Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-2°C | 6°C
sobota, 21.01.2017
-7°C | 9°C
nedelja, 22.01.2017
-5°C | 10°C
ponedeljek, 23.01.2017
-5°C | 11°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-2°C
6°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Televizijska zgodba o življenju Franca Repiča...


KULTURA

| |
29.01.2015      12:27
A A

Televizijska zgodba o življenju Franca Repiča


Franc Repič - Rado (86) izhaja iz ene najbolj podjetnih družin na Vipavskem, ki je živela v Šturjah. Sin znanega podjetnika Franca Repiča (1896 -1980) iz Žapuž, o katerem se je ohranil tudi dragoceni arhiv iz časa Soške fronte, je naredil kot gospodarstvenik in strojni inženir pomembno kariero.


Deli:

Doživel je tudi fašizem in okupacijo. V oddaji Pričevalci nacionalne Televizije Slovenija tako zanimivo oriše fašistično preganjanje, ki ga je doživel kot otrok, začetek vojne, svoja partizanska leta, pa tudi mešanje osvobodilnega boja z revolucijo in trpljenje prebivalstva. Podrobno se spominja partizanske zasedbe Trsta in žalosten umik iz mesta leta 1945.

Zlasti travmatično pa je bilo zanj, ko je v sestavi vojaške obveščevalne službe KNOJ po vojni sodeloval pri "čiščenju ostankov bele garde". Ker se je uprl ubijanju ujetih, se je tudi sam komaj rešil. "Za vsako ceno sem želel ohraniti čisto vest – ta me sedaj drži pokoncu," je povedal Repič v oddaji, ki bo na sporedu prvega programa nacionalne televizije v torek, 3. februarja ob 23.35. Oddajo je v Portorožu, kjer sedaj Franc Repič živi, posnel priznani režiser in zgodovinar Jože Možina.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 180
Izšla: 28.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.