Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

jasno
Popoldne bo pretežno jasno, predvsem v hribovitem svetu občasno zmerno oblačno. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do 20 stopinj.
4°C | 20°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 20°C
torek, 02.05.2017
8°C | 19°C
sreda, 03.05.2017
7°C | 19°C
četrtek, 04.05.2017
9°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 30.4.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Jaslice učencev in dijakov po piranskih ......


KULTURA, ŠOLSTVO, VERSKE

| |
09.01.2014      13:11
A A

Jaslice učencev in dijakov po piranskih cerkvah


Društvo 'Prijatelji zakladov sv. Jurija' Piran že vrsto let v božičnem času pripravlja razstavo 'Jaslice po piranskih cerkvah'. Njihov namen je prispevati k duhovni in turistični ponudbi v adventnem in božičnem času. Doslej so pri oblikovanju jaslic sodelovali odmevni domači in tuji likovni ustvarjalci, letos pa so se odločili, da k sodelovanju povabijo šole. Poleg osnovnih in srednjih šol z obale so k sodelovanju povabili tudi Osnovno šolo Col.


Jaslice colskih učencev
Jaslice colskih učencev
Deli:

Na colski šoli skrbno negujejo ohranjanje domačega ljudskega izročila. Zato so povabilo društva Prijateljev zakladov sv. Jurija sprejeli kot zanimiv izziv k ustvarjanju.Ta tehnično zahteven projekt so izpeljali v okviru tradicionalnega kiparskega srečanja, ki je na colski šoli potekalo v mesecu oktobru.

Za jaslice so učenci oblikovali lesene skulpture ovc in drugih živali, figure pastirjev ter svete družine in arhitekturne makete (hlev, pastirske koče) – vse tako, da so pri tem uresničili tudi cilje, ki jih na področju kiparstva določa učni načrt. Figure so seveda naredili po svoje, na sebi lasten način. Prav zato so te otroške jaslice polne topline in neposredne izraznosti.

Učence sta pri delu usmerjali mentorici Silva Karim (skulpture) in Nataša Grom (arhitekturne makete).

Ves material za projekt (les, tkanine) je šola dobila brezplačno: kose lipovega lesa in druge lesene ostanke so podarili okoliški gozdarji, za scensko postavitev pa je tovarna Tekstina iz Ajdovščine šoli podarila ostanke tkanin. 

V lapidariju župnijske cerkve sv. Jurija je svoje avtorsko delo predstavila tudi Mojca Pregeljc iz Ajdovščine, dijakinja 2. letnika koprske gimnazije glasbene smeri, kot izdelek pri pouku likovne umetnosti. Osnova in navdih pri oblikovanju so bile slike Kandinskega, ki so služile kot pomoč pri ustvarjanju samostojnega kiparskega motiva svete družine.

Njena mentorica, prof. Dragica Samsa je zapisala: »Mojčina prostorska rešitev jaslic izraža občutenje svete družine. Lesene ravne ploskve kažejo trdnost očeta; srebrni trikotniki, ki jih zajame vihar nadzemne svetosti in nedolžnosti, v vijugasti obliki pričarajo figuro svete matere Marije, iz katere se rodi bitje, ki kot osrednja točka motiva povabi oko gledalca in v objemu svete družine tudi ostane.«

Poleg tega je pianistka Mojca posnela deset božičnih skladb za glasbeno spremljavo ob jaslicah skupaj s sošolko, flavtistko Laro Nemac iz Kopra pod mentorstvom profesoric Aleksandre Alavanja Drucker in Alenke Zupan.

Učencem in mentoricama OŠ Col ter Mojci Pregeljc čestitamo za projekt in želimo še veliko ustvarjalnih doživetij.

Silva Karim in Nadja Pregeljc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine

Bodite prvi pri oddaji mnenja.