Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.04.2017

delno oblačno
Popoldne bo na Primorskem sončno. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno, pojavljale se bodo krajevne padavine. Pihal bo veter severnih do vzhodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 7 do 16, na Primorskem do 19 stopinj C.
2°C | 19°C
ponedeljek, 24.04.2017
6°C | 16°C
torek, 25.04.2017
11°C | 17°C
sreda, 26.04.2017
12°C | 20°C
četrtek, 27.04.2017
13°C | 16°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
19°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Srečanje z urednikom in pesnikom Jurijem ......


KULTURA

| |
18.02.2013      8:35
A A

Srečanje z urednikom in pesnikom Jurijem Paljkom


Klub krščanskih izobražencev Ajdovščina že tradicionalno v mesecu kulture vsako leto gosti v Lični hiši znane kulturne delavce iz Vipavskega področja, letos je bil to urednik, publicist in pesnik Jurij Paljk,


Deli:

Jurij  Paljk je  rojen v Velikih Žabljah, živi v vasi Terzo pri Ogleju. Dela kot odgovorni urednik tednika Novi glas na Travniku v Gorici. S članki in zapisi, pa tudi z leposlovjem, se pojavlja v domala vseh slovenskih medijih v Italiji, pa tudi  v Sloveniji. Izdal je več pesniških zbirk, nekaj proznih del, na kulturnem področju je stalno prisoten kot pobudnik številnih kulturnih dogodkov Slovencev v Italiji.

V zanimivem in bogatem večeru, ki ga je vodila Zdenka Žigon, je Jurij kot izreden poznavalec družbenih, kulturnih  in političnih razmer  tako v Italiji  kot v Sloveniji, osvetlil stanje kulture, jezika, predvsem pa slovenske manjšine v zamejstvu. Sam pravi, da nima nobene prihodnosti tisti, ki ne pozna svoje preteklosti, pogreša več vzajemnosti in solidarnosti. Slovenec v Italiji , ki hoče ohraniti svojo identiteto, mora vedeti, da je slovenski jezik enkopraven drugim evropskim jezikom in se mora znebiti manj vrednostnega kompleksa, ki je bil v preteklosti načrtno vcepljen narodni manjšini.

Vodilo tednika Novi glas, katerega odgovorni urednik je, je  širjenje slovenstva, demokracije, svobodoljubja, krščanskega etosa in nagovarjanje mladih. Otroci in mladi morajo vedeti, da je znanje obeh jezikov  velika prednost in človeku v ponos.

Delo v časnikarstvu, glede hitrega napredovanja v tehniki, zahteva  nove prijeme in hitra prilagajanja. Danes je svetovni splet prav tako važen, kot je bila pred petsto leti tiskana beseda. Sam ocenjuje, da so časopisi v papirnati obliki v zatonu.

Na vprašanje, kdaj bo zagledala luč sveta  nova pesniška zbirka ali morda roman,  odgovarja, da  urednikovanje in novinarsko delo zahteva celega človeka in  mu trenutno ne dopušča, da bi se ukvarjal s poezijo. Upa pa, da bodo taki časi še prišli. Številni udeleženci  smo ob Jurijevem izvajanju doživeli en bogat  večer.

Niko LIčen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Jack Holmes in Greg Rekus
24.03.2017 | Umetnost
Aleksij Kobal: Barvna stran teme
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
23.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Jack Holmes in Greg Rekus
24.03.2017 | Umetnost
Aleksij Kobal: Barvna stran teme
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in

Bodite prvi pri oddaji mnenja.