Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno. Zjutraj bo še pihala močna burja, ki pa bo čez dan počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
2°C | 6°C
petek, 20.01.2017
-2°C | 6°C
sobota, 21.01.2017
-5°C | 11°C
nedelja, 22.01.2017
-3°C | 11°C
ponedeljek, 23.01.2017
-2°C | 12°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 5h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
2°C
6°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Srečanje z urednikom in pesnikom Jurijem ......


KULTURA

| |
18.02.2013      8:35
A A

Srečanje z urednikom in pesnikom Jurijem Paljkom


Klub krščanskih izobražencev Ajdovščina že tradicionalno v mesecu kulture vsako leto gosti v Lični hiši znane kulturne delavce iz Vipavskega področja, letos je bil to urednik, publicist in pesnik Jurij Paljk,


Deli:

Jurij  Paljk je  rojen v Velikih Žabljah, živi v vasi Terzo pri Ogleju. Dela kot odgovorni urednik tednika Novi glas na Travniku v Gorici. S članki in zapisi, pa tudi z leposlovjem, se pojavlja v domala vseh slovenskih medijih v Italiji, pa tudi  v Sloveniji. Izdal je več pesniških zbirk, nekaj proznih del, na kulturnem področju je stalno prisoten kot pobudnik številnih kulturnih dogodkov Slovencev v Italiji.

V zanimivem in bogatem večeru, ki ga je vodila Zdenka Žigon, je Jurij kot izreden poznavalec družbenih, kulturnih  in političnih razmer  tako v Italiji  kot v Sloveniji, osvetlil stanje kulture, jezika, predvsem pa slovenske manjšine v zamejstvu. Sam pravi, da nima nobene prihodnosti tisti, ki ne pozna svoje preteklosti, pogreša več vzajemnosti in solidarnosti. Slovenec v Italiji , ki hoče ohraniti svojo identiteto, mora vedeti, da je slovenski jezik enkopraven drugim evropskim jezikom in se mora znebiti manj vrednostnega kompleksa, ki je bil v preteklosti načrtno vcepljen narodni manjšini.

Vodilo tednika Novi glas, katerega odgovorni urednik je, je  širjenje slovenstva, demokracije, svobodoljubja, krščanskega etosa in nagovarjanje mladih. Otroci in mladi morajo vedeti, da je znanje obeh jezikov  velika prednost in človeku v ponos.

Delo v časnikarstvu, glede hitrega napredovanja v tehniki, zahteva  nove prijeme in hitra prilagajanja. Danes je svetovni splet prav tako važen, kot je bila pred petsto leti tiskana beseda. Sam ocenjuje, da so časopisi v papirnati obliki v zatonu.

Na vprašanje, kdaj bo zagledala luč sveta  nova pesniška zbirka ali morda roman,  odgovarja, da  urednikovanje in novinarsko delo zahteva celega človeka in  mu trenutno ne dopušča, da bi se ukvarjal s poezijo. Upa pa, da bodo taki časi še prišli. Številni udeleženci  smo ob Jurijevem izvajanju doživeli en bogat  večer.

Niko LIčen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 180
Izšla: 28.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.