Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Ponoči bo na zahodu in ponekod v osrednjih krajih zmerno do pretežno oblačno, ponekod na Primorskem in Notranjskem bo rahlo deževalo. Drugod bo delno jasno, proti jutru lahko v alpskih dolinah nastane megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 12, v zatišnih legah okoli 3 stopinje C.
12°C | 18°C
torek, 25.10.2016
16°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
15°C | 19°C
četrtek, 27.10.2016
9°C | 19°C
petek, 28.10.2016
6°C | 18°C
Opozorila
Nedelja, 23.10.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice skrita

Človeška ribica v Hubeljski jami


SKRITA

| |
01.04.2016      10:00
A A

Človeška ribica v Hubeljski jami


Jamarsko društvo Danilo Remškar Ajdovščina obhaja letos 40-letnico delovanja. Prvi od dogodkov obeleževanja obletnice bo že jutri, v soboto, 2. aprila v Domu krajanov v Ajdovščini s predavanjem o raziskovanju kraških jam za potrebe vojske na soški fronti.


Foto Gregor Humar
Foto Gregor Humar
Deli:

Kraški značaj večjega dela bojišča ob Soči je predstavljal veliko oviro za bojujoči se armadi, saj je bilo kopanje strelskih rovov izjemno zahtevno. Vojaki so za bivališča in zaklonišča v zaledju bojne črte začeli uporabljati tudi kamnolome in kraške jame, ki pa jih je bilo treba najprej poiskati in nato ustrezno predelati za vojaško uporabo. Za iskanje primernih jam, njihovo raziskovanje in predelovanje, je avstro-ogrsko poveljstvo ustanovilo posebne vojaške jamarske oddelke, v katere so napotili znane krasoslovce in jamarje, med njimi Pavla Kunaverja in Ivana Michlerja. Od maja do novembra 1917 sta v zaledju fronte raziskala in dokumentirala skupaj kar 106 jam, med njimi tudi Hubeljsko jamo. Ob pozornem proučevanju načrtov in fotografij, ki sta jih Kunaver in Michler vestno beležila, je avtor tokratne razstave Marko Simić naletel tudi na fotografijo, na kateri je kljub tedanji primitivni tehniki fotografiranja v enem od bazenov Hubeljske jame zaznal obrise, ki bi lahko bil močeril ali človeška ribica.

Zato so skoraj sto let pozneje ajdovski jamarji v največji tajnosti ponovno raziskovali Hubeljsko jamo in po več kot desetih dneh raziskav v zapletenem sistemu rovov, jam, sifonov in podvodnih jezer odkrili tudi človeško ribico. Pri raziskavah pred nekaj leti so ajdovski jamarji sicer potrdili obstoj življenja v jamah, saj so tedaj naleteli na vrsto jamskih hroščev, na morebiten obstoj močerila pa je že tedaj nakazovala najdba postranic, ki se prehranjujejo tudi z jajčeci samic človeške ribice, vendar se jim je močeril takrat očitno izmuznil. Tokrat so imeli več sreče.

Fotodokumentacijo o potrditvi obstoja močerila ali človeške ribice v jamskem sistemu izviru Hublja bodo jamarji razkrili ob jutrišnjem predavanju Marka Simića v Domu krajanov ob 20. uri. 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 179
Izšla: 30.09.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.