Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 04.12.2016

oblačno
Ponoči bo na jugozahodu zmerno do pretežno oblačno, drugod delno do pretežno jasno. Zjutraj bo po nekaterih nižinah nastala megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do -3, na Primorskem do 6 stopinj C.
3°C | 8°C
torek, 05.12.2016
2°C | 11°C
sreda, 06.12.2016
-1°C | 12°C
četrtek, 07.12.2016
-3°C | 13°C
petek, 08.12.2016
-2°C | 11°C
Opozorila
Sobota, 3.12.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zrele breze Vande Žvanut


KULTURA

| |
14.01.2015      12:17
A A

Zrele breze Vande Žvanut


"V zrnu peska je moj svet in je nebo v roži na poljani."


Deli:
V lanskem novembru je v desetih letih izšla že četrta knjiga Vande Žvanut. Po pesniških zbirkah Le trave vedo ( 2004) in Pride dan, ko kostanj zacveti (2007), kratki prozi Stopinje, koraki (2011), nam Vanda Žvanut tokrat ponuja v branje spet novo pesniško zbirko Breze zorijo.

Osrednja pesniška teme zbirke je narava. Ivana Slamič je v spremni besedi zapisala, da se v avtoričinih pesmih kaže spoznanje, »da je samo del narave, enako pomemben kot trave, ruj, drobna marjetica, kot breze, ki jih gleda skozi okno dan za dnem, enako stare kot njeno bivanje ob njih, njene sogovornice, poslušalke in zaupnice ... Cela knjiga je pripoved in izpoved o njenem potovanju, njenem zorenju. O poti od jutra, njenega rojstva, prek poldneva do večera in pozne noči, ki jo čaka na koncu dneva. O njem in o drugih, ki so polnili in bogatijo, danes, njeno življenje, o Bogu in njeni poti do njega, o vsem, kar je okrog nje in kar je ona sama, o zemlji, domovini, ki ji pripada, o radostih, žalostih, sreči in nesreči, ki so bile in so bogastvo ur njenega življenjskega dneva. Vse njene ljubezenske pesmi v tej zbirki so prepojene z zavestjo odhajanja, a odhod je nujen in z njim se sklepa naravni življenjski krog.«

Predstavitev pesniške zbirke je vodila profesorica Ivana Slamič, Vandine pesmi in odlomke iz kratke proze je prebiral Boris Jež, vnukinja Živa Žvanut je predstavitev pospremila z violino, pevski zbor Večernica pa ji je, kot presenečenje, zapel pesem Slovenija, moja dežela. Na njeno besedilo jo je uglasbil pevovodja Miran Rustja.

Vanda Žvanut, rojena v Podragi, živi v Ajdovščini. Svet njenega otroštva je bila Podraga. »Saj drugega sveta niti nisem poznala,« je bila iskrena. O sebi pove, da je čustvena, a močna, mati in žena. Ljubiteljica pisane besede, upajoča, da bi njeni zapisi (in pesmi) bili v veselje vsem, ki jih bodo prebirali. Že v mladosti je rada zapisala kakšne vrstice, pa tudi verze, ohranjene pa jih ima od leta 1987. Tudi sicer je zelo aktivna gospa, vedno nasmejana in sončna, s prijazno besedo do vsakega, vedno polna energije, želja in zamisli, kako jih uresničiti.

O njeni priljubljenosti priča tudi obisk predstavitve njene pesniške zbirke v naši knjižnici, saj je bil naš prireditveni prostor pretesen za vse obiskovalce. Vanda poje pri pevskemu zboru Večernica, zelo rada odigra tudi kakšno vlogo v priložnostnih krajših gledaliških prizorih, je aktivna pri bralnih krožkih v knjižnici in krožku ustvarjalnega pisanja pri MOST-u. Njeno pesem Knjiga smo izbrali za uvod v eno od poglavij zbornika Kjer knjige najdejo dom, ki smo ga izdali ob 150-letnici knjižničarstva v Ajdovščini in Vipavi. Njene misli in utrinki so objavljene v glasilih naših krožkov, najdemo pa jih tudi v vsakoletnem glasilu društva MOST in v zborniku Beseda je most, ki so ga leta 2009 pripravile članice krožka ustvarjalnega pisanja pod mentorstvom profesorice Ivane Slamič. Izbor kratkih zgodb iz zbirke Stopinje, koraki smo v Lavričevi knjižnici priredili v večjem tisku tudi za potrebe starejših v obeh domovih v Pristanu v Vipavi in Domu starejših občanov v Ajdovščini, kjer jih zelo radi prebirajo.

Ne samo, da gospa Vanda piše pesmi, jih, najboljše, pogumno v samozaložbi tudi izda v tiskani obliki. knjige tudi sama ilustrira. Za pesniško zbirko Breze zorijo pa je naredila izjemo in je tokrat naslovnica delo Nataše Ferjančič.

Vanda Žvanut je res gospa mnogih talentov in želimo ji, da bi poleg pesmi v prihodnje našla čas še za zapis kakšnih kratkih zgodb iz njenih spominov. Z veseljem jih bomo prebirali.

Zdenka Žigon

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 180
Izšla: 28.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
December 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
08.12.2016 | Umetnost
Enej Gala, "Spotikalci"
08.12.2016 | Ostalo
Drugi adventni večer 2016

Bodite prvi pri oddaji mnenja.