Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.10.2016

pretežno oblačno
Proti večeru se bo dež na zahodu okrepil in ponoči zajel večji del države, vmes lahko tudi zagrmi.
12°C | 21°C
četrtek, 27.10.2016
9°C | 20°C
petek, 28.10.2016
4°C | 18°C
sobota, 29.10.2016
4°C | 19°C
nedelja, 30.10.2016
5°C | 19°C
Opozorila
Torek, 25.10.2016 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Poslovne

Priimki pod Čavnom (V) - Batagelj


POSLOVNE

| |
01.09.2014      12:31
1
A A

Priimki pod Čavnom (V) - Batagelj


Tokratno zgodbo o priimku Batagelj bomo začeli z zakladom, ki je bil izkopan na najstarejši domačiji pri Stomažih, Badgelovih.


Tržaški državni arhiv hrani zemljevid iz 1822, ko so pri Stomažih v zaselku 'Bataghel' stale tri hiše v nizu
Tržaški državni arhiv hrani zemljevid iz 1822, ko so pri Stomažih v zaselku 'Bataghel' stale tri hiše v nizu
Deli:
Adolf Bratina, moj nono, je enkrat v letih po koncu druge svetovne vojne med prenavljanjem domačije našel zakopane novce. Rimske zlate novce. O izjemni najdbi je obvestil oblasti, a policija mu je zlatnike zaplenila brez vsakega potrdila. Dolfe je o dogodku molčal. Nič čudnega za tiste čase – ne molk ne zaplemba. Zato arheologi o najdbi ne vedo ničesar. Zato v ajdovskem muzeju danes ni posebne sobe, ki bi predstavljala te zlate spomine na čase, ko so v Vipavski dolini živeli Rimljani. Ne znamo si predstavljati, kako bi tak zaklad obogatil Ajdovščino, ki se že ponaša z najvišjo rimsko zgradbo v državi, in koliko turistov bi to privabilo. Po ustnem izročilu naj bi mimo hiše tekla rimska cesta in tam naj bi stala celo rimska stavba.

Prav iz te hiše izvirajo mnogi Batagelji, ki jih danes najdemo po vsej državi, tudi med znanimi osebnostmi. Trenutno je uradno registriranih ljudi, katerih predniki so Batagelji iz Stomaža 1, 250. A to je le delček končne številke.

Drugo 'gnezdo', ki je dalo še več Batageljev, je v Kamnjah. Za enkrat še ni raziskano, kateri zaselek Badgelji je starejši. V prihodnjih letih bo zgodovina gotovo odgovorila tudi na to vprašanje.

Neznan izvor in pomen

Kako je nastal priimek in kaj pomeni, še vedno ni jasno. Glede na rimsko pot in ustno izročilo nekateri strokovnjaki domnevajo, da gre za toponim, ki je starejši od priimka Batagelj. Jezikoslovec dr. Pavle Merku pravi, da gre za endemičen vipavski priimek. Italijanski jezikoslovci trdijo, da gre za isti priimek kot sta italijanska priimka Battigelli ali Mattigelli.

Drugi ugledni jezikoslovec dr. Marko Snoj pa mi je na vprašanje o priimku odgovoril, da gre nedvomno za romanski priimek, isti kot Battagello in Battagelli. »Priimek je k nam prišel prek pisane oblike, zato se g pri nas izgovarja po naše, ne po romansko kot dž. Morda, ampak res samo morda, je v prvem delu isti koren kot v glagolu battere 'tolči, tepsti, biti'. Predslovanskih prvin vsaj neposredno v priimkih ni, saj so priimki nastali po letu 1090, ko jih je uzakonila Beneška republika, torej davno po tem, ko so se govorci substratnih jezikov že asimilirali. Predslovanske prvine bi se v priimkih lahko odražale le prek predslovanskih krajevnih imen, kar pa v danem primeru ni dejstvo, saj je kraj Batagelji nedvomno poimenovan po prebivalcih, kar dokazuje njegova množinska oblika.«

Stomaški Batagelji

Znanih Batageljev je cela vrsta. Iz hiše mojih prednikov pri Stomažih je rodbina znanega politika in predsednika društva Tigr Franja Batagelja (1939 - 2006) iz Dobravelj in njegovih potomcev, ki jih poznamo iz sveta športa. Priimek je po novogoriškem atletu Andreju Batagelju dobila tudi njegova soproga Jolanda, ki jo sicer bolj poznamo po priimku Čeplak in bronasti medalji na olimpijskih igrah. Prednikom te rodbine lahko sledimo dobrih 300 let v zgodovino, ko se je v zgoraj omenjeni hiši rodil Andrej Batagelj, pra-pra-pra-pra-praded atleta Andreja in pra-pra-pra-pra-pra-praded moje malenkosti. Prvega Batagelja, ki je skoraj gotovo naš skupni daljni prednik, pa najdemo v urbarju iz leta 1523, kot podložnika svetokriškega gospostva.

Kamenjski Batagelji

Najbolj znan Batagelj, Marjan, uspešni podjetnik in direktor Postojnske jame, pa ima prednike v Kamnjah. Iz istega gnezda sta tudi znana brata Batagelj iz Šturij. Franc Batagelj (1893 -1942) je nosil vojaško suknjo Avstro-Ogrske, nato Srbije in slednjič Sovjetske zveze. Stotnik Batagelj je doživel Stalinovo čistko, a preživel in nato padel kot vojak Rdeče armade med drugo svetovno vojno. Njegov brat, pesnik Tone Batagelj (1894 -1974) je bil tudi prostovoljec na Solunski fronti, a je po vojni šel študirat pravo. Kot tigrovec je bil v obsojen na 1. Tržaškem procesu, vendar je prej pobegnil.

 

Tino Mamić (zgodovinar in podjetnik, ki izdeluje družinska drevesa www.tinomamic.eu)

 

 

 

 

 

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Tino Mamić
Tino Mamić Se strinjam0 Se ne strinjam0
(Marjan in Branko) je napaka, verjetno sem se zatipkal. Moralo bi biti (Anton in Franc).

10.09.2014 ob 16:06:00 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran


Časopis Latnik
Številka: 179
Izšla: 30.09.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.