Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Popoldne bodo padavine od zahoda ponehale, najkasneje v vzhodnih krajih. Delno se bo zjasnilo. Na severozahodu bo ostalo bolj oblačno, v zahodni in ponekod v severni Sloveniji se bodo občasno še pojavljale krajevne padavine, deloma plohe. Zapihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo na severozahodu okoli 10, drugod od 12 do 18 stopinj C.
13°C | 16°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 18°C
nedelja, 30.04.2017
5°C | 20°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 19°C
torek, 02.05.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Idrijske čipke v Ajdovščini


ŠOLSTVO

| |
31.08.2015      7:46
A A

Idrijske čipke v Ajdovščini


Nekajdnevna klekljarska delavnica je udeleženke navdušila in prerasla v večmesečni tečaj, ki še kar traja. Šolsko leto se v programu vedno zaključi z razstavo v Tednu vseživljenjskega učenja, v Mercator centru v Ajdovščini.


Udeleženke na tečaju klekljanja
Udeleženke na tečaju klekljanja
Deli:

Zgodba se je začela pred tremi leti, ko je Ljudska univerza Ajdovščina organizirala novoletno klekljarsko delavnico pod vodstvom mentorice Saše Raspet. Klekljarice so si izdelale svojo čipko za voščilnico, zapestnico in obesek za novoletno jelko. Delavnica je bila zelo dobro obiskana, saj je bilo vseh kandidatk kar dvanajst, med njimi tudi dve, ki sta se prvič srečali s klekljanjem. Tri-dnevna novoletna delavnica je kasneje prerasla v kar nekaj mesečni tečaj, ki zdaj poteka vsako leto. Tečajnice so imele različno klekljarsko predznanje; od začetnic do pravih mojstric, ki so se želele naučiti še kakšnega novega elementa.

Tečaj bo v novem šolskem letu potekal že četrto leto. Vsi, ki bi se radi naučili klekljati in tisti, ki bi radi svoje znanje izpopolnili, ste lepo vabljeni v začetni tečaj klekljanja, vsi, ki pa že znate klekljati idrijski ris z njegovimi elementi, pa ste prisrčno vabljeni v tečaj širokega risa. Na tečaju širokega risa se bomo naučili, katere materiale se uporablja najpogosteje, kaj je značilnost širokega risa, kje se ga največ kleklja, ter začeli z osnovami – roglički, potonke, srčkovke idr. Izdelalo se bo glede na znanje tečajnikov nekaj končnih izdelkov, ki jih bomo kasneje tudi javno predstavili. Začetni tečaj bo primeren tako za tiste, ki se bodo prvič spoznali s to  ročno spretnostjo, kot tudi za vse tiste, ki bi radi nadgradili svoje znanje naprej z elementi ozkega risa, sukani ris, polpremet, ali pa tudi z bolj zahtevnimi elementi. Tečaj poteka v majhni skupini, kar omogoča prilagoditev vsakemu posamezniku in njegovemu znanju ter to znanje nadgrajevali.

Svojo ljubezen do čipk in kleklarsko znanje  z velikim veseljem prenašam na druge. Odraščala sem v Idriji, kjer sem že od male šole naprej obiskovala Idrijsko Čipkarsko šolo. Kasneje skozi srednjo šolo in fakulteto je bilo klekljanje potisneno na stranski tir, pred približno osmimi leti, pa sem ponovno začela zelo intenzivno klekljati in se sproti izobraževati v tem. Pridobila sem geografsko označbo Idrijska čipka (I., II. In III. Stopnjo) in naziv Klekljarica v programu Nacionalne poklicne kvalifikacije. Sodelovala sem v mednarodnem projektu Bodi edinstvena v Evropi, v organizaciji Čipkarske šole Idrija, ki je trajal dve leti in se je zaključil letos v času Festivala Idrijske čipke (v tem projektu je nastala večkrat objavljena obleka, z imenom Ledolomilka).

Prav prisrčno vabljeni, da se nam pridružite v novem šolskem letu. Vsi, ki bi želeli pridobiti ceritfikat – Idrijska čipka, geografsko poreklo, boste vodeni skozi vse tehnike, ki so predpisane za pridobitev te označbe (seveda če izpolnjujete vse pogoje za pridobitev le tega). Tudi za izdelavo zbirne mape za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije NPK Klekljar/klekljarica nudimo strokovno vodstvo in pomoč pri izbiri čipk. Več informacij na www.lu-ajdovscina.si ali na tel.  05 366 4750.

Saša Raspet, vodja tečaja klekljanja
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran

Bodite prvi pri oddaji mnenja.