Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 04.12.2016

pretežno jasno
Ponoči bo na jugozahodu zmerno do pretežno oblačno, drugod delno do pretežno jasno. Zjutraj bo po nekaterih nižinah nastala megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do -3, na Primorskem do 6 stopinj C.
0°C | 11°C
torek, 05.12.2016
0°C | 12°C
sreda, 06.12.2016
-2°C | 12°C
četrtek, 07.12.2016
-3°C | 12°C
Opozorila
Sobota, 3.12.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
11°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Praznični december v Vrtovinu


LOKALNE SKUPNOSTI, DRUŠTVA

| |
20.01.2015      11:19
A A

Praznični december v Vrtovinu


December je poln nakupovalne mrzlice, božičnih in prednovoletnih zabav, okraševanja domov. Vendar si moramo ravno v tem času prizadevati za trenutke tišine in miru v naših srcih, v naših družinah. Naj se svet za hip ustavi in ljudje naj postanejo nekoliko bolj topli in prijazni. Je tudi čas, ko si lahko začrtamo smer svojega življenja in sklenemo, kako lahko postanemo boljši kot doslej.


Deli:

Obisk dedka Mraza

Menda je letos dedek Mraz zbolel, ker je žalosten. Prepričan je, da ga otroci ne potrebujejo več, ker jim starši vse leto kupujejo bogata in draga darila, kakršnih on v njegovi skromni tovarni igrač ne more izdelati. Toda to ni res ... otroci ga še vedno potrebujejo. Za obdaritev otrok so dedku Mrazu pomagali Bolton Adriatic d.o.o., Mlinotest, Fructal, Zveza prijateljev mladine Ajdovščina, društvo Ortaona in KS iz Vrtovina ter seveda starši s svojim prispevkom. Zahvala gre tudi učiteljicam in otrokom podružnične šole iz Vrtovina, ki so pripravili vsem obiskovalcem in še posebno dedku Mrazu zanimivo igrico.

Jaslice v cerkvi Marije Vnebovzete v Vrtovinu - avtor Miloš Lavrenčič

Ne vemo natančno, kdaj so začeli postavljati jaslica po cerkvah in hišah, eno je gotovo, da imajo izvor v božični skrivnosti in da so se nam zdaj tako priljubile, da brez njih ni božiča. Miloš Lavrenčič - postavljavec jaslic v vrtovinski cerkvi, sicer ni nikoli želel razstavljati svojih jaslic, saj jih je delal le za svojo dušo in so vsako leto krasile dom Lavrenčičevih v Vrtovinu. Figure svete družine, pastirjev, hiše, cerkvice in vse ostalo je narejeno ročno in iz (večinoma) naravnega materiala. Miloš pa se ni potrudil le pri zunanjem videzu, temveč je svoje zgradbe opremil tudi znotraj, cerkvica ima tako celo oltar. Za okras je po okoliških gričih nabiral drevesne korenike in storže, ki so služili za korce kot kritino hišic. Za prihodnje leto obljublja večje jaslice, saj letos ni postavil vseh figuric, ker je bil omejen z razpoložljivim prostorom v cerkvi. Vabljeni k ogledu!

Šest jaslic na Školju Sv. Pavla nad Vrtovinom
Na Školju sv. Pavla nad Vrtovinom je na pobudo kamenjskega župnika Rafka Klemenčiča okrog cerkvice postavljenih kar šest zunanjih jaslic, ki so jih pripravili Vrtovinci in prebivalci okoliških vasi. Minute novega koledarskega leta je veliko domačinov in prebivalcev okoliških vasi sprejelo iz božjih rok kar med mašo v cerkvici.

Tradicionalni božični koncert

V božični noči je božja ljubezen postala luč. Zdaj je naša stvar, da luč tiste noči nosimo naprej vse do zadnjih kotičkov našega sveta. S tradicionalnim božičnim koncertom so nam v cerkvi Marije Vnebovzete v Vrtovinu pevski zbori pričarali božični čas. Vabilu domačega MOPZ Vinograd sta se z veseljem odzvala PŽZ Marjetice iz Podkraja in oktet Castrum iz Ajdovščine.

Tukaj je čas in čar božiča, so s pesmijo zapeli zbori, zato postanimo ljudje s sijajem v očeh. Za prijeten zaključek večera so vsi trije zbori zapeli skupaj s poslušalci nam vsem znano božično pesem Sveta noč, ki v svetovnem merilu velja za najbolj izvajano pesem vseh časov. 

Tekst in foto Nevenka G.

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 180
Izšla: 28.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
December 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
08.12.2016 | Umetnost
Enej Gala, "Spotikalci"
08.12.2016 | Ostalo
Drugi adventni večer 2016

Bodite prvi pri oddaji mnenja.