Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 02.03.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno, ponekod po kotlinah bo proti jutru nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -4 do 1, na Primorskem okoli 4 stopinje.
3°C | 14°C
petek, 03.03.2017
5°C | 14°C
sobota, 04.03.2017
5°C | 15°C
nedelja, 05.03.2017
6°C | 12°C
ponedeljek, 06.03.2017
5°C | 12°C
Opozorila
Sreda, 1.3.2017 ob 19h
Predvsem v južnih in zahodnih Julijcih je velika nevarnost snežnih plazov (4. stopnja).
3°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Televizijska zgodba o življenju Franca Repiča...


KULTURA

| |
29.01.2015      12:27
A A

Televizijska zgodba o življenju Franca Repiča


Franc Repič - Rado (86) izhaja iz ene najbolj podjetnih družin na Vipavskem, ki je živela v Šturjah. Sin znanega podjetnika Franca Repiča (1896 -1980) iz Žapuž, o katerem se je ohranil tudi dragoceni arhiv iz časa Soške fronte, je naredil kot gospodarstvenik in strojni inženir pomembno kariero.


Deli:

Doživel je tudi fašizem in okupacijo. V oddaji Pričevalci nacionalne Televizije Slovenija tako zanimivo oriše fašistično preganjanje, ki ga je doživel kot otrok, začetek vojne, svoja partizanska leta, pa tudi mešanje osvobodilnega boja z revolucijo in trpljenje prebivalstva. Podrobno se spominja partizanske zasedbe Trsta in žalosten umik iz mesta leta 1945.

Zlasti travmatično pa je bilo zanj, ko je v sestavi vojaške obveščevalne službe KNOJ po vojni sodeloval pri "čiščenju ostankov bele garde". Ker se je uprl ubijanju ujetih, se je tudi sam komaj rešil. "Za vsako ceno sem želel ohraniti čisto vest – ta me sedaj drži pokoncu," je povedal Repič v oddaji, ki bo na sporedu prvega programa nacionalne televizije v torek, 3. februarja ob 23.35. Oddajo je v Portorožu, kjer sedaj Franc Repič živi, posnel priznani režiser in zgodovinar Jože Možina.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!