Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 04.12.2016

pretežno jasno
Popoldne bo v jugozahodni in južni ter delu osrednje Slovenije zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo pretežno jasno. Temperature bodo od 2 do 7, na Primorskem do 10 stopinj C.
1°C | 12°C
ponedeljek, 05.12.2016
1°C | 12°C
torek, 06.12.2016
-2°C | 12°C
sreda, 07.12.2016
-4°C | 11°C
četrtek, 08.12.2016
-2°C | 11°C
Opozorila
Nedelja, 4.12.2016 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
12°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Ljudska univerza Ajdovščina kot zgledovalna ......


ŠOLSTVO

| |
19.04.2014      13:57
A A

Ljudska univerza Ajdovščina kot zgledovalna organizacija in učna točka za študente


V sodobnosti se vedno bolj razvija metoda zgledovanja (benchmarking), ki jo uporabljamo zato, da bi se naučili novih načinov razmišljanja in praks pri tistih skupinah ljudi, ki so inovativne v svojem okolju. Ljudska univerza Ajdovščina je v strokovnih krogih znana kot kakovostna izobraževalna institucija, ki stalno razvija znanje na področju formalnega in neformalnega izobraževanja odraslih, zato pogosto sodeluje tudi s fakultetami kot 'učna baza' za študente.


Deli:

Sodelovanje je raznoliko, s Filozofsko fakulteto je pred leti organizirala pomladno šolo za študente andragogike, kar nekaj diplomskih in seminarskih  del je nastalo z raziskovanjem prakse v različnih programih, s študenti so izdali dva zbornika: Izobraževanje – most med generacijami in Neformalno izobraževanje za trajnostni razvoj, kar je zelo spodbudno za študijsko delo mladih in verjetno tudi za premislek prakse. Študentje andragogike sodelujejo z ljudsko univerzo tudi v mednarodnih programih o medgeneracijskem učenju in zelenem izobraževanju, in tako vstopajo v samo središče evropskih projektov.

Zadnji študijski obisk je bil v marcu 2014. Namenjen je bil spoznavanju izobraževanja v študijskih krožkih in v okviru programa PUM. Slednji ponuja projektno delo kot način učenja za mlajše odrasle. Študijski krožki so posebno dragocena možnost za skupno iskanje novega znanja. Obiskali so študijski krožek Sivka, ki ga vodi Nataša Mohorčič. Ugotavljali so, kako se v življenju kaže novo zanimanje za uporabo zelišč, starih receptur za pripravo kozmetike in v živo spoznali, kako poteka sodelovalno učenje. Ljudje se ponovno sprašujejo o tradicionalnem znanju, ki bi ga bilo dobro ohraniti in združiti s sodobnimi naravoslovnimi spoznanji.

Pogovarjali smo se o študijskem krožku Ustavimo korak, ki je s svojim delovanjem v sodelovanju s krajevno skupnostjo Budanje leta 2013 obnovil spomenik. V Lokavcu prav tako poteka v sodelovanju s KS študijski krožek Obudimo kulturno življenje na vasi. Tudi študijski krožek Kulturna dediščina – vir za trajnostni razvoj, ki ga vodi dr. Jasna Fakin Bajec, združuje modrost starih jedi s potrebami sodobnega načina življenja, tako da zbira tradicionalne načine priprave lokalnih jedi in drugo dediščino lokalnega okolja. Ohranjanje kulturne dediščine ni samo sebi namen, nasprotno, znanje nadgradijo in poskušajo poiskati možnosti, kako bi s prepletom tradicije in sodobnosti prispevali h kakovosti življenja v lokalnem okolju.

Ljudska univerza omogoča študentom neposredno doživetje izobraževalnih programov, kar je za mlade zelo dragoceno. Učenje se zelo redko dogaja v izolaciji od ostalega sveta, v resnici je učenje tesno povezano z dogajanjem, zato je povezovanje med akademskim raziskovalnim prostorom in prakso vedno prispevek k dobremu študiju.

Prof.dr. Nives Ličen

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 180
Izšla: 28.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
December 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
04.12.2016
Danes ni dogodkov.
08.12.2016 | Umetnost
Enej Gala, "Spotikalci"
08.12.2016 | Ostalo
Drugi adventni večer 2016
08.12.2016 | Umetnost
Enej Gala, "Spotikalci"
08.12.2016 | Ostalo
Drugi adventni večer 2016
10.12.201 | Šole in vrtci
DAN ODPRTIH VRAT 2016
10.12.2016 | Umetnost
Likovna ustvarjalnica za otroke od 5. leta naprej s Kristino Božič

Bodite prvi pri oddaji mnenja.