogu skupine Modre pike vrtca na Ribniku igrali igro 'Nevihto idej'. Otroci so se začeli spraševati, kako je bilo nekoč, kaj so otroci delali, kako so se igrali in s čim, ko pa niso imeli toliko igrač, kot jih imajo oni sedaj. Tako je nastala tema, ki se je razvila v projektno delo 'Življenje nekoč'.


Deli:

Otrokom sem dala za domačo nalogo, naj se s svojimi starši in starimi starši pogovorijo na to temo. Naslednji dan so kar tekmovali, kdo ima bolj izvirno zgodbo. Naučili smo se različnih iger - Rdeče češnje rada jem, Gnilo jajce, Zidani most. Igrali smo se tudi 'ristanc'. Vse igrače, kocke smo za nekaj časa pospravili v omare. Namesto njih sem jim dala lesene kocke, valje, tulce. Naredili smo si svoje punčke iz cunj, leseno igro spomin in igro – mikado. Njihovo veselje in ustvarjalnost pri tem je bila nepopisna. Otroci so od doma pridno prinašali različne stare predmete: kolovrat, likalnike, svetilko, vrč, sabljo, fotoaparat, harmoniko, mlinček, posodo za praženje kave, telefon, pisalni stroj, punčko iz cunj, staro fotografijo, star časopis in še in še.

Vsak dan nas je obiskala ročno izdelana lutka 'Babica', ki nam je pripovedovala ljudske pravljice in pela ljudske pesmi. Seznanila nas je tudi s starimi besedami kot so na primer: duri, bajtica, krajcar, kotel, ovace … Ličkali smo tudi koruzo in jo ožurili. Zaželeli smo si izdelati svoj papir, ki je nastal iz starega odpadnega papirja. Ko se je posušil, so nanj risali z ogljem. Nekateri otroci so rekli, da bodo tako tudi pisali sv. Miklavžu. Šli smo si ogledati tudi nekaj starejših hiš.

V okviru teme je k nam na obisk prišla Grozdana Uršič. S seboj je prinesla star likalnik in staro knjižico. Pripovedovala nam je ljudsko zgodbo o Rdeči kokoški. Da bi bilo pripovedovanje več kot zanimivo, je imela s seboj vse pripomočke za ponazarjanje. Otroci so jo veliko spraševali, gospa Grozdana pa jim je z velikim veseljem na vsa vprašanja odgovorila. Povedala jim je, da se je življenje nekoč razlikovalo od današnjega.

Ta naš projekt bomo zaključili s srečanjem za starše. Zaigrali jim bomo prirejeno glasbeno pravljico z narejenimi instrumenti iz lesa in zaplesali bomo ljudske plese.

Odzvali smo se povabilu Tomija Lavrenčiča (hčerka je v naši skupini) in se odpravili na obisk  Pipistrela. Čakala nas je dolga pot, katero smo takoj pozabili, ko smo prišli tja. Vsi so nas lepo sprejeli, otroci so si ogledovali letala. Višek njihovega veselja je bil, ko so se vanje lahko tudi usedli. Videli so tudi letala, ki so vzletala.

Ob tem bi se rade zahvalile vsem staršem naših otrok, ki tako pridno sodelujejo pri vseh  naših projektih, ki jih izvajamo.

Prekrasne otroke imate, ker ste preprosto tudi sami prekrasni starši.

Mateja Stopar in Alenka Stopar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.03.2017 | Umetnost
Aleksij Kobal: Barvna stran teme
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
24.03.2017 | Umetnost
Aleksij Kobal: Barvna stran teme
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.