Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 27.05.2017

pretežno jasno
Danes in jutri bo povečini sončno. Čez dan bo pihal šibak veter vzhodnih smeri. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 12, ob morju 14, najvišje dnevne od 23 do 27 stopinj C.
12°C | 28°C
nedelja, 28.05.2017
14°C | 29°C
ponedeljek, 29.05.2017
12°C | 28°C
torek, 30.05.2017
14°C | 28°C
sreda, 31.05.2017
14°C | 29°C
Opozorila
Sobota, 27.5.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Igra vetra v krožišču


OBČINSKE

| |
28.06.2016      16:38
A A

Igra vetra v krožišču


Voznike bo ob vstopu v mesto z vipavske smeri pozdravil napis Ajdovščina (osvetljen tudi ponoči). Krožišče ob soseski Kresnice bo namreč dobilo novo podobo. Zasnovali so jo v ajdovskemu Studiu Pikaplus in bo na svojstven način simbolizirala ajdovsko značilnost – burjo.


Deli:

Po svetu je praksa urejanja krožišč kot zelo izpostavljenim površinam zelo raznolika. Ponekod upodabljajo cele zgodbe, vendar je treba najprej vedeti, da so krožišča prvenstveno namenjena tekočemu in varnemu odvijanju prometa, zato morajo biti pregledna in ne smejo preveč preusmeriti pozornosti voznikov.

To je zasledovala tudi strokovna služba Direkcije RS za infrastrukturo, ki za nekatere prejšnje načrte ureditve največjega ajdovskega krožišča ni dala soglasja. Ideje so namreč bile, da bi v krožišču postavili repliko ajdovskega simbola – stolpa s cinami, spet drugič bi posadili vipavske češnje ali celo manjšo planto. Novo idejno zasnovo so si omislili v ajdovskem Studiu Pikaplus, kjer so si zadali zelo težavno nalogo – kako ponazoriti ključno značilnost Ajdovščine, namreč burjo. Ponazarjalo naj jo bi vrtinčenje raznih trav oziroma trajnic znotraj spirale. Spirala bo služila kot podstavek, sočasno bo z vipavske strani izpisano ime mesta.

Arhitektka Jana Hladnik Tratnik: »Spirala bo izdelana iz kovinskega materiala COR-TEN, ki ima značilno rjasto patino in se uporablja pri sodobnejših krajinskih ureditvah. Tak material se približa naravnim tonom pokrajine in zato ne bo deloval kot tujek v prostoru. Ob kasnejši zasaditvi rastlin bo spirala skupaj z zasajenimi rastlinami predstavljala igro vetra, ponazarjala vrtinčenje burje.« Preglednost krožišča bo zagotovljena z maksimalno višino spirale do 110 cm. Pomembna novost krožišča bo tudi plato, na katerem bo moč postaviti razne 'instalacije' ob pomembnih dogodkih. 
ep
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.