Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 31.05.2017

delno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno.
15°C | 28°C
četrtek, 01.06.2017
14°C | 28°C
petek, 02.06.2017
13°C | 29°C
sobota, 03.06.2017
14°C | 30°C
Opozorila
Ponedeljek, 29.5.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
28°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Krajevni praznik v Vrtovinu obeležen s ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
25.03.2014      11:45
A A

Krajevni praznik v Vrtovinu obeležen s pohodom na Kucelj


Upanje, le upanje. Brez upanja življenja ni, to pa naj si želimo mi, da bi srečni bili vsi. (kitica pesmi Vrtovin - Stano Gerželj, Vrtovin)


Deli:
Po tej uvodni pesmi sokrajana Stanota Gerželja smo se vsi prisotni spomnili na 8. marec, ki ni zgolj mednarodni dan žena, temveč tudi praznik Krajevne skupnosti Vrtovin - v spomin na množično internacijo vrtovinskih žena in deklet marca 1943, ki ga vas praznuje že od leta 1954.

Marca meseca 1943 so namreč italijanski fašisti, kot odgovor na množično odhajanje vrtovinskih fantov v partizane, zaprli, mučili in internirali večino vrtovinskih deklet in žena. Velik je bil davek, ki ga je plačal Vrtovin v času II. svetovne vojne. Kar 99 vaščanov je bilo v partizanih, 23 od tega v prekomorskih brigadah. Življenje za svobodo je dalo kar 28 vaščanov. Od tega je v borbah padlo 17 partizanov, 10 je bilo žrtev vojnega nasilja, ena Vrtovinka je umrla v taborišču …

Večen spomin nanje je spomenik ob vhodu v vas , ki ga predstavlja 28 kamnitih vratnih podbojev. V večen spomin in in simbolni znak , da bodo za vedno ostali med nami!

Dolžni smo jim to! Njim, ki so umrli zato, ker so bili Slovenci in Slovenke. Danes še toliko bolj kot kdajkoli po drugi svetovni vojni. V časih, tujci spet segajo po naši zemlji in ko nas skuša z naše domače zemlje pregnati celo naša domača državna oblast. Res da bolj prefinjeno in za enkrat še ne tudi z orožjem. Njihove metode pa niso zato nič bolj protislovenske in proti človeške. Davki, cene, brezposelnost, padanje kupne moči niso nič manj nevaren sovražnik vsem kot sovražna strojnica ali puška. A če o naši predniki znali ubraniti Vrtovin, znali ubraniti Slovenijo, smo jo dolžni in jo bomo znali tudi mi.

Večna slava vsem njim, katerih se spominjamo s hvaležnostjo v teh dneh. Slava vsem tistim, ki so odšli od nas. A kot piše Stano Čermelj v svoji pesmi Vrtovinu, življenje teče dalje. Rojeva se nov rod in v njihovo naročje polagamo naše upe.

Predsednik KS Vrtovin Vilko Brus je vsem ženam čestital in podaril spomladanski šopek ob njihovem prazniku, vse pa povabil na pravo domačo vrtovinsko joto, ki jo je skuhala Mojca Cingerle - Šestakova in domačo vrtovinsko kapljico. Jože Brecelj s svojo ekipo je bil glavni organizator tega dogodka, za kar mu gre vsa pohvala.

V počastitev krajevnega praznika, pa je pohod na Kucelj iz Vrtovina že postal sestavni del praznovanja. Glede na svojo telesno pripravljenost so številni pohodniki izbirali med položno in strmo potjo. Bilo je čudovito doživetje ob lepem sončnem pomladnem dnevu, ki daje upanje in navdih, kako zelo veliko zmoremo v Vrtovinu - s skupnimi močmi.

Prihodnje leto spet. Nasvidenje!

Po govoru predsednika KS Vrtovin Vilka Brusa povzela Nevenka G.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017
03.06. - 04.06.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Holografic human element (BIH)
04.06.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Spike Polite (Reagan Youth) + GUB)
06.06. - 07.06.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Aviana + Awake the Dreamer (SE)
01.06. - 02.06.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Appaloosa ((ita/drum'n'bass/big beat/techno/woodoopsyche)
02.06.2017 | Kultura
Koncert: Rudi Bučar & ISTRABEND, XIV. Glasbeni večeri Tabor
02.06. - 03.06.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Jolly Jackers (Hun/celticpunk)
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017
03.06. - 04.06.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Holografic human element (BIH)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.