Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.10.2016

delno oblačno
Ponoči bodo padavine prehodno nekoliko oslabele in se proti jutru od zahoda znova krepile.
9°C | 13°C
sobota, 22.10.2016
5°C | 18°C
nedelja, 23.10.2016
6°C | 17°C
ponedeljek, 24.10.2016
6°C | 19°C
torek, 25.10.2016
11°C | 19°C
Opozorila
Četrtek, 20.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
13°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Mladi Skriljani obudili društvo


LOKALNE SKUPNOSTI, DRUŠTVA

| |
20.03.2014      7:53
A A

Mladi Skriljani obudili društvo


Starejši občani pomnijo Skrilje kot družabno vas. Posebej so jim v spominu ostali plesi, ki so jih prirejali ob šagri, na dan svete Marjete v mesecu juliju, v nekdanji gostilni Pri studencu. Posebnost teh plesov je bila, da so muzikantom postavili oder na več kot dvesto let stari murvi, od koder so domačine in druge obiskovalce vabili, da se ob zvokih harmonike, violine, bobna, včasih tudi saksofona ali klarineta dodobra zavrtijo in za hip pozabijo na delo ter vsakdanje skrbi.


Deli:
Prvo registrirano društvo, ki se je poimenovalo Društvo prijateljev mladine Skrilje, je bilo ustanovljeno leta 1998. Takrat so pod vodstvom Ane Bizjak krajani združili moči in v jedru vasi postavili spominski kamen iz skrilavca, kamna, po katerem je vas dobila ime. Na njem so vgravirane tri letnice: 1086 in 1398, ko je bila vas Skrilje omenjena v srednjeveških zgodovinskih listinah, in 1998, ko je bil spomenik postavljen. Ob tej priložnosti so Ana Bizjak, Irena Mermolja in Špela Podgornik (takrat Vidmar) izdale knjižico, v kateri so popisale zgodovino kraja ter navade in običaje prebivalcev. Knjižica je dragocen vir podatkov za vse, ki se želijo podučiti o naši vasi nekoč in danes.

Po tem dogodku se je organizirana družabnost na vasi odvijala ob kresovanju, šagri in občasno na prireditvah, ki jih je organiziral dvorec Favetti. Sedaj pa se v naši vasi obeta nova pomlad. To nakazujeta dve pomembni dejstvi. Krajani se v kratkem veselimo temeljite obnove podružnične šole ter novih prostorov krajevne skupnosti, kar bo omogočalo novo sodelovanje med generacijami. Združila pa se je tudi skupina mladih, ki želi vas povezati s kulturnimi, izobraževalnimi in družabnimi dogodki, in tako obudila že ustanovljeno društvo v mirovanju. Za svojega predsednika so izvolili Grego Kravosa, ki pravi, da ima ogromno idej, kaj vse bi se dalo na vasi obuditi, razviti, pokazati, organizirati, tržiti. Poleg predsednika so izvolili še upravni odbor, ki šteje devet članov, nadzorni odbor in častno razsodišče.

Na dan žena so v prostorih podružnične šole organizirali prvi zbor Skriljanov. Svojo zagnanost je organizatorjem večera očitno uspelo dobro prenesti na sovaščane. Na ta večer se je v društvo včlanilo kar 39 novih članov. In kako jim je to uspelo?

Na pustno nedeljo so maškare obiskale vse skriljske hiše in vaščanom izročile vabilo na dogodek. Na oglasnih deskah so nas dober teden prej na večer Skriljanov vabili lično tiskani plakati. Tisti, ki smo se vabilu odzvali, nam zagotovo ni bilo žal. Vzdušje je najprej ogrel sekstet iz Vrhnike, ki se predstavlja z imenom Odoica. Fantje so zapeli nekaj narodnih, nekaj dalmatinskih in nekaj modernih, vse skupaj pa so začinili z izvirno hudomušnostjo, ki je zbranim ves čas izvabljala sproščene nasmeške. Zatem sta nastopila znana skriljska glasbenika Bernarda in Miroslav Paškvan. Sledile so karaoke. Nastop skupine domačinov je bil zelo zabaven, presenetili pa so nas tudi otroci. Vrhunec večera je predstavljal nastop skupine Črni tulipani. Gre za pravo rock zasedbo, ki je s svojim delovanjem pričela na Osnovni šoli Dobravlje. Skupino sestavljajo: Skriljana Matej Paškvan in Maj Peter Pahor, Matevž Bone, Blaž Drofenik ter Erik Črnigoj. Fantom se pozna, da so vadili in da igrajo z velikim užitkom.

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 178
Izšla: 02.09.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2016
Danes ni dogodkov.
22.09.2016 | Umetnost
Veno Pilon, začetki. Ob 120. obletnici rojstva Vena Pilona
22.10.2016 | Družabni dogodki
JAZZ VEČER
24.10.201 | Tečaji in delavnice
Zdravilec Maksim Osipov ponovno v Novi Gorici
25.10.2016 | Tečaji in delavnice
PROGRAM EXCEL ZA OSNOVNO VODENJE FINANC
26.10.2016 | Tečaji in delavnice
UPORABA SOCIALNIH OMREŽIJ ZA DELO IN PROSTI ČAS
22.09.2016 | Umetnost
Veno Pilon, začetki. Ob 120. obletnici rojstva Vena Pilona
22.10.2016 | Družabni dogodki
JAZZ VEČER
23.10.2016 | Umetnost
družinsko vodstvo po razstavi Veno Pilon, Začetki
24.10.201 | Tečaji in delavnice
Zdravilec Maksim Osipov ponovno v Novi Gorici
25.10.2016 | Tečaji in delavnice
PROGRAM EXCEL ZA OSNOVNO VODENJE FINANC

Bodite prvi pri oddaji mnenja.