Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Popoldne bodo padavine ponehale tudi v vzhodnih krajih. Delno se bo zjasnilo. Na severozahodu bo ostalo bolj oblačno, občasno bodo še krajevne plohe. Pihal bo jugozahodnik. Temperature bodo od 9 do 15, na Primorskem do 17 stopinj C.
13°C | 16°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 18°C
nedelja, 30.04.2017
5°C | 20°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 19°C
torek, 02.05.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Hospic kmalu tudi na Primorskem


SOSED SOSEDU, PROSTOVOLJSTVO

| |
22.01.2016      10:01
A A

Hospic kmalu tudi na Primorskem


Slovensko društvo Hospic širi svojo dejavnost na Primorsko. Od poletja potekajo dejavnosti, usmerjenje v uresničitev cilja, da bi društvo pokrilo tudi ta del države.


Deli:

Hospic je nevladna humanitarna organizacija, ki želi nuditi podporo v trenutku nemoči, ko moramo sprejeti resnico, da se nekomu življenje izteka. Nadaljuje srednjeveško tradicijo spremljanja umirajočih in njihovih svojcev. Vodilo je sočutno sprejemanje bolnikov in podpora žalujočim. K delu pristopa skupina, v kateri sodeluje pod vodstvom koordinatorja (poleg osebnega zdravnika, bolniške sestre in socialnega delavca) tudi prostovoljec. Vse dejavnosti potekajo na pobudo družine, ki se sooča s stisko bolezni. Hospicu in prostovoljcem je skupna želja slišati in razumeti potrebe bolnika in njegovih svojcev.

V oktobru in novembru je v Kopru ter Novi Gorici že potekalo začetno usposabljanje prostovoljcev za delo v hospicu. Udeležencev je bilo petnajst.

Odločitev, da se udeležim usposabljanj za prostovoljca društva Hospic, je tlela v meni že veliko časa. Področje paliativne oskrbe ter njen razvoj na državnem nivoju spremljam z velikim zanimanjem. Ko sem izvedel, da se je začela formirat skupina na Primorskem, sem se udeležil usposabljanj, skozi katera so nas vodile strokovne delavke društva Hospic. Delo v skupini je bilo zelo strokovno vodeno, pridobili smo veliko novega znanja. Meni osebno je bilo zanimivo, doživeto podajanje izkušenj dolgoletnih sodelavk Hospica Aleksandre, Maje, Nataše. Delo na sebi, iskanje notranjih občutij ter podajanje izkušenj in na novo odkritih spoznanj z ostalimi v skupini. Prisluhniti sočloveku, slišati in biti slišan. Vse te čute smo radoživo prebujali. Pripravljeni in odločni, da se soočimo s tabuji, smo zaključili izobraževanje. Najbolj naraven pojav v naravi, ki se zgodi vsem živim bitjem, je smrt. Zakaj se je, nam ljudem, zgodilo to, da smo zadnji trenutek našega življenja, naše poslednje dejanje na tem preljubem svetu, zavili v tančico?

V letu 2016 vam želim zdravje, notranji mir, medsebojnega razumevanja in sreče. Sam pa si želim, da bi društvo Hospic v našem kraju lepo zaživelo in dodalo veliko noto h kvaliteti bivanja v našem kraju. Zavedam se, da ni nič samoumevno, zato pošiljam svojo pozitivno energijo in vse lepe želje tudi v naš sistem. Z željo, da se spremeni pogled ter postane bolj sočuten do ljudi, ki trpijo ujeti v svojih neozdravljivih boleznih ter jim omogoči dostojno smrt. Željo po dobičkarstvu naj premagajo ljubezen, pogum in strokovnost.

Rad govorim iz lastnih izkušenj, zato vam polagam na srce: vredno in neprecenljivo je pomagati človeku, ki umira ter mu nudit oporo in vso skrb. Predvsem pa mu prisluhniti in upoštevati njegove poslednje želje. Sam čas, ki nam je odmerjen pred smrtjo, je uganka in skrivnost ujeta v čas. Zato je toliko bolj pomembno, da je usmerjena na samega pacienta ter ga obravnava na celostni ravni. Je predpriprava na prihajajočo smrt, ki je lahko lepa, in neponovljiva, tako kot rojstvo.

Igor Vidmar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran

Bodite prvi pri oddaji mnenja.